مشكلات امنیتی هواوی نبش قبر شدند

مشكلات امنیتی هواوی نبش قبر شدند به گزارش تعمیر تلفن ودافون بعنوان یكی از بزرگترین اپراتورهای مخابراتی در جهان، شركت چینی هواوی را به نفوذ به حریم خصوصی كاربران از راه قابلیت درب پشتی (backdoor) متهم كرد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، هواوی كه بزرگترین تولیدكننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه كننده موبایل در جهان به حساب می آید، در طول یك سال اخیر از جانب دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا و خیلی از كشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و خیلی از این كشورها شامل آمریكا، كانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بعضی از كشورهای اروپایی همچون آلمان استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شركت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی كاربران، ممنوع اعلام نموده بودند.
حالا تازه ترین اخبار و گزارش های انتشار یافته در بلومبرگ از آن حكایت می كند كه ودافون بعنوان یكی از بزرگترین اپراتورها و شركت های مخابراتی فعال در جهان، اعلام نموده است كه هواوی برای مدتی طولانی از راه درب پشتی (backdoor) تجهیزاتش توانسته است به صورت مخفیانه به حجم زیادی از اطلاعات مشتركان و كاربران خانگی دسترسی و نفوذ پیدا كند.
با عنایت به افزایش روز افزون محبوبیت تكنولوژی های جدید و گسترش تلاش و فعالیت شركت های مختلف تكنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می توان اظهار داشت كه یك ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تكنولوژی درگرفته است و هر یك از آنها در تلاشند اولین اپراتور و شركت مخابراتی باشند كه امكان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار كاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی عرضه می شود.
هرچند دولت چین و شركت های هواوی و زدتی ای همگی این اتهامات را بارها رد و تكذیب كرده اند، اما به نظر می آید كه آمریكایی ها به كوشش برای پیشگیری از فعالیت آنها و قطع همكاری سایر كشورها ادامه می دهند.
ودافون با انتشار گزارشی عنوان كرده است كه این صدمه پذیری ها در میان سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ میلادی در تمامی مودم و روترهای خانگی توسعه داده شده توسط هواوی و تجهیزات به كار رفته در زیرساخت های آن كه توسط ودافون استفاده شده، وجود داشته است ازاین رو می توان دریافت كه در این مدت زمان، شركت چینی هواوی هم به اطلاعات رد و بدل شده كاربران دسترسی داشته است.
این مشكلات حتی پس از آن هم ظاهراً وجود داشته اما هنوز شواهدی برای اثبات آن عرضه نشده است. این مشكلات امنیتی در زیرساخت شبكه های مخابراتی موجود در كشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلستان و پرتغال رؤیت شده است اما به خاطر قیمت پایین این تجهیزات چینی همچنان به ادامه همكاریهای خود ادامه داده اند.
هواوی هم در واكنش به این خبر، اعلام نموده است كه بلافاصله پس از اطلاع یافتن از مشكلات و نقص های مربوطه، در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی به برطرف سازی آن اقدام نموده است.
ودافون در گزارش خود همینطور به وجود درب های پشتی (backdoor) در تجهیزات مخابراتی و شبكه روترهای خانگی توسعه داده شده توسط هواوی اشاره نموده است كه به صورت مخفیانه به آن این امكان را می داده تا به اطلاعات و داده های كاربران نفوذ و دسترسی پیدا كند كه به قول كارشناسان فعال در حوزه فناوری، مربوط به مشكل قابلیتی تحت عنوان Telnet بوده است اما هواوی این خبر را به كل رد و تكذیب كرده و در این خصوص خاطرنشان كرده است كه درب های پشتی یك صدمه پذیری و حفره امنیتی است كه به صورت عمدی در تجهیزات مخابراتی قرار می گیرد این در حالیست كه در دستگاه های هواوی تنها یك نقص وجود داشت كه آن هم همان زمان رفع شده است.
هرچند تمامی این گزارش ها مربوط به چندسال پیش است و مدت ها از مرتفع ساختن آنها از جانب هواوی می گذرد، اما به نظر می آید در زمانی كه فشارهای دولت ترامپ ضد این شركت چینی به اوج خود رسیده و خیلی از كشورهای هم پیمان ایالات متحده آمریكا هم برای قطع همكاری و لغو قرارداد با هواوی پیش قدم شده و تا حد زیادی نگرانی های امنیتی بسیاری در مورد تجهیزات شبكه و زیرساخت های مخابراتی توسعه داده شده توسط این شركت در جهان بوجود آمده است، این خبر می تواند تبعات منفی كوچك و بزرگ متعددی را برای هواوی ایجاد كند و راه را برای آن دشوار كند.1398/02/12
12:19:39
5.0 / 5
4346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل