مهر بررسی كرد؛

حضور پررنگ دستگاه های اجرائی در پیامرسان های خارجی

حضور پررنگ دستگاه های اجرائی در پیامرسان های خارجی با گذشت 3 سال از اولتیماتوم معاون رئیس جمهور به دستگاههای دولتی برای ممنوعیت حضور در پیامرسان های خارجی، این نهادها با حضور پررنگ در این پیامرسان ها، ولنگاری فضای مجازی را تداعی می کنند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از مهر، رهبر انقلاب در شروع سال ۱۴۰۰ و در نخستین روز از سال نو در سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به ملت ایران، صراحتاً از مدیریت فضای مجازی در کشور و ولنگاری این فضا انتقاد کردند. ایشان فرمودند: «دشمنان از فضای مجازی حداکثر استفاده را می کنند. متأسفانه در فضای مجازی کشور ما آن رعایت های لازم با وجود آنهمه تأکیدی که داشته ام، صورت نمی گیرد و در یک جهاتی واقعاً «ول» است. باید کسانی که مسئول هستند حواسشان باشد. همه دنیا و همه کشورهای دنیا روی فضای مجازی خودشان دارند اعمال مدیریت می کنند. اما ما افتخار می نماییم به اینکه فضای مجازی را «ول» کردیم. این افتخار ندارد. این به هیچ وجه افتخار ندارد؛ فضای مجازی را باید مدیریت کرد.»«ولنگاری فضای مجازی» و عدم اعمال حاکمیت و مدیریت بر این فضا را می توان از منظر حضور پررنگ دستگاه های دولتی در شبکه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی نیز مورد بررسی قرار داد. بررسی ها نشان میدهد که اغلب وزارتخانه ها، زیرمجموعه ها، سازمان ها و نهادهای وابسته به دستگاه های دولتی در شبکه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی حضور فعال دارند و برخلاف آن، آنطور که باید از پیامرسان های داخلی حمایت نمی کنند. اغلب دستگاه های دولتی یا بصورت رسمی در شبکه پیامرسان تلگرام فعالیت می نمایند و کانال اطلاع رسانی دارند و یا دارای کانال های منتسب و غیررسمی هستند که کاربران برای استناد به اخبار آن وزارتخانه و دستگاه، به این کانال ها مراجعه می کند. الان وزارتخانه هایی مانند وزارت کشور، بهداشت، ورزش و پایگاه اطلاع رسانی دولت و سازمان محیط زیست دارای کانال رسمی در تلگرام هستند. در همین حال وزارتخانه هایی مانند وزارت علوم، کشور، صمت، راه و شهرسازی، نفت و وزارت کار بصورت غیررسمی دارای کانال ارتباطی و اطلاع رسانی در تلگرام هستند و معاونت علمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، خبرگزاری وزارت گردشگری، بانک مرکزی و گمرک نیز کانال های وابسته به خودرا دارند.
اغلب این دستگاهها در پیامرسان هایی مانند توئیتر و نیز شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه رسمی داشته و اخبارشان را بوسیله این شبکه ها اطلاع رسانی می کنند. حتی برخی مسئولان کانال های رسمی و صفحاتی در این شبکه های خارجی دارند و از این طریق اخبار مربوط به وزارتخانه تحت امر خودرا اطلاع رسانی می کنند.
برای مثال بتازگی فعالیت محمدجواد آذری جهرمی در پیامرسان خارجی تلگرام رسماً اعلام گردید و کانال وزیر ارتباطات در این پیامرسان تیک آبی گرفته است. بیشترین اطلاع رسانی های مربوط به وزارت ارتباطات نیز در پیامرسان های تلگرام، توئیتر و اینستاگرام انجام می شود و کانال های خبررسانی مربوط به روابط عمومی این وزارتخانه نیز در تلگرام فعالیت پررنگی دارند.
حتی عمده کارهای اطلاع رسانی آذری جهرمی در مقام وزیر ارتباطات نیز در شبکه های توئیتر و اینستاگرام صورت می گیرد. بطوریکه می توان گفت این شبکه ها مبدا اخبار و اطلاعیه های رسمی وزارت ارتباطات به شمار می روند. فعالیت پر رنگ دستگاه های اجرائی در پیامرسان های خارجی در حالی است که معاون اول رئیس جمهور ابتدای سال ۹۷ در بخشنامه ای نسبت به ممنوعیت حضور همه دستگاه های دولتی و عمومی در پیامرسان های خارجی اولتیماتوم داد. در این بخشنامه اسحاق جهانگیری دستگاه های دولتی، قوای سه گانه و نهادهای عمومی غیردولتی را موظف کرد که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، هرگونه فعالیت و ارائه خدمات خودرا بوسیله پیامرسان های اجتماعی داخلی انجام دهند و بسترهای لازم در این حوزه را فراهم آورند. این بخشنامه خطاب به «کلیه نهادهای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات دولتی شرکت های دولتی، استانداری ها، نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است» به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است و تاکید دارد که چنین اقدامی بمنظور پشتیبانی از پیامرسان های اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به پیامرسان های خارجی صادر گردیده است. از طرفی مطابق بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی که مربوط به سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیامرسان های اجتماعی در کشور می شود نیز، هرگونه استفاده نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی از شبکه های اجتماعی خارجی ممنوع می باشد. این مصوبه نیز مربوط به سال ۹۶ می شود. با این وجود اما اقدامات مغایر با قانون دستگاه های دولتی در حوزه فضای مجازی ادامه دارد و تأکیدات قانونی بر پشتیبانی از پیامرسان های بومی بعنوان یکی از ارکان حاکمیت بر فضای مجازی راه به جایی نبرده و تنها در حد شعار و مصوبه باقی مانده است. بطوریکه این بی اقدامی دولت در حمایت واقعی از پیامرسان های بومی و استفاده بیش از پیش از پیام رسانه ای خارجی که بدون حاکمیت سایبری در کشور فعالیت می نمایند را می توان به ولنگاری دولت در فضای مجازی تعبیر کرد.

1400/01/16
20:12:20
0.0 / 5
682
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل