نسل پنجم تلفن همراه در راه است

نسل پنجم تلفن همراه در راه است تعمیر تلفن: شركت ایرانسل طی یك مراسم از خدمات و پروژهای جدیدی در راستای فاز سوم شبكه ملی اطلاعات با حضور سید محمود واعظی، وزیر ارتباطات و اطلاعات و استاندار تهران، سید حسین هاشمی رونمایی و افتاح گردید.


در روز چهارشنبه طی یك مراسم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار تهران از خدمات جدیدی در راستای فاز سوم شبكه ملی اطلاعات از جمله بهره‌برداری از زیر ساخت‌های دستیابی به فناوری نسل پنج تلفن همراه شركت ایرانسل رونمایی شد. در این برنامه سه پروژه از ۲۳ پروژه بهره‌برداری شده مرتبط با ایجاد زیرساخت‌های فناوری نسل پنج (۵G)  با عناوین «بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری NB-IoT بر بستر ۵G، بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN و بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبكه رادیویی مبتنی بر تكنیك‌های ۵G» است.
 
آرش بهگو ، مدیركل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبكه ایرانسل در این مراسم در توضیح پروژه‌های مذكور گفت: بر بستر بازار فعلی شبكه‌های ارتباطی، بازارهای جدیدی به صورت عمودی رشد خواهند كرد. این بازارهای عمودی (از قبیل اینترنت اشیا و اینترنت همه چیز در بخش‌های خدمات مالی، حمل و نقل، كشاورزی و…)، طیف پر تنوعی از نیازهای متفاوت ارتباطی در ابعاد سرعت، تاخیر، تعداد و تراكم كاربر و پایداری شبكه دارند و برآورده كردن این نیازها با فناوری نسل چهار مقدور نیست. راهكار فناوری نسل پنج برای ایجاد آزادی، چابكی و انعطاف لازم در هسته شبكه، استفاده از فناوری‌هایNFV، SDN و Cloud است.
 
بهگو در توضیح این فناوری ادامه داد : فناوری NFV یا Network Function Virtualization نرم‌افزارهای هسته شبكه ارتباطی را از قید سخت‌افزارهای خاص مخابراتی آزاد می‌كند و اجازه می‌دهد تا این نرم‌افزارها با استفاده از فناوری Cloud بر روی ابر سخت‌افزارهای رایج و بیشتر در دسترس با آزادی و چابكی بیشتری كار كنند. فناوری SDN  یا Software Defined Networking هم با جداسازی كامل لایه مسیریابی و لایه ارسال در روترها و سویچ‌های شبكه، مسیریابی منعطف و چابك را میسر می‌كند.
 
وی در تأثیر این فناوری گفت: این فناوری‌ها اجازه می‌دهند تا منابع شبكه به شكل بهینه و با چابكی و انعطاف در اختیار هر یك از بازارهای عمودی قرار بگیرند و بدون از دست رفتن توجیه اقتصادی، پاسخگویی به طیف وسیع نیازهای این بازارها میسر شود.
 
مدیركل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبكه ایرانسل با توجه به مذاكرات انجام شده در سطح جهانی در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص پیشتازی ایرانسل گفت: این پروژه با همكاری یكی از تامین‌كنندگان تجهیزات ارتباطی یعنی شركت سوئدی اریكسون كه بیشترین سهم بازار این تجهیزات را در جهان در اختیار دارد به بهره‌برداری رسیده است. این شركت تامین‌كننده تجهیزات معتقد است هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN ایرانسل، از لحاظ بار ترافیكی بزرگترین پروژه این شركت در جهان تا كنون است.
 
علی قهرمانی مدیركل طراحی و بهینه‌سازی شبكه رادیویی ایرانسل در توضیح پروژه بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبكه رادیویی مبتنی بر تكنیك‌های ۵G گفت: تكنیك‌های نسل پنجمی مورد استفاده در این آزمایش، فناوری Massive MIMIO و Beam Forming هستند كه با تخصیص یك پرتو رادیویی اختصاصی به هر مشترك تحت پوشش یك آنتن، بازدهی فركانسی و نهایتا ظرفیت هر سلول رادیویی را تا چندین برابر افزایش می دهد. با توجه به محدودیت منابع طیف فركانسی، این تكنیك‌ها نقش كلیدی و مهمی را در توسعه ظرفیت رادیویی ایفا می‌كنند. فناوری نسل پنج و NR (New Radio) از تكنیك‌های متنوعی مانند Flexible Framing استفاده می‌كند تا بتوانند انعطاف و چابكی لازم را برای برآورده كردن نیازهای بازارهای عمودی پیش رو را برآورده كنند.
 
قهرمانی افزود: لایه دسترسی در نسل ۵ بر اساس NK (New Radio) است كه با استفاده از تكنیك‌های F-OFDM، Sub Chanel و Mossier MIMO و بهره برداری از رنج وسیعی از طیف‎‌های فركانسی قابلیت‌های متفاوتی را در اختیار مشتركین قرار می‌دهد.
 
اپراتور ایرانسل امروز بهره برداری تجاری از پروژه های «هسته شبكه ابری NB-IoT بر بستر ۵G» و «هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN » را به صورت  رسمی آغاز كرد و در ردیف پیشتازترین اپراتورهای جهان در این زمینه قرار گرفت. البته لازم به ذكر است كه همراه اول نیز پیش از این با همكاری شركت معروف نوكیا برای شناخت، توسعه و پیاده سازی ۵G در ایران قراردادی را منعقد و برای پیاده سازی بومی آن با دانشگاه شریف همكاری خواهد كرد.
 
شركت ایرانسل در این مراسم  با ارائه گزارشی‌ از ۲۳ پروژه جدید خود با عناوین « توسعه‌ بخش شبكه‏های مترو و انتقال»، «توسعه شبكه های دسترسی/ رونمایی از بیست و پنج هزارمین Node پهن باند شبكه ایرانسل»، « توسعه شبكه IXP»، «توسعه شبكه CDN»، «توسعه شبكه IP»، «توسعه مراكز داده و میزبانی داخلی»، «توسعه زیرساخت‌های مدیریت دسترسی اینترنت/ رونمایی از Gateway  اهواز و اصفهان»، «بهره برداری از مركز عملیات امنیت شبكه»، «مدیریت منابع شبكه»، «بهره برداری تجاری از اولین شبكه  گسترده NB-IoT در ایرانسل»، «رونمایی از تلویزیون اینترنتی لنز بر بستر وب (Web TV)»، «رونمایی از تعرفه و پیشنهادهای جدید سیم كارت های دائمی»، «رونمایی از پلتفرم جذب مشترك برروی تبلیغات آنلاین»، «رونمایی از پلتفرم پرداخت مستقیم سرویس های دیجیتال»، «رونمایی از برنامه های كاربردی»، «رونمایی از سرویس تبلیغات هدفمند بر بستر تلفن همراه»، «رونمایی از خدمات Cloud PBX»، «رونمایی از خدمات Hotline»، «رونمایی از خدمات دولت الكترونیك»، «رونمایی تجاری از راهكارمدیریت ناوگان حمل و نقل و مدیریت ماموریت‌‌ها»، «بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری NB-IoT بر بستر ۵G»، «بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN» و «بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبكه رادیویی مبتنی بر تكنیك‌های ۵G» رونمایی كرد.
 
در بخشی دیگر از مراسم، شركت ایرانسل به تشریح دستاوردهای خود در دولت یازدهم در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دكتر واعظی پرداخت كه گزارش آن به شرح زیر است:
 
ایرانسل در دوره چهار ساله دولت یازدهم  و توجه ویژه حسن روحانی و سید محمود واعظی به بخش ارتباطات و گسترش عقب ماندگی‌های این حوزه مهم، رشدهایی قابل توجه داشته است . سرعت اینترنت در ایرانسل از ۲۶۳ كیلوبایت در ثانیه در چهار سال گذشته امروز به بیش از ۳۰۰ مگابایت در ثانیه رسیده است یعنی بیش از ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است. همچنین رشد ۴۷۵ درصدی گوشی‌های هوشمند، رشد ۱۳۱ درصدی مشتركان دیتا با بیش از ۲۹ میلیون مشترك، رشد ، رشد ۶۰ درصدی نقاط فروش، رشد ۵۱ درصدی شركت‌های همكار، رشد ۳۵۶ درصدی تولید كنندگان محتوا از دیگر آمارهای جذاب ارائه شده در این برنامه بود.
 
در میان آمارهای ارائه شده بخشی از امار متعلق به میزان حجم مصرف شده از سوی كاربران است كه به گفته وزیر ارتباطات باعث شده تا ایرانسل بزرگترین اپراتور دیتای كشور باشد. به صورت ماهانه مجموع كاربران اینترنت نسل سوم اینترنت تلفن همراه ۳۰ پتابایت و كاربران نسل چهارم اینترنت تلفن همراه ۳۱ پتابایت اینترنت مصرف می‌كنند كه در مجموع این عدد را به ۶۱ پتابایت حجم می‌رساند كه حجمی بسیار بالا و فوق العاده است. ایرانسل در حال حاضر دارای ۲۱٫۷ میلیون مشترك اینترنت نسل سوم و ۶٫۵ میلیون مشترك اینترنت نسل چهارم است.
 
شركت ایرانسل در دولت یازدهم ۳۴ درصد رشد درآمد سرانه به ازای هر كاربر داشته است. همچنین رشد ۱۲۱ درصدی اشتغال مستقیم و غیر مستقیم از طریق سرمایه گذاری‌های انجام شده در استارت آپ‌هایی چون اسنپ و غیره، رشد ۵۴ درصدی سرمایه گذاری‌های خارجی مخصوصا بعد از برداشتن تحریم‌های بین المللی و رسیدن به مبلغ ۳٫۰۵ میلیارد دلار اشاره داشت. لازم به ذكر است كه ایرانسل به منظور تحقق سال اقتصاد مقاومتی_تولید اشتغال، بیانات رهبر معظم انقلاب و وزیر ارتباطت برای حمایت از كسب و كارهای اینترنتی و نوپا و ایجاد اشتغال سرمایه گذاری‌هایی كلان را برای تولید شغال پایدار مستقیم و غیر مستقیم در گروه اینترنت ایران شامل شركت‌های اسنپ، زود فود، پین تا پین و غیره كرده است.
1396/04/29
15:23:39
5.0 / 5
5506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل