تولید لایدار سه بعدی برای ربات نقشه بردار

تولید لایدار سه بعدی برای ربات نقشه بردار به گزارش تعمیر تلفن، طرح تولید لایدار سه بعدی برای ربات نقشه بردار مورد حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور قرار گرفت.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)، توسعه ربات ها و اصلاح ساختاری آنها همچون موضوع هایی است که در علم روباتیک و مهندسی به آن پرداخته می شود. روبات ها این قابلیت را دارند که در صنایع مختلف، مورد استفاده قرار بگیرند و در تسهیل فرآیندها نقش اساسی داشته باشند.
علی حسینی نوه احمدآبادیان با مدرک دکتری تخصصی مهندسی عمران - نقشه برداری - فتوگرامتری و کارشناسی ارشد در همین رشته و گرایش و کارشناسی مهندسی عمران - نقشه برداری، طرحی را با عنوان «تولید لایدار سه بعدی برای ربات نقشه بردار» عرضه کرده است که مورد حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور قرار گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مورد این طرح اظهار داشت: تابحال در حوزه نقشه برداری زیرزمینی، تجهیزات زیادی به منظور اهداف مختلف همچون تعیین محور تونل، و تعیین مختصات نقاط کنترلی و اسکن تونل طراحی شده است که دستگاههای توتال استیشن و لیزر اسکنرهای زمینی همچون این تجهیزات محسوب می شوند. گرچه سنسورهایی مثل ZEB۱ یا ZEB Revo و لیزر اسکنرهای زمینی برای تولید ابرنقطه در معادن استفاده شده اند، اما استفاده از این سنسورها نمی تواند مشکل های چالشی در تونل ها را به صورت کاملاً اتوماتیک مرتفع کند.
وی در ادامه اظهار داشت: در سالهای اخیر ربات های زیادی جهت استفاده در تونل برای اهداف مختلف از قبیل تهیه مدل سه بعدی و ایجاد حقیقت افزوده با اهداف آموزشی، مشخص کردن و مونیتور کردن وضعیت رطوبت و گرمای تونل، مشخص کردن محل های نشت گاز، پیمایش و تهیه نقشه های دو بعدی و سه بعدی، حمل بار و مونیتورینگ تونل عرضه شده است که میتوان گفت در همین راستا ربات نقشه بردار در چارچوب طرح تحقیقاتی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و توسعه داده شده است.
حسینی در ادامه ضمن اشاره به این که ۲۶ دیماه ۹۷ طرح را به سامانه صندوق ارسال کردم و در اردیبهشت ماه ۹۸ به تصویب و عقد قرارداد رسید و طبق تعهد سال ۱۴۰۱ به پایان رسید در مورد اهداف انجام این طرح خاطرنشان کرد: هدف از انجام این تحقیق توسعه یک سیستم لایدار سه بعدی با استفاده از لایدار دو بعدی موجود بر روی ربات نقشه بردار است که بتواند در اسکن تونل های زیرزمینی مورد استفاده قرار گیرد. بر همین اساس، تحقیقات لازم انجام شد و بعد از بیان چالش های پیش رو در این تحقیق، طرح پیشنهادی برای لایدار سه بعدی ربات نقشه بردار پویشگر تونل عرضه شد.
وی در انتها تصریح کرد: این طرح فواید زیادی از جنبه های اقتصادی و سیاسی دارد و گام بلندی در جهت بومی سازی محصولات پیشرفته گران قیمت به حساب می آید. همینطور انجام این طرح به رسیدن به دانش فنی ساخت سیستم لایدار سه بعدی از دو بعدی و استفاده از سیستم توسعه داده شده بر روی ربات نقشه بردار دانشگاه خواجه نصیر به منظور کارهای آموزشی و تحقیقاتی بسیار گسترده کمک می نماید. امکان تعریف پروژه های صنعتی با استفاده از سیستم توسعه داده شده و صرفه جویی اقتصادی با تولید یک سیستم تولید ابر نقطه سه بعدی با قیمتی معادل حداقل یک هشتم یک لایدار سه بعدی از دیگر مزایای انجام این طرح است.


منبع:

1402/02/19
09:53:09
0.0 / 5
201
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل