حفظ حقوق یك كالای خاص

حفظ حقوق یك كالای خاص تعمیر تلفن: یك فعال حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم وضع قوانینی به منظور حفظ حقوق تولید كنندگان در فضای مجازی، بر ضرورت فرهنگ سازی در این راستا تصریح كرد.


محمدحسین برخوردار با بیان این كه هم اكنون خیلی از محصولات حوزه ICT اعم از نرم افزاری و سخت افزاری دارای كد هستند، اظهار نمود: البته این كار بسیار دشواری است، چون كه خیلی از محصولات نرم افزاری در فضای اینترنت و سایت ها دانلود می شوند مگر آن هایی كه با استفاده از سیستم های توزیع داخلی به مخاطبان عرضه می شوند.
وی با بیان این كه در خیلی از كالاهای حوزه ICT باركدهای سه رقمی وجود دارد، اظهار داشت: ما باید قوانین بین المللی را بپذیریم تا بتوانیم از حقوق تولیدكنندگان در داخل حمایت نماییم. همینطور باید لایحه ای را با همین مبحث به مجلس شورای اسلامی ببریم تا بتوان جلوی سوء استفاده ها از تولیداتمان در فضای مجازی را بگیریم.
این فعال حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه در حوزه تولیدات رسانه ای و حتی سینمایی هم حقوق تولیدات آثار در نظر گرفته نمی گردد، افزود: برای این گونه از سوء استفاده ها كه سبب دلسرد شدن تولیدكنندگان نسبت به مقوله تولید می شود، باید قوانین سفت و سختی وضع كرد كه اگر كسی از این تولیدات چه در عرصه رسانه و چه در عرصه ارتباطات و فناوری ارتباطات سوء استفاده كرد، مورد پیگرد قانونی واقع شود. به عبارتی اگر این موارد تخلف و جزو جرایم قانونی به حساب بیایند، خیلی از مشكلات این حوزه برطرف می گردد.
برخوردار همینطور به مسائل فرهنگی و اجتماعی دخیل در مقوله حفظ حقوق تولیدكنندگان در فضای ICT هم اشاره و خاطرنشان كرد: در خیلی از كشورهای توسعه یافته، مردم برای تولیدات محتوایی در فضای مجازی احترام قائل هستند كه در اینجا هم می توان با انجام فرهنگ سازی ها و یادآوری حقوق به شهروندان این وضعیت را به وجود آورد، ضمن این كه می توان با طراحی نوعی از كپی رایت در داخل كشور و یا حتی پیوستن به انواع بین المللی جلوی این پدیده را گرفت.
تولیدات محتوایی و نرم افزاری به علت قابلیت قرار گرفتن در فضای اینترنت به راحتی قابل كپی شدن هستند؛ امری كه پیش از هر چیز به تولیدكنندگان این آثار ضرر می رساند و چه بسا آن ها را از ادامه فعالیت تولیدی خود دلسرد می كند. با این اوصاف ادامه این روند در بلندمدت حتی می تواند سبب كاهش كیفیت محصولات تولیدشده در عرصه محتوا باشد. با این حال خسرو سلجوقی، عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات چندی قبل در گفت وگو با ایسنا از تدوین لایحه ای با عنوان "مالكیت معنوی" برای عرضه به مجلس شورای اسلامی و تبدیل شدن به قانون اطلاع داده بود؛ امری كه در صورت تحقق می تواند موجبات پشتیبانی از تولیدكنندگان در این عرصه را فراهم آورد.1397/01/30
15:32:36
5.0 / 5
4507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل