دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد

دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد تعمیر تلفن: فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در نشست با وزیر ارتباطات، خواهان آن شده اند که دولت موضع گیری شفافی درباره طرح موسوم به صیانت کاربران داشته باشد. ضرورت تسریع در ایجاد رگولاتوری، پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید،  انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود تکنولوژیهای جدید به کشور نیز از دیگر مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، نیاز به توسعه ظرفیت های داخلی فناوری اطلاعات و ارتباطات از یک سو و اهمیت تعامل با جهان فناوری از طرف دیگر، کشور ما را در شرایطی قرار داده که مدیریت و برنامه ریزی این حوزه را برای تصمیم سازان دشوار کرده است. از یک سو شرکتها و فناورانی را داریم که جزو نخبگان و سرآمدان جهانی هستند و حضورشان غنیمتی برای کشور است تا مسیر توسعه را با سرعت بیشتری طی نماییم و عاملی باشند برای توسعه اقتصاد دیجیتال، از طرف دیگر با مشکلاتی مانند تحریم ها مواجه ایم که مانع تعاملات بین المللی این نخبگان و راندمان اقتصادی کشور با تاکید بر این سرمایه انسانی شده است.
این وضعیت گاهی با برخی تعارض ها و اختلاف نظرها مانند بحث های چند ماه اخیر درباره «طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» نیز همراه بوده است. با این وجود آنچه کمتر به آن توجه شده، نظر کارشناسان بخش خصوصی است که راهکاری تخصصی در این عرصه دارند. فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولیدکنندگان نرم افزار، سخت افزار و محتوای دیجیتال در نشست با وزیر ارتباطات، خواهان آن شدند که دولت سکوت خودرا در قبال طرح صیانت بشکند و موضع گیری شفافی درباره آن داشته باشد، طرحی که به زعم آن چاره ای غلط برای دغدغه ای صحیح است و سبب دلسردی جوانان فعال حوزه ارتباطات شده است.
این جلسه فرصتی فراهم نمود تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خودرا بازگو کنند و خواهان رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها در این عرصه باشند. همچون مواردی که در این نشست عنوان شد، تضاد منافع میان بازیگران متقدم و بازیگران جدید حوزه فناوری و نیز ضرورت تسریع در ایجاد رگولاتوری، همین طور پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید، تدوین بخشنامه های مربوط به صادرات محصولات ICT و انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود. انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود تکنولوژیهای جدید به کشور نیز از دیگر مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.
از مناطق آزاد اقتصادی تا منطقه آزاد مجازی
سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور طی سالهای قبل با انجام مطالعات و بررسی های تخصصی، طرحی به نام «منطقه آزاد مجازی» را آماده کرده است که بگفته رئیس این سازمان، نه فقط می تواند گره گشای مشکلات کشور در زمینه فاوا باشد بلکه دروازه ای جدید برای توسعه اقتصادی کشور بر پایه اقتصاد دیجیتال نیز خواهد بود و همگان از مزیت هایش بهره مند خواهند شد.
هاشمی درباره اهمیت «طرح منطقه آزاد مجازی» گفته که تجربه مناطق آزاد اقتصادی در نقاط مختلف جهان همچون کشور ما موفق بوده و ثابت کرده که در این مناطق، تلاش بر این است که همه روال های دست و پاگیر و فرسایشی اداری کنار گذاشته شود و پشتیبانی از سرمایه گذار و بخش خصوصی در اولویت قرار بگیرد. بنا بر این با وجود برخی اشکالات و کاستی های موجود در این مناطق، در مجموع می توان گفت ایجاد آن، نتایج مثبت مختلفی همچون ایجاد فرصت های شغلی، جذب سرمایه گذاری خارجی، ارزآوری و مهم تر از این ها، بسترسازی برای ورود ما به بازارهای جهانی را بهمراه داشته است.
باتوجه به اینکه ما در قرن ۲۱ با تحولات گسترده ای در جهان مواجه ایم که بخش قابل توجهی از آن در بستر اینترنت و فضای مجازی در جریان است. همانطور که تا به امروز شرکت های تجاری نیازمند بستر مشترک برای ارتباطات و تعاملات بین المللی بوده اند، امروز نیز شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، خصوصاً شرکت های نرم افزاری، نیاز به بستر مناسب ارتباطی داشته تا بتوانند محصولات و خدمات خودرا معرفی و وارد بازار جهانی کنند. در این شرایط وجود یک منطقه آزاد روی بستر فضای مجازی با نام اختصاری (World Free Cyber Zone) WFCZ، برای این صنعت لازم و ضروری بنظر می رسد.
استفاده از بستر بلاک چین
رییس سازمان نصر کشور به مسائل فنی درباره چگونگی ایجاد منطقه آزاد مجازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در طرح منطقه آزاد مجازی پروسه ثبت شرکتها و قراردادها همگی روی بستر بلاک چین انجام می شود چونکه میزان استفاده از فناوری بلاک چین در جهان روز به روز درحال افزایش است و به سبب عدم وابستگی آن به بخش دولتی، علاوه بر شفافیت، میزان امنیت آن نیز در سطح بسیاری بالایی است. همین طور شرکت های ثبت شده در این منطقه از مزایای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور بهره مند می شوند و از پرداخت مالیات معاف خواهند بود؛ اما در نقطه مقابل، زمینه مناسبی برای توسعه همکاری آنها با شرکت های بین المللی فراهم می شود که در نهایت به افزایش راندمان اقتصادی کشور در عرصه فاوا می انجامد و همگان از مزایای آن بهره مند خواهد شد.
بستری برای مساعدت با توسعه اقتصادی کشور
وی درباره خاصیت های خاص و منحصربه فرد منطقه آزاد مجازی هم توضیحاتی ارائه و اظهار نمود: با پیاده سازی طرح پیشنهادی ما، می توان فضایی ایجاد کرد که کلیه شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان، آزادانه و با بهره گیری از حداکثر امتیازهایی که در مناطق آزاد تجاری وجود دارد، ارتباطات و معاملات خود با شرکت های بین المللی را توسعه داده و با ارتقای سطح درآمدزایی خود، بتوانند در رونق اقتصادی کشور نیز نقش آفرینی کنند.
خوشبختانه طی سالهای قبل زمینه های مناسب برای توسعه کارهای حوزه فاوا در کشور به وجود آمده و هم اکنون به یک اکوسیستم مناسب در این عرصه دست یافته ایم. شکل گیری و فعال شدن پارک های علم و فناوری، پارک های فناوری اطلاعات، مراکز ارتباط با صنعت در دانشگاه ها، مراکز رشد و نوآوری، شرکت های دانش بنیان و همین طور واحدهای فناور و مراکز پژوهشی، ثمره کوشش های بخش خصوصی و حمایت های دولتی در این حوزه بوده و سبب شده از نظر ظرفیت های داخلی، به سطح قابل قبولی در عرصه فاوا برسیم. ولی حالا زمان آن رسیده که بتوانیم همه این اعضای جامعه فاوا را در منطقه آزاد مجازی گرد هم آوریم تا هم زمینه توسعه ارتباطات بین المللی آنها فراهم گردد و هم بتوانیم از دیگر مزیت های آن، همچون کم اثر کردن تحریم های ظالمانه دشمنان استفاده نمائیم.
توانایی ارائه یک رمز ارز ملی با پشتوانه غیرارزی
درباره نوع تبادلات مالی در این منطقه آزاد نیز گفته شده که باتوجه به فراگیر شدن استفاده از رمزارزها در فضای مجازی، می توان یک رمزارز ملی با پشتوانه غیرارزی ارائه کرد و با پشتیبانی از آن، ارزش این رمزارز داخلی را در بازار جهانی نیز ارتقا بخشید تا علاوه بر شرکت های داخلی، شرکت های خارجی نیز به استفاده از آن ترغیب شوند. با طراحی این پلتفرم، سرمایه گذاران بین المللی بدون نگرانی از تحریم ها و موانع موجود قادر خواهند بود با شرکت های فناور ایرانی همکاری داشته باشند و از آنجا که کل قراردادها و پلت فرم بر پایه بستر شفاف بلاک چین است، در نتیجه هیچ نوع شک و شبهه ای درباره عملکرد شرکتها وجود نخواهد داشت و تمام اعضا می توانند به آسانی نقل و انتقالات مالی و تجاری را ببینند.
چگونگی کمک به صیانت از فضای مجازی
شاید این سوال مطرح شود که ایجاد منطقه آزاد مجازی چه کمکی به طرح صیانت از کابران فضای مجازی و طرح های این حوزه خواهدنمود. پاسخ رییس سازمان نصر کشور این است که تدوین کنندگان اینگونه طرح ها، یکی از شرایط و ضوابط مهم خود برای عقد قراردادها را مجبور کردن شرکت های بزرگ آی تی به همکاری با ما و پذیرش قوانین داخلی مان عنوان می کنند.
در صورتیکه باید بپذیریم، خیلی از این شرکتها به سبب عدم امکان هماهنگ شدن با برخی ضوابط اداری داخل کشور است که از همکاری با ما اجتناب دارند. بدین سبب اگر ما بتوانیم ایده منطقه آزاد مجازی را اجرائی نماییم، بستر همکاری امن و آسان با این شرکتها نیز فراهم خواهد شد و می توانیم خیلی از مشکلات و دغدغه ها را رفع نماییم. با این کار، هم دسترسی به برخی خدمات جهانی مسدود نخواهد شد و هم شرکت های خارجی خودرا موظف به همکاری دوجانبه با ما خواهند کرد.
تضمینی برای درآمد ارزی قابل توجه کشور
هم اکنون دغدغه خیلی از شرکت های فعال در زمینه صادرات، مبادلات ارزی است و تحریم ها و سیاست های متغیر و بی ثباتی در منطقه، منجر به عدم امنیت برای شرکت های خصوصی و فعالان کسب و کارهای نوین در کشور شده است در صورتیکه اجرای طرح منطقه آزاد مجازی می تواند گامی بلند برای ایجاد بستر ایمن و آسان مبادلات ارزی باشد. رییس سازمان نصر کشور در این زمینه گفته است منطقه آزاد مجازی همین طور علاوه بر ارزآوری، می تواند مرزهای انتقال دانش و صادرات نرم افزار را به روی شرکت های IT باز کند و با فراگیر شدن آن، شرکت های دیگر نیز می توانند از زیرساخت های به وجود آمده بهره مند شوند؛ بدین سبب بدون تردید ایجاد WFCZ با پشتیبانی از نیروی متخصص داخلی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان می تواند تضمین کننده درآمد ارزی قانونی و قابل توجهی برای کشور باشد.
افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال
بدون شک مزیت های ایجاد منطقه آزاد مجازی، تنها مختص به فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نخواهد بود و می تواند نجات بخش و توسعه دهنده دیگر صنایع کشور از قبیل کشاورزی و صنایع دستی نیز باشد. نکته مهم به اعتقاد هاشمی این است که باتوجه به ظرفیت های موجود در کشور، شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی مهندسی ما از توان صادارتی ویژه ای برخوردار می باشند و طی این سال ها توانسته اند قسمتی از بازار منطقه را در اختیار بگیرند، اما منطقه آزاد مجازی بستر لازم برای توسعه و تقویت این بازارهای صادراتی ایجاد خواهدنمود که ثمره نهایی آن، تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای کشور خواهد بود.
بر این اساس هم اکنون فعالان بخش خصوصی فاوا برای ایجاد و توسعه منطقه آزاد مجازی آماده همکاری هستند و طرح پیشنهادی خودرا هم ارائه کرده اند. برای تدوین طرح منطقه آزاد مجازی، مطالعات بین المللی لازم انجام و همه جوانب آن سنجیده شده است، بدین سبب امیدواریم شرایطی فراهم گردد تا در تعامل با دولت، بستر ایجاد آنرا فراهم نماییم و پیش از اینکه، این فرصت طلایی در بازار جهانی را از دست بدهیم، بتوانیم جایگاه خودرا در نظام جهانی تعاملات اقتصادی جدید تثبیت نماییم.
رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها
فرزین فردیس هم که به نمایندگی از اتاق تجاری تهران در این جلسه حضور یافته بود، اظهار داشت: این جلسه فرصتی فراهم نمود تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خودرا بازگو کنند و خواهان رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها در این عرصه باشند. یکی از عناوینی که برخی از نمایندگان تشکل های بخش خصوصی نسبت به آن ابراز نگرانی کردند، طرح صیانت بود؛ فعالان اقتصادی حاضر در این نشست، این طرح را مصداق تحریم توامان داخلی و خارجی توصیف کردند و خواهان موضع گیری شفاف وزیر ارتباطات در قبال این طرح شدند.
رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تجاری تهران اظهار نمود: وزیر ارتباطات به درستی در برنامه خود نسبت به دستیابی به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی تاکید کرده است اما افزایش سهم اقتصاد دیجیتال بدون توجه به رشد فزاینده و نمایی فناوری میسر نمی گردد. در عین حال، دستیابی به این هدف با وجود وضعیت اسفناک سرمایه گذاری در کشور و عدم دسترسی به فناوری و تبادلات بین المللی در کشور و بدون بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه امکان پذیر نیست.
تصویب طرح صیانت، به اعتقاد فردیس سبب خواهد شد که این جوانان تحصیلکرده و نخبه را که بعنوان سرمایه های نظام تلقی می شوند، دو دستی تحویل کشورهای رقیب منطقه نظیر امارات، ترکیه، آذربایجان و عربستان دهیم. یعنی اگر قبل از این، آمریکا، کانادا و استرالیا، مقصد جوانان تحصیلکرده ایرانی بود، حالا همین کشورهای منطقه نسبت به جذب آنان اقدام می کنند.
بساط دلسردی باید برچیده شود
وی با اعلان اینکه «بساط این دلسردی باید برچیده شود» اضافه کرد: باتوجه به اهمیت این طرح لازم است، وزارت ارتباطات نظر خودرا بطور شفاف مطرح کند. کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بعنوان نماینده بیش از ۲۳ هزار شرکت بخش خصوصی طی مطالعات کارشناسی به این نتیجه رسیده است که طرح صیانت، چاره ای غلط برای دغدغه ای صحیح است و این دغدغه باید به شکل صحیحی برطرف شود.
در سالهای قبل با زحمات وزیر ارتباطات و معاون علمی و فناوری دولت دوازدهم، تحریک سمت عرضه به خوبی انجام گرفت؛ اما در تحریک سمت تقاضا توفیقی حاصل نشد. بدین سبب بگفته او اگر مقرر است وزیر ارتباطات پرچم اقتصاد دیجیتال را در دست بگیرد، نباید فقط به توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بسنده کند و بلکه باید خودرا متولی انقلاب صنعتی چهارم نیز بداند. در عین حال من از ایشان دعوت کردم که از مرکز تحول دیجیتال و طرح رصدخانه دیجیتال اتاق تجاری تهران نیز بازدید کند.
برنامه وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی حوزه ICT است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU)، اظهار داشت: خوشبختانه، برنامه های وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی، کالبدی و راهبردی قابل توجهی در حوزه های اقتصادی و زیرساختی حوزه ICT کشور است و همانطور که قبل تر نیز، گزارش تحلیلی این اتحادیه درباب برخی موارد مهم این برنامه، مشتمل بر ۱۱ صفحه که پیش از رای اعتماد وزیر انتشار یافت، درباب حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای تبادل اطلاعات "که توضیحات تکمیلی تلویزیونی و مصاحبه ۱۶ شهریور در امتداد نگرانی های فعالان اقتصادی، این مساله را شفاف سازی کرد که این طرح به منزله ایجاد محدودیت نخواهد بود"، ما نیز با جنابعالی هم عقیده ایم.
داوود ادیب افزود: موارد در رابطه با وابستگی های شدید کشور به محصولات سخت افزاری و نرم افزاری خارجی در لایه های اصلی و زیرساختی، لطمه پذیری زیرساخت های حساس و حیاتی کشور و برنامه ریزی مستمر بیگانگان، برای از کار انداختن این زیرساخت ها که در چند ماه اخیر نیز شاهد این موارد بوده ایم، ضعف در قوانین و مقررات بمنظور التزام به ارتقاء امنیت زیرساخت های فاوا (علی رغم سفارش های سازمان پدافند غیرعامل کشور و افتا)، دلیلهای مختلفی در دولت های پیشین داشته است که جا دارد در دولت سیزدهم، درباب تامین تجهیزات زیرساختی کشور و به کارگیری محصولات، خدمات، مشاوران و پیمانکاران داخلی به جد، توجه خاصی صورت گیرد.
سخت گیری های غیرمنطقی درباب تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی می شود
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران افزود: البته گاها می بینیم که درباب تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی هم، سخت گیری های غیرمنطقی صورت گرفته و جلوی واردات آنها را گرفته و به این علت چرخه تکمیلی کسب وکارهای داخلی متوقف می شود و در جای دیگر با وجود ده ها تولیدکننده داخلی، با عمق دانش بالا، اجازه ورود به تجهیزات خارجی را داده و ممنوعیت واردات کالاهای خارجی دارای نمونه مشابه داخلی نادیده گرفته می شود که در این خصوص نیز می بایست راه حل اساسی اتخاذ شود.
ادیب اظهار نمود: جای خوشی است که در دولت جدید، فراخوان های مختلفی را از طرف اپراتورهای بزرگ می بینیم که بخش تحقیق و توسعه این اپراتورها، فراخوان های مختلفی را داشته و اقدامات قابل توجهی را در رابطه با همکاری با شرکت های دانش بنیان داخلی برنامه ریزی و اهتمام کرده اند تا از پتانسیل ظرفیت های داخلی در امتداد توسعه و بهینه سازی شبکه های خود استفاده کنند. امیدوار هستیم که در سایر مجموعه های در رابطه با وزارت ارتباطات و حتی در تمامی سازمان ها نیز به همین منوال عمل شود.
مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم
وی اشاره کرد: در بخش چالش های مطروحه، با عنوان "نبود سند اولویت ها و ظرفیت های صادراتی دانش بنیان در بخش های مختلف و عدم حضور فعال در بازارهای منطقه و بین المللی و در نتیجه پایین بودن سهم صادرات محصولات دانش بنیان با وجود ظرفیت بالای موجود در کشور به ویژه در بخش تولید سامانه های نرم افزاری و خدمات فنی و مهندسی، فقدان بسته های قانونی حمایتی ویژه، برای کسب وکارهای حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، فقدان زیرساخت های فنی و حقوقی لازم برای حضور قدرتمند محصولات و خدمات فناوری اطلاعات ایرانی در عرصه بین الملل؛ باور اتحادیه بر این است که ما مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم که امیدواریم دولت جدید و خصوصاً وزیر ارتباطات بعنوان متولی برنامه های حوزه ICT قسمتی از آنها را مرتفع سازند و ما نیز این آمادگی را داریم که بعنوان تخصصی ترین تشکل صادراتی کشور در زمینه ICT در رابطه با این برنامه ها همراستا و همراهی نماییم.
بر این اساس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، آمادگی خودرا جهت هرگونه همکاری در امتداد پیشبرد برنامه های وزیر، در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی و محصولات فناورانه اعلام نموده و درباب راهبرد اعلام شده، در بخش اقتصاد دیجیتال مبنی ب تسهیل فعالیت شرکتها و هلدینگ های داخلی در کشورهای همسایه و همسو بمنظور راه اندازی سرویس ها و سکوهای ایرانی متناسب با نیازمندی آن کشورها، باردیگر تاکید می کند که در این خصوص نیز اتحادیه دارای ظرفیت های مناسبی بوده که همچون می توان به دفتر اتحادیه در بعضی کشورها و همچون کشور کنیا اشاره نمود.
اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با دارا بودن بیش از ۱۶۰ عضو، متشکل از اپراتورهای بزرگ کشور و FCPها، شرکت های تولیدی، مشاورین و پیمانکاران حوزه ICT، شرکت های EPC و GC و همین طور کمیسیون های صادرات، کمیسیون ظرفیت سازی و نوآوری، کمیسیون مالی- حقوقی، کمیسیون اپراتورهای پروانه ارتباطات ثابت و کمیسیون رتبه بندی، اعلام آمادگی کرده تا ظرفیت خودرا در امتداد اهداف و برنامه های وزیر ارتباطات که طی هشت رویکرد ارائه شده است، قرار داده و بعنوان بازوی مشورتی وزارت خانه، انجام وظیفه کند.
معاونت دیجیتال در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود
طبق اظهارات نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به سبب اهمیت تحول و اقتصاد دیجیتال که بخش بزرگی از برنامه های وزیر محترم ارتباطات را در بر گرفته است، اتحادیه، پیشنهاد ایجاد و تشکیل معاونت دیجیتال را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام می کند. با تشکیل این معاونت علاوه بر پیاده سازی شبکه های ملی اطلاعاتی و خدماتی داخلی و دولت الکترونیک، در کنار سایر وزارتخانه ها و سازمان ها، به تعریف و پیاده سازی تحول دیجیتال در تمامی بدنه دولت، همکاری کرده و به سمت دولت همراه و سپس دولت هوشمند، گام برداشته خواهد شد.
اسماعیل ثنایی، افزود: این معاونت به خصوص در تفاهم نامه ۲۵ ساله با چین می تواند نقش به سزایی ایفا کند تا تجارب تلخ گذشته تکرار نشده و ضمن استقبال از فناوری ها و تجارب شرکت های چینی، شرکت های داخلی نه فقط نابود نشده، بلکه در آستانه این تفاهم نامه، هر یک و در عرصه های فعالیت خود رشد کنند.
منبع:

1400/06/27
10:48:04
0.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل