بدون تلگرام چه باید كرد؟

بدون تلگرام چه باید كرد؟ تعمیر تلفن: با اینكه این روزها كمتر حرف از فیلترینگ یا مسدود شدن تلگرام می شود، اما به علت تجربه های پشت سرگذاشته، اختلال سراسری این پیام رسان در ابتدا ذهن ها را به سمت فیلتر دوباره می برد و نگرانی تولید می كند؛ شاید چون هنوز هم فضای انحصاری بر تلگرام حاكم است و همچنان پاسخگویی به بیشتر نیازهای كاربران را به دوش می كشد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، تلگرام روز دوشنبه برای مدتی دچار اختلال شد؛ اتفاقی كه در یك ماه برای دومین بار رخ می داد؛ برای چند ثانیه وای فای و دیتایی به تلگرام وصل نمی گردد، اما مابقی فعالیت های اینترنتی مشكلی ندارند، با روشن كردن فیلترشكن هم تلگرام همچنان باز نمی شود؛ خبر در رسانه ها از توییتر تلگرام می آید كه اختلال سراسری در این پیام رسان بوجود آمده و كاربران را به صبوری دعوت می كند. پس از چند دقیقه توییتر تلگرام نوید رفع اختلال را می دهد و همه چیز به حالت عادی برمی گردد. اما این سوال هم عنوان شد كه در این چند دقیقه كه تلگرام قطع بود، كسب وكارها چه اندازه نگران شدند و فعالیت های عادی مردم چقدر مختل شد؟

تلگرام از همان زمان كه به صورت جدی وارد عرصه پیام رسانی شد، با خطر فیلترینگ از سوی مسئولان داخلی مواجه بود، اما همواره یكی از وعده های دولت باز گذاشتن فضای مجازی بود؛ بدین ترتیب كه لازم نیست كاربران اینترنتی و شبكه های اجتماعی ترسی از فیلتر شدن شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به خود راه دهند و شاید همین مواضع بود كه تابحال مانع از اضافه شدن پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی جدید به لیست فیلترینگ شده است.

با وجود این، در روزهایی كه به علت برخی ناآرامی ها، تلگرام برای مدت كوتاهی مسدود شده بود، حدودا به شكلی برخی فعالیت ها از این مسدودیت متاثر شدند. كسب وكارها از ضررهای میلیونی خبر دادند، شغل هایی كه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تلگرام وابسته بودند، متضرر شدند و كمترین مشكلی كه بوجود آمده بود، قطع ارتباط در فضاهای خانوادگی و دوستانه بود! همه این مسائل هم به علت فضای انحصاری تلگرام بود، پیام رسانی كه برای ما ایرانی ها به وسیله ای جایگزین رسانه، تسهیل كننده كسب و كار و حدودا همه كاره تبدیل گشته است.

اما وزیر ارتباطات درباره این فضای انحصاری ایجادشده می گوید: «از همان ابتدای شكل گیری این سرویس های داخلی و خارجی، نگاهی وجود داشته كه نسبت به مفهوم به اشتراك گذاری و استفاده از این ظرفیت ها مخالف بود. ماحصل این نگاه دوقطبی این بوده كه یك پیام رسان خارجی (تلگرام) در دولت یازدهم وارد عرصه شود كه دسترسی به آن محدود نشده و این فضا انحصاری شده است؛ به طوریكه كاربرد به اشتراك گذاری ویدیو، كاربرد رسانه، كاربرد گروه های مرجع و مجموعه ای از این نیازمندی ها در این پیام رسان وجود دارد؛ ازاین رو كوچ مردم از این شبكه اجتماعی به هر جای دیگر كار ساده ای نیست.» وی همینطور یكی از دلایل فضای انحصاری ایجادشده توسط تلگرام را بستن دست و پای داخلی ها می داند.

از طرفی به قول آذری جهرمی، اینكه یك پیام رسان خارجی تمامی زیرساخت های فناوری اطلاعات ما را از آن خود كند، نه از دید فناوری، نه امنیتی و نه حكمرانی صحیح نیست. زیرا ممكن است این پیام رسان به هر دلیلی از دسترس خارج شود؛ چه مسدود شدن آن از سوی مسئولان داخلی و چه اتفاقاتی مشابه اختلال ایجادشده در تلگرام كه در یك ماه گذشته دو بار رخ داد و هیچ تضمینی نیست كه این اتفاق دیگر رخ ندهد و یا دفعات بعدی هم زمان اختلال كوتاه باشد. ازاین رو اصلا منطقی نیست كه یك پیام رسان خارجی زیرساخت اشتغال ما باشد، زیرا این شرایط پایدار نیست و امنیت شغلی و اقتصادی ما زیر سوال می رود.

البته همان زمان كه پیام رسان تلگرام از داخل مسدود شد، پیام رسان های داخلی كه بخواهند جایگزین تلگرام شوند هم معرفی شدند؛ اما یا با استقبال از سوی كاربران مواجه نشدند و یا نتوانستند از پس هجوم كاربران برآیند و با كندی روبه رو بودند و همین مبحث سبب شد اگر حتی برخی افراد به كلیشه های عدم اطمینان به پیام رسان داخلی اعتقادی نداشتند، ضعف فنی این پیام رسان ها، آنها را از نمونه های مشابه داخلی مایوس كند.

در نهایت، با اینكه اكنون پیام رسان تلگرام با بیشترین تعداد كاربر در ایران، از نظر فنی و كاربری دچار مشكل نیست، اما بهتر است پیش از اینكه از سوی داخل دسترسی به تلگرام محدود شود، این شركت برای مدت طولانی دچار اختلال سراسری شود و یا هر اتفاق دیگری كه ممكن است كار را برای كسانی كه به تلگرام وابسته هستند سخت كند، فكری جدی برای این انحصار تلگرامی كرد.
1396/12/16
18:19:21
5.0 / 5
5562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل