وزیر ارتباطات:

با مستندات، حمله سایبری روز گذشته را از مراجع بین المللی پیگیری می نماییم

با مستندات، حمله سایبری روز گذشته را از مراجع بین المللی پیگیری می نماییم تعمیر تلفن: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمله سایبری روز گذشته به تاسیسات ارتباطی كشورمان و دفع آن اظهار داشت: تصمیم داشتند با استفاده از نفوذ به یكی از سرورهای پابلیك موجود در بستر اینترنت برای عرضه خدمات به زیرساخت های داخلی دسترسی بگیرند كه این نفوذ شناسایی و كدگذاری شده بود و متوجه بودیم كه این را برای روز مبادا گذاشته بودند و الان با مستندات، این اقدام وقیح را از مراجع بین المللی پیگیری می نماییم.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی امروز (سه شنبه) در همایش پدافند غیر عامل اظهار نمود: تمام فعالیت هایشان روی این كدها تحت پایش با استفاده از مراكز SOC خود مراكز ارتباطی و با همكاری كه در مركز وجود داشت بود.
وی اضافه كرد: امروز با شرورهایی روبرو می باشیم كه در زیر ساخت های ارتباطی جمهوری اسلامی دخل و تصرف می كنند. قبلا كارهای خویش را انجام دادند و با افتخار هم درباره آن صحبت می كنند و می گویند ما استاكس نت را در شبكه ارتباطی ایران گذاشتیم و صدمه زدیم. البته جالب است كه حرف های خویش را فراموش می كنند و می گویند ایران حمله سایبری كرده است. این حمله سایبری را از قبل اعلام نموده بودند و تیم های دفاع سایبری در شبكه ارتباطی كشور از قبل رصد كرده بودند.
آذری جهرمی اضافه كرد: در گذشته بعد از وقوع حمله سایبری تازه متوجه حمله می شدیم و آغاز به تحلیل اتفاقی كه افتاده می كردیم اما امروز قبل از شروع حمله در جریان قرار می گیریم و از صدمه های آن جلوگیری می نماییم كه این دستاورد بزرگی است. ما امروز با دنیایی مواجه هستیم كه فضای مجازی مانند اكسیژن برای آن است.
جهرمی درباره دفع این حمله سایبری اظهار داشت: روز گذشته از نوع تعاملی و command هایی كه ارسال می كردند احساس می شد كه می خواهند عملیات اجرایی را آغاز كنند كه سریعا هم جلوی آن گرفته شد و اطلاع رسانی هم شد. مستندات آن هم جمع آوری شده كه از مراجع بین المللی پیگیری می نماییم.
وزیر ارتباطات با وقیح خواندن دست اندركاران حمله سایبری روز گذشته اظهار داشت: آنها برای این تخریب حتی ip خویش را هم مخفی نكردند و رسما با ip شركت اینترنتی خود چنین كاری را انجام می دهند كه این جز از یك رژیم شرور و انسان های شرور بر نمی آید.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه ما باید هوشیاری خویش را بالا ببریم، اضافه كرد: البته هوشیاری ما بالا رفته است، اما آن ها باید بدانند كه مرزهای سایبری ما بی صاحب نیست. پایش دقیق وجود دارد. اگر شما مهاجمان خوبی دارید ما هم مدافعان خوبی داریم كه آن ها دانش و توانمندی شان بسیار قابل توجه است. درست است كه شما صاحب تكنولوژی و فناوری هستید درست است كه شركت های تولید كننده سیستم عامل و نرم افزارها امكان دارد با شما همراهی كنند درست است كه امكان دارد در حوزه نرم افزاری اعمال تحریم بكنید و از بروز رسانی نسل های امنیتی نرم افزار های موجود در ایران جلوگیری كنید اما ما هم توان دفاعی مان در برابر این تهاجمات كم نیست.
وی با اشاره به اینكه بزودی گزارشی از حملات سایبری انجام شده ضد كشورمان منتشر می شود، اظهار داشت: در این گزارش تعداد حملات و نحوه دفع آن ها بیان می گردد. مواقعی به علت این كه ضرورتی ندارد ذهن جامعه را نسبت به اتفاقاتی كه در حال رخ دادن است آشفته نكنیم لازم نیست كه از این تهاجم ها صحبت نماییم، چون به صورت روزانه دفع می گردد اما وقتی كه این شیطنت ها از گروه های هكری به عملیات دولتی خرابكارانه می رسد بایستی این ها را در جامعه جهانی هو كرد. این ها بی آبرو هستند باید بی آبروترشان كرد.
وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اینكه این حمله سایبری ضد مردم ایران است، تصریح كرد: طبیعتا در چنین شرایطی همه دستگاه ها باید هم افزایی بیشتر و دقیق تری داشته باشند. نگرانی برای مردم وجود ندارد ما بطور قطع خدمات را پایدار نگاه میداریم زیرساخت ارتباطاتی كشور و شبكه ملی ارتباطات یك شبكه پایدار می باشد و از دسترسی خارج نخواهد شد. این كه برای مدتی یك سایت را از دسترس خارج كنند محتمل است اما این كه بتوانند خدمات عمومی را از كار بیندازند این خیال خامی است كه طبیعتا ما برای تك تك سناریوهایی كه برنامه ریزی شده طرح داریم و شبكه را پایدار نگاه می داریم. ما اجازه خرابكاری در شبكه را نمی دهیم و حق خود می دانیم آن چیزی كه بعنوان مستندات از این ها جمع كردیم در مجامع بین المللی پیگیری نماییم و طبیعتا جامعه جهانی هم نسبت به این موضوعات حساس است.
وی اضافه كرد: در بعد دیگر تصمیم داریم این دانشی كه از شرارت این ها به دست آوردیم را با كشورهای همسایه و كشورهای دوست به اشتراك بگذاریم چه بسا این ها خرابكاری هایی در آن كشورها می كنند و آن ها آگاه نیستند. نحوه اقدام، عملكرد و ابزارهای این ها طبیعتا در اختیار كشورهای دوست خود قرار می دهیم كه توان دفاع از خود داشته باشند.
وزیر ارتباطات همینطور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره طرح واگذاری گیت های بین الملل به نیروهای مسلح كه در مجلس هم مطرح گردیده است، اظهار داشت: این طرح باید به صورت كلی دیده شود. اكنون یك بند از آن طرح كه بعنوان واگذاری گیت های بین الملل به نیروهای مسلح است مطرح شده، این مسئله ریشه اش در اینجاست كه برخی اعتقاد دارند وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم برای اعمال مقررات حاكمیتی را ندارند.
جهرمی افزود: واقعیت این است كه الان دو وظیفه مورد نظر قرار گرفته، یكی مبحث پالایش است كه مطابق ماده ۲۱ قانون جرایم كامپیوتری وظیفه اپراتورهاست و قانونگذار هم این مورد را مد نظر داشته كه كیفیت END to END است. نمی گردد یك بخش از شبكه را جدا كنید و در اختیار مجموعه ای دیگر قرار دهید. آن هم پالایش كه مستقیما روی كیفیت تاثیر دارد. بنابراین است كه قانونگذار از ابتدا می گوید كسی كه عرضه كننده خدمات است باید پالایش را انجام دهد.
جهرمی اضافه كرد: حالا اینكه بخواهیم وظیفه ای كه بر عهده اپراتورهاست كه اكنون با یك توافق ضمنی شركت زیرساخت این كار را انجام می دهد كه البته شركت زیرساخت هم تجهیزات را به اپراتورها منتقل كرده و در حال واگذاری تجهیزات به خودشان است تا همان نظام قانونی اجرایی شود. اگر ما بیاییم این وظیفه را به عهده نیروهای مسلح بگذاریم چند سوال تولید می گردد. سوال اول اینكه هزینه های تامین تجهیزات از كجا می آید؟ مجلس اگر قانونی را تصویب كند كه بار مالی داشته باشد ولی در قانون بودجه دیده نشود توسط شورای نگهبان رد می گردد.
جهرمی با اشاره به اینكه مبحث نظارت به اصل ۲۵ قانون اساسی مربوط است، اظهار داشت: بنابر اصل ۲۵ قانون اساسی نظارت در اختیار قوه قضائیه است و قوه قضائیه سیاستگذار این حوزه متناسب با قانون تصویب شده در مجلس كه آئین دادرسی كیفری جدید است شناخته شده است. چه ضرورتی دارد كه این مسئولیت را از قوه قضائیه بگیریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: نكات دیگری هم وجود دارد. اینكه مثلا ما بیاییم تعرفه پیام رسان خارجی را دو برابر نماییم و حتی من شنیده ام كه گاها ۱۰ برابر شده و این را به حساب صندوقی بریزیم كه در آن صندوق برای پشتیبانی از پیام رسان داخلی استفاده گردد این ضد تبلیغ برای پیام رسان های داخلی است. اگر هم مجلس حساسیتی برای این مسئله دارد زمان تصویب قانون بودجه دولت را مكلف كند كه زیرساخت تولید كند یا پول بلاعوضی دهد اما اینكه در نظام معماری تعرفه گذاری اعمال نظر نماییم هم به لحاظ روانی مسئله بوجود می آورد و هم سبب می گردد مردم استفاده از پراكسی ها و اپلیكیشن های خویش را بپوشانند كه این به لحاظ فنی جای دغدغه دارد.
جهرمی با اشاره به اینكه فكر نمی كند این طرح درخواست نیروهای مسلح باشد، اضافه كرد: مجلس می تواند خودش طرح بدهد، پیگیری كند و قانون تصویب كند و ما هم ملزم به اجرای قانون هستیم اما نظرات كارشناسی را هم شفاف بیان می نماییم.
آذری جهرمی درباره آزادسازی باند اظهار داشت: اصل مبحث این است كه پالایش را به عرضه كنندگان خدمات برگردانیم. چون اصلا زیرساخت مطابق قانون وظیفه پالایش ندارد. اگر این كار صورت گیرد راه هموار می گردد. من قبلا هم اعلام كردم زیرساخت الان تاخیر دارد. باید ویس بین الملل را آزادسازی می كرد كه از شهریور تا كنون نكرده است. البته برای دستورالعمل پیشنهادی را به كمیسیون تنظیم مقررات فرستاده كه سازمان مشغول بررسی است و تلاش می نماییم كه آزادسازی صورت گیرد. ما اعلام كردیم در طول دولت دوازدهم تلاش می نماییم شرایط آزادسازی باند را فراهم آوریم و طبعا بازار اگر بخواهد با رشد درستی پیش رود بایستی الزامات زیرساخت را آزادسازی كند.
جهرمی در پاسخ به سوالی در ارتباط با برنامه وزارت ارتباطات برای حفظ امنیت شبكه های مهم و حیاتی كشور اظهار داشت: برنامه و سیاست كلی در سند تبیین الزامات شبكه اطلاعات كه شورای عالی فضای مجازی مصوب كرده وجود دارد. در ارتباط با هماهنگی عملیاتی هم شورای عالی فضای مجازی مصوبه داشته و تقسیم كار بین دستگاه ها به خوبی انجام شده كه هر كدام از دستگاه ها باید وظایف خویش را بدانند. ما هم پس از مصوبه شورای عالی فضای مجازی و تعیین وظایف و اختیارات چیزی نزدیك بیست و چند پروژه در سازمان فناوری اطلاعات طراحی شده كه بخشی از آنها پروژه هایی است كه خود سازمان فناوری اطلاعات باید انجام دهد.
جهرمی اضافه كرد: بخشی از آنها تدوین دستورالعمل هایی است كه سایر اپراتورها و كسانی كه دست اندركار حوزه ارتباطات هستند باید انجام دهند. برخی به استانداردسازی و برخی به ترویج و توسعه دانش امنیت سایبری مربوط است. در همه حوزه ها پروژه ها تعریف شده و با جدیت در حال پیشروی است. ما در نظام كنترل پروژه ای وزارت ارتباطات حدودا هر دو هفته یكبار گزارشی از میزان پیشرفت پروژه ها داریم. وضع میزان پیشرفت پروژه ها مطلوب است و شرایط مناسبی دارد. برنامه زمان بندی اجرای آنها حدودا یك و نیم ساله است كه یك سال از آن باقیمانده، امیدواریم سال آینده گزارش كامل تر و دقیق تری از دستاوردها داشته باشیم.1397/08/16
14:55:05
5.0 / 5
4746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل