وزیر ارتباطات مطرح كرد:

آخرین آمار از وضعیت ارتباطات كشور، مردم مطالبه كیفیت دارند

آخرین آمار از وضعیت ارتباطات كشور، مردم مطالبه كیفیت دارند تعمیر تلفن: وزیر ارتباطات همزمان با روز جهانی ارتباطات، آخرین وضعیت شاخص های ارتباطی در كشور را شرح داد.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و بهره برداری از پروژه دولت همراه در كشور، آخرین وضعیت رشد و ارتقاء فناوری اطلاعات و ارتباطات را شرح داد و اظهار داشت: هم اكنون ۱۲۴۶ شهر كشور دارای پوشش نسل سوم و چهار موبایل هستند و شاهد می باشیم كه ۱۰۰ درصد پوشش منطقه شهری توسط همراه اول و ۹۷ درصد پوشش مناطق شهری توسط ایرانسل كامل شده است. در همین حال با اجرای طرح رومینگ ملی، اپراتور رایتل هم پوشش سراسری در كشور دارد.
وی با اشاره به اینكه از ابتدای دولت دوازدهم، پروژه پایش شاخص های فناوری اطلاعات در مناطق كمتر برخوردار را اجرا كردیم، اضافه كرد: مطابق با این شاخص ها كه در ۳ زیرشاخص ارتباطات ثابت، موبایل و اینترنت بررسی گردید، مشخص شد كه تنها ۳۵ درصد مناطق روستایی كشور از ارتباط برخوردار بودند كه ما طی چند ماه گذشته در دولت دوازدهم ۲۰ درصد این شاخص ها را توسعه داده و آن را به ۵۵ درصد رساندیم.
وزیر ارتباطات با انتقاد از اینكه در بخش ارتباطات ثابت، توسعه پورت های فیبر نوری به خوبی انجام نگرفته است، اظهار داشت: تنها موفق به راه اندازی ۲۰۰ هزار پورت فیبر نوری شده ایم و نیازمند كوشش برای رفع این عقب ماندگی هستیم. بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا آخر سال مقرر است به ۲ میلیون پورت فیبر نوری برسیم.
وی تصریح كرد: در حوزه ارتباطات بین الملل، وارد باشگاه ترابیتی ها شدیم و حجم ارتباطات بین الملل كه ۷۳ گیگابیت بوده امروز به ۱۲۰۰ گیگابیت رسیده است.
جهرمی اظهار داشت: در حوزه ارتباطات داخلی از ۶۴۰ گیگابیت به ۵.۴ ترابیت رسیده ایم و حجم شبكه دیتای كشور را به ۱۸.۲ ترابیت رسانده ایم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه در آغاز دولت دوازدهم میزان ترافیك داخلی نسبت به ترافیك خارجی ۴۰ به ۶۰ بود، ادامه داد: با مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تعرفه گذاری اینترنت داخلی، شاهد رشد ۱۶ درصدی تولید محتوای دیجیتال هستیم و محصولات داخلی متعددی در حوزه تلویزیون تعاملی و اینترنتی تولید شده است كه امیدواریم در برنامه ششم توسعه به شاخص ۵۰ درصدی از میزان ترافیك داخلی برسیم.
جهرمی با اشاره به تولیدات محصولات ویدیوی آنلاین در كشور توسط تیم های جوان ایرانی اظهار داشت: یكی از این تولیدكنندگان بالغ بر ۳۰ درصد مشترك خارجی جذب كرده است. در همین حال شاهد رشد قابل توجه محتوا در حوزه نمایش خانگی، موسیقی و كتاب صوتی هستیم.
وی با اشاره به اینكه زیرساختهای ارتباطی ایران بالاترین نرخ رشد منطقه را امسال داشته است و رتبه ما در دنیا از این شاخص دوم است، اظهار داشت: مطابق با برنامه ششم توسعه، باید شاخص جهانی زیرساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) ۳۰ رتبه ارتقاء یابد.
وی اضافه كرد: ما در گزارش سال ۲۰۱۸ با عنایت به برنامه های توسعه ای كه در پیش داریم، یك جهش قابل توجه در این شاخص را شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به اینكه باید گوشی تلفن همراه هوشمند در اختیار تمام ایرانیان قرار داشته باشد، اضافه كرد: امروز در شبكه موبایل همراه اول از بیش از ۵۰ میلیون مشترك فعال حدود ۱۸ میلیون نفر گوشی هوشمند ندارند. همینطور از بیش از ۳۰ میلیون مشترك ایرانسل، ۹ میلیون نفر فاقد گوشی هوشمند هستند. ما به اپراتورها حكم كرده ایم كه با اجرای طرح رجیستری موبایل، وارد فضای باندلینگ گوشی شوند تا بتوانیم تمامی مردم را از گوشی هوشمند برخوردار نماییم.
وی با اشاره به تولیدات قابل قبول در حوزه تجهیزات شبكه های ارتباطی در كشور اظهار داشت: امروز شاهد می باشیم كه تمامی تجهیزات دولت الكترونیك توسط دانشگاه شریف انجام شده و در حوزه تولیدات صنعتی هم رشد قابل توجهی را داشتیم. به بیان دیگر می توانیم ادعا نماییم كه یكی از بخش هایی كه رونق صددرصدی داشته و ركود نداشته است، بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور است.
وزیر ارتباطات با اشاره به زیرشاخص های زیرساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: از منظر زیرشاخصهای IDI، رتبه ایران در دسترسی به فناوری اطلاعات ۶۷ و رتبه دانش مهارتی كاربران ۵۸ است. این در شرایطی است كه رتبه ایران از نظر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ۱۰۱ و در مجموع این شاخص ها رتبه ما نزدیك به ۸۰ است. این عقب ماندگی بیشتر به علت عدم توسعه مناسب در استفاده از فناوری اطلاعات است.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه شعار امسال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را «توسعه استفاده از فناوری اطلاعات» اعلام می نماییم، تصریح كرد: یكی از شاخص های رسیدن به این توسعه، عرضه خدمات دولت الكترونیك است كه در این شاخص رتبه ۱۰۲ در دنیا را داریم.
وی با انتقاد از عملكرد سازمان ها و دستگاه های اجرایی در عرضه خدمات دولت الكترونیك اظهار داشت: با وجود اینكه زیرساخت عرضه این خدمات فراهم گشته است، اما همچنان خیلی از سازمان ها به صورت سیلندری خدمات خویش را عرضه می دهند و هنوز به یكدیگر متصل نشده اند. این در شرایطی است كه با اتصال دستگاه ها به یكدیگر و عرضه خدمات، می توان خیلی از مشكلات كشور را حل كرد. همانطور كه در پروژه رجیستری موبایل، اتصال خدمات ۳ دستگاه به یكدیگر جلوی معضل قاچاق گوشی را گرفت.
وی با اشاره به رونمایی از اپلیكیشن دولت موبایل برای عرضه خدمات دولتی در بستر تلفن همراه تصریح كرد: دولت همراه یك اقدام اجرایی و هماهنگ ساز جدی در بدنه دستگاه های مختلف است تا مردم بتوانند با استفاده از گوشیهای خود خدمات دولت را بدون رجوع حضوری دریافت كنند. در این پلتفورم تمامی خدمات به صورت مجتمع شده وجود دارد و دیگر نیازی به حضور مردم در دستگاه های دولتی و عرضه كپی مدارك نیست.
وی با اشاره به اینكه تا استانداردها فاصله داریم، افزود: با این وجود فاز نخست این پروژه را آغاز كردیم و با درخواست مردم، اتصال سایر خدمات دستگاه ها را به این زنجیره پیگیری می نماییم.
جهرمی در مورد ضرورت بهبود كیفیت خدمات حوزه ارتباطات كشور هم اظهار داشت: باآنكه سرعت توسعه خوب است، اما مردم هچنان مطالبه كیفیت دارند. بنابراین روز گذشته ۲ مركز پایش كیفی شبكه مخابرات و همراه اول در جهت ارتقاء شاخص های كیفی به بهره برداری رسید.
جهرمی تصریح كرد: اپراتورها باید آمار شاخص های كیفی خویش را اعلام كنند و سیستم نظارت مبتنی بر نقطه جغرافیایی كه توسط رگولاتوری آماده شده باید مشكلات مردم را در معرض دید عمومی قرار دهد تا اقدامات اپراتورها علنی شود.
وی از موافقت رئیس جمهور برای تصویب طرح نوآفرین اطلاع داد و اظهار داشت: قرار بود امروز این طرح كه در ۱۸ ماده در جهت رفع موانع كسب و كارهای نوپا تدوین شده، به تصویب هیئت دولت برسد اما به علت برخی كاستی ها به كمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد و مقرر شد روز چهارشنبه هفته آینده در هیئت دولت تصویب شود. این طرح موانع كسب و كارهای نوپا همچون مشكلات بیمه، مالیات و تامین منابع مالی را رفع می كند. در همین حال در برنامه تولید پارك های فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال را در استان ها و شهرستان های مستعد خواهیم داشت تا كمكی به كسب و كارهای نوپا و افزایش شاخص های توسعه این بخش شود.

1397/02/28
12:48:38
5.0 / 5
5160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل