مقصر سوء استفاده از سیم كارت كیست؟

مقصر سوء استفاده از سیم كارت كیست؟ تعمیر تلفن: در صورت هرگونه تولید مزاحمت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه با استفاده از سیم كارت، تا زمانی كه مجرم اصلی شناسایی شود، مالك اصلی مقصر هرگونه سوء استفاده از سیم كارت است و باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد؛ ازاین رو دارنده سیم كارت حتما باید در نگهداری سیم كارت های خود دقت لازم را داشته باشد و درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خود، مبحث را پیگیری كند.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، پدیده سیم كارت های جعلی و ناقص یا همان سیم كارت های بدون هویت كه منجر به اقدامات خلاف كارانه همچون كلاهبرداری و حتی قتل شد، طی سالیان گذشته مشكلات متعددی تولید كرد و از سویی به واسطه این سیم كارت ها قاچاق ترافیك انجام می شد و حجم این قاچاق هم بسیار بالا اعلام شده بود. در نهایت این مشكلات باعث شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه به اقدامی جدی دست بزند.

از طرفی، ارزان بودن سیم كارت ها گاها سبب شده تا افراد در نگه داری سیم كارت ها دقت لازم را نداشته و به دنبال آن چندین سیم كارت داشته باشند، در حالیكه نمی دانند كه این سیم كارت ها كجا و در دسترس چه كسی است. عدم دقت در نگه داری سیم كارت امكان دارد سبب شود این سیم كارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آن ها با فعال كردن سیم كارت، در شبكه های اجتماعی عضو شده و به فعالیت های مجرمانه اقدام نمایند.

از خطوطی كه به نام شماست آگاه شوید

با توجه به اینكه هر خط یا سرویس ارتباطی دیگری كه به نام مشترك باشد، مسئولیت و عواقب ناشی از سوءاستفاده از آن را برای كاربر به همراه دارد و همینطور مسئولیت هرگونه سوءاستفاده از تجهیزات و امتیازات مخابراتی واگذار شده خارج از ضوابط قانونی، با مالك قانونی آن هاست، برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، طرح احراز هویت سیم كارت های تلفن همراه به جهت اینكه دیگر در ایران سیم كارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، دنبال شد.

طرح ساماندهی سیم كارت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی، با راه اندازی سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركین همراه شد. بدین ترتیب كاربران با رجوع به این سامانه می توانند از تعداد خطوطی كه به نام آن هاست آگاه شده و نسبت به غیرفعال كردن خطوطی كه از آن ها استفاده نمی كنند، اقدام نمایند. تمامی مشتركان می توانند با رجوع به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در بخش خدمات الكترونیك و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir به این سامانه مراجعه نموده و از تعداد سیم كارت هایی كه با كد ملی آنان ثبت شده است، آگاه شوند.

همچنین كاربران می توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، با ارسال كد ملی مالك خط به یكی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ با استفاده از یكی از خطوط تحت مالكیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام نمایند.

مالك سیم كارت، نخستین متهم است

در صورت هرگونه تولید مزاحمت با استفاده از سیم كارت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه، این مالك سیم كارت است كه در وهله ی اول باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد، چونكه قانون وی را دارنده سیم كارت می شناسد؛ هر چند پس از بررسی های فنی می توان مشخص كرد كه این تماس از جانب وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالك سیم كارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاكم قضایی و شاكی باشد تا بعد كه مجرم اصلی شناسایی شود.

اخیرا رئیس پلیس فتا استان آذربایجان غربی از شناسایی فردی اطلاع داده كه با استفاده از سیم كارت فرد دیگری اقدام به ایجاد مزاحمت در شبكه اجتماعی تلگرام برای دیگران كرده بود. كه با بررسی های بعمل آمده، متهم مورد نظر شناسایی و با دستور مقام قضایی به این پلیس دلالت داده شد.

شهروندی كه بعنوان متهم شناسایی شده بود، در تحقیقات انجام شده اعلام نموده كه چندی قبل با فردی آشنا شده و سیم كارت خویش را در اختیار وی گذاشته و از مزاحمت های ایجادشده برای دیگران اطلاعی ندارد. با بررسی های صورت گرفته هم مشخص شده كه متهم اصلی با ترفندهایی سیم كارت این فرد را گرفته و با تولید اكانتی در شبكه اجتماعی تلگرام اقدام به ایجاد مزاحمت برای مخاطبین او كرده است.

به همین دلیل اكیدا به دارندگان سیم كارت ها سفارش می گردد حتما در نگهداری سیم كارت های خود دقت لازم را داشته باشند و سیم كارت هایی را كه نیاز ندارند حتما با استفاده از اپراتور مربوطه غیرفعال كنند و به هیچ وجه سیم كارت تلفن همراه خویش را در اختیار افراد غیر قرار ندهید، چونكه هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالك اصلی سیم كارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.

مشتركان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خودشان می توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشتركین اپراتورها رجوع كنند و با عرضه كارت ملی از تمامی خطوط به نامشان كه امكان دارد بدون اطلاع مشترك به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یك از سیم كارت ها اقدام نمایند.

همچنین سفارش می گردد در صورت فروش و واگذاری سیم كارت های خود به دیگران، حتما اطلاعات ذخیره شده روی آن ها و به خصوص عضویت در شبكه های اجتماعی را غیرفعال كرده، به سیم كارت دیگری انتقال داده و یا به صورت كلی آن ها را حذف نمایند. یعنی اگر با سیم كارت مورد نظر قبلا در شبكه های مجازی عضویت داشته اند باید اكانت نرم افزار مورد نظر را حذف (Delete Account) و سپس به سوزاندن یا غیرفعال كردن سیم كارت اقدام نمایند.
1397/06/03
15:19:51
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: اپراتور , ارتباطات , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل