اپل و لجبازی با اپلیكیشن های ایرانی

راهكار نصب پیام رسان های داخلی برای دارندگان آیفون

راهكار نصب پیام رسان های داخلی برای دارندگان آیفون تعمیر تلفن: در حالیكه سهم قابل توجهی از بازار موبایل ایران در اختیار گوشیهای آیفون است، در مقاطع مختلف بعضی از اپلیكیشن های ایرانی از اپ استور حذف شده اند و ظاهرا اكنون نوبت به برخی پیام رسان های داخلی رسیده است؛ همین مبحث از ضرورت معرفی روشی جایگزین برای دانلود و نصب برنامه های ایرانی حكایت می كند.


«متاسفانه ما قادر به قرار دادن اپلیكیشن شما در اپ استور نیستیم. تحت قوانین تحریم ایالات متحده اپ استور نمی تواند میزبانی، توزیع و یا انجام كسب وكار با برنامه ها یا توسعه دهندگان متصل به كشورهای ممنوعه داشته باشد. این حوزه قانون پیچیده و دائما در حال تغییر است. اگر محدودیت های موجود تغییر كند، شما را تشویق می نماییم تا برنامه خویش را برای ورود به اپ استور مجدد ارسال كنید.»
به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، این پیام هنگام حذف برنامه های ایرانی توسط اپل به بعضی از شركت های برنامه نویس ایران داده شد.

محصولات اپل در ایران توسط چندین میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از ۱۱ درصد از گوشیهای هوشمند مورد استفاده در ایران آیفون هست و این مورد ایران را به یكی از بزرگترین بازارهای اپل در منطقه خاورمیانه تبدیل نموده است. وجود صدها برنامه نویس مستعد iOS در ایران سبب شده كه اپلیكیشن های موفق زیادی در اپ استور قرار بگیرند اما كاربران ایرانی معمولا با مشكلاتی در استفاده از اپلیكیشن های بین المللی و حتی داخلی با استفاده از اپ استور روبه رو هستند. خطای ۱۰۰۹ یكی از شناخته شده ترین این مشكلات است كه مدت هاست سبب آزار كاربران ایرانی شده و اغلب از هرگونه فعالیت كاربران ایرانی جلوگیری می كند.

اپل همینطور در دو سال گذشته، چندین بار به حذف اپلیكیشن های ایرانی از فروشگاه آنلاین خود اقدام نموده و تابستان سال قبل بود كه این روند با حذف برنامه های ایرانی مانند تاكسی یاب و سفارش غذا و خرید آنلاین، حاشیه ها را افزایش داد. این مورد در رسانه های خارجی هم بازتاب داشت. نیویورك تایمز در گزارشی نوشت: «با اینكه شركت اپل در ایران به صورت رسمی دارای نمایندگی نیست اما ایرانی های خیلی از محصولات آن نظیر گوشیهای هوشمند آیفون، آی پد، آی پاد و سایر محصولات و سرویس های آن استفاده می نمایند و حذف برنامه ها و اپلیكشن های ایرانی از فروشگاه اپ استور، مشكلات و محدودیت هایی برای آنها تولید خواهد نمود.»

بر این اساس برخی كاربران ایرانی اعتراض خویش را در فضای مجازی اعلام نمودند و حتی كمپینی در فضای مجازی و توییتر و با هشتگ #StopRemovingIranianApps به مفهوم «به حذف اپلیكیشن های ایرانی خاتمه دهید» تشكیل شد. همینطور بعضی از فعالان حوزه فضای مجازی و توسعه دهندگان اپلیكیشن های ایرانی كه اقدام حذف اپلیكیشن ها از اپ استور به شكلی بازار آنلاین آنها را دچار مشكل می كند، با ارسال نامه ای رسمی از تیم كوك -مدیرعامل اپل- درخواست نمودند كه این اقدام را متوقف كند و كاربران می توانند آن را امضا كنند. با این حال این روند متوقف نشده و حتی در ایام اخیر هم اتفاق مشابهی برای بعضی از پیام رسان های بومی ما رخ داده است.

در شرایط حذف از اپ استور چه باید كرد؟

اما با عنایت به اهمیت استفاده از نرم افزارهای بومی و از سویی تعداد قابل توجه آیفون دارهای ایرانی، اپلیكیشن های بومی باید روشی جایگزین برای نصب داشته باشند. حسین مرادقلی - مدیر فناوری یك شركت تاكسی اینترنتی - در این خصوص می گوید: راهكار اول ما راه اندازی وب اپلیكیشن بود. از آنجایی كه بازخورد كاربران ما نشان از تمایل به استفاده از اپلیكیشن روی آی اواس داشت، ناگزیر شدیم كه از طریق جایگزین برای نصب اپلیكیشن استفاده نماییم. تمامی شركت هایی كه اپلیكیشن آنها مشمول حذف از اپ استور شده اند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از حساب Enterprise اپل استفاده می نمایند.

امیرحسن موسوی –سرپرست روابط عمومی یك فروشگاه آنلاین - هم در گفت وگو با ایسنا، درباره روش های جایگزین دانلود و نصب اپلیكیشن هایی كه از اپ استور حذف شده اند، توضیح می دهد: كاربران می توانند از پتانسیل بازارهای اپلیكیشن داخل كشور كه برای آی اواس بوجود آمده استفاده كنند و یا از وب سایت همان اپلیكیشن، نرم افزار مورد نظر را دانلود كنند كه كاربران ایرانی از هر دو شیوه استفاده می نمایند.

او با اشاره به اینكه هر تغییری كه تولید شود، در همان ابتدا مشكلاتی را هم برای كاربران و هم برای شركت ها به همراه دارد، می گوید: به هر حال ما باید بتوانیم خویش را سریع با شرایط تطبیق دهیم و هنر ما در این است كه مشكلات را حل نماییم و با كمترین هزینه ها این جابه جایی لازم برای اپلیكیشن ها اتفاق بیفتد. البته نمی توان گفت كاملا مشكل حل شده زیرا قاعدتا شرایط كمی سخت تر شده اما بطور قطع نسبت به ابتدای ماجرا شرایط بهتر شده است.

امنیت روش های جایگزین چطور تامین می شود؟

از طرفی یكی از نكاتی كه شركت اپل بر آن تاكید دارد، امنیت گوشیهای آیفون است كه با نصب با استفاده از اپ استور به آن تاكید می گردد. حتی سایر فروشگاه های آنلاین مانند كافه بازار و گوگل پلی هم قواعد خویش را دارند كه اپلیكیشن های ایرانی تنها با رعایت آن ها می توانند در خروجی فروشگاه ها قرار گیرند. بنابراین لازم است حتی در صورت حذف اپلیكیشن های ایرانی از فروشگاه هایی مانند اپ استور و جایگزینی روش های دیگر برای نصب این اپلیكیشن ها، این امنیت به نحوی تضمین شود.

مرادقلی در این باره می گوید: اپل در سایت خود مجموعه قواعدی را منتشر نموده است كه تمام اپلیكیشن هایی كه در اپ استور منتشر می شوند، باید از آن ها تبعیت كنند. مثلا اپلیكیشن اسنپ به مدت دو سال روی اپ استور قرار داشت و ما به این قواعد پایبند بودیم و هیچگاه قابلیت هایی را كه با قواعد اپل برای اپ استور تناقض داشته باشد به اپلیكیشن اضافه نمی نماییم. ازاین رو در صورت حل محدودیت های اپل، اپلیكیشن فعلی این تاكسی اینترنتی استاندارد لازم را برای بازگشت به اپ استور دارد.

موسوی هم درباره تضمین امنیت مورد نظر كاربران معتقد است: اپلیكیشن ها و كسب وكارهایی این حوزه از مواردی هستند كه كاربران داخل كشور به آن اعتماد دارند. ما هم تمام تلاشمان را كردیم كه تمام پروتكل های امنیتی رعایت شود و هم مشتریان این اعتماد را داشتند كه اپلیكیشن را نصب كنند. ازاین رو بیشتر استارت آپ ها و كسب وكارهای كوچكتر كه در ابتدای كار خود هستند، ممكن است با مشكل امنیت مواجه شوند.

اما محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- همان زمان به مبحث حذف اپلیكیشن های ایرانی واكنش نشان داده و وعده داد این مورد را پیگیری حقوقی كند و از سوی دیگر از سوی وزارت امور خارجه هم اعلام گردید كه مبحث در حال پیگیری است و حتی اگر تعاملی دراین زمینه صورت نگیرد، وزارت ارتباطات دستش در این زمینه خالی نیست. با این حال، اپلیكیشن های قبلی به اپ استور بازنگشته و حتی برنامه های جدیدی هم به لیست حذف شده ها اضافه شده اند. همین مبحث سبب شده شركت ها راه حلی جایگزین ارائه كرده و خویش را محدود به تحریم های اپل و دیگر فروشگاه های آنلاین نكنند.

بنابراین در شرایطی كه بعضی از پیام رسان های ایرانی از فروشگاه آنلاین اپ استور حذف شده اند و امكان نصب و دانلود آنها برای دارندگان آیفون ممكن نیست و ممكن است همین اتفاق در فروشگاه های آنلاین دیگر هم بیفتد، افرادی كه تمایل به دانلود و نصب این برنامه ها دارند، می توانند به وب سایت رسمی این پیام رسان ها مراجعه نموده و از همان جا برنامه را برای نصب، دریافت كنند. كما اینكه این فرآیند برای بعضی از پیام رسان ها هم تابحال اتفاق افتاده است.
1397/02/07
15:45:34
5.0 / 5
4812
تگهای خبر: آنلاین , آیفون , اپل , اپلیكیشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل