اینترنت اشیاء در ایران و چالش هایی كه با آن روبه روست

اینترنت اشیاء در ایران و چالش هایی كه با آن روبه روست تعمیر تلفن: پیاده سازی اینترنت اشیاء برای سازمان ها در حوزه های مختلف مانند امنیت شبكه چالش هایی دارد؛ اما این فناوری در دنیا جوان است و چالش امنیت همه جا وجود دارد، ازاین رو برای كمك به كسب وكارها لازم است در موارد محدود در استفاده از اینترنت اشیاء مقررات زدایی شود و در مقابل در حوزه های حیاتی كه داده های كلان كشورند، مقررات گذاری اتفاق بیفتد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، امروزه فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی در همه جنبه های روزانه زندگی مردم از قبیل بانك ها، بازار، حوزه های آموزشی و غیره تاثیرگذارند. اینترنت اشیاء به مفهوم یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط می باشد كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده و بر مبنای قراردادهای استانداردشده ای با یكدیگر در ارتباط هستند.
این سیستم جدید كنترل از طریق دور و كنترل هوشمند اشیا و دستگاه ها امروزه در كشورهای توسعه یافته در سیستم های اداری و همینطور وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد اما هنوز در ایران مقدمات استفاده از آن به صورت تجاری فراهم نشده است. البته در جلسات شورای عالی فضای مجازی به اهمیت فناوری اینترنت اشیا پرداخته و مقرر شده در جهت توسعه سیستم های هوشمند و اینترنت اشیاء با رعایت اصول اقتصاد مقاومتی، سند مناسبی تهیه و تنظیم شود.

پیاده سازی اینترنت اشیاء دارای چالش هایی برای سازمان ها و شركت هاست و اتخاذ رویكرد در حوزه های مختلفی مانند امنیت شبكه، بی نظمی و چالش تولید خواهد نمود. برای پردازش و ذخیره اطلاعات، سنسورها و وسائل عظیم و گسترده داده ها مورد نیاز است. اما معمار كنونی دیتاسنترها آمادگی لازم را برای مواجه با حجم عظیم اطلاعات و داده های طبیعی ندارد.

با توجه به حجم بسیار بالای داده ها و اطلاعات اخذشده، استفاده از ابزارهای داده كاوی ضرورت دارد. داده ها تنها داده های گسسته ساده نیستند، بلكه شامل سیل عظیمی از داده های تولیدشده از سنسورهای دیجیتال در تجهیزات صنعتی، خودروها، تجهیزات الكتریكی و حمل ونقل این داده های مختلف در مورد مكان ها، حركت ها، ویبره ها و دما و رطوبت و حتی تغییرات شیمیایی در هوا می گردد.

همه جا چالش امنیت وجود دارد

اینترنت اشیاء در دنیا جوان است و همه جا چالش امنیت وجود دارد، درواقع بقیه دنیا هم مشابه همین وضعیت را دارند و مبحث امنیت این فناوری یك استرس جهانی است. اما از طرفی به قول مسئولان، در موارد محدود استفاده از اینترنت اشیاء باید برای كمك به كسب وكارها، مقررات زدایی شود و در مقابل در حوزه های حیاتی كه داده های كلان كشور هستند، باید مقررات گذاری اتفاق بیفتد.

ابزارهای داده كاوی می توانند اطلاعات تجمعی را به آدرس های مشخصی منتقل و مدیران را در مورد رقبا و حركت های استراتژیك آنها آگاه كنند، موضوعاتی كه فعالیت های كوتاه مدت و بلند مدت كسب وكاری آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. موسسه جهانی مكنزی تخمین زده است كه آمریكا به 140 تا 190 هزار كارگر و 1. 5 میلیون مدیر و تحلیل گر با مهارت های تحلیلی برای تصمیم گیری های كسب وكار مبتنی بر تحلیل كلان داده ها نیاز دارد.

پژوهشگران این حوزه هم مطالعات و تحقیقاتی در مورد مفاهیم كاربردها و اثرات اینترنت اشیاء بر كسب وكار و استراتژی های بازاریابی اقدام كرده اند، اما خلأ عدم مشاركت محققان در این حوزه قابل توجه است، زیرا به گواه خیلی از محققان این مورد پارادایم جدیدی است و نیاز به مشاركت همگانی حوزه های دخیل فنی و اجتماعی و انجام پژوهش های یكپارچه جهت برداشتن پرده های ابهام از زوایای مختلف این مورد دارد.

نكته جالب توجه دیگر پیشرو بودن و رهبری كشورهای آسیای میانه در این حوزه به ویژه كشور چین به خصوص در حوزه مدیریت محیط زیست است. گزارش های منتشرشده از تمهیدات حمایتی قوی و جدی كشور چین، همینطور تلاش های عملیاتی برای تولید زیرساختارهای مربوط در این خصوص دارد. نكته مهم دیگر این كه كلیه مقالات چاپ شده كه منشأ تولید آن دانشگاه كشور چین بوده است، توسط سازمان ها و مراكز تحقیقاتی دولتی و خصوصی مرتبط مورد حمایت واقع شده اند.

اهمیت اینترنت اشیاء برای سیاست گذاران

اینترنت اشیاء اطلاعات بی شماری تولید می كند كه با تحلیل آنها می توان به علایق كاربران دست یافت و از این رو، برای سیاست گذاران بسیار بااهمیت است. در جهت پیاده سازی این تكنولوژی در كشور طرح كلان اینترنت اشیاء در ایران در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال تهیه است و وزارت ارتباطات و فناوری از بازیگران این عرصه همچون اپراتورها، بخش خصوصی، بخش های تولیدی، صنایع و محققین دعوت كرده تا نظرات خویش را مطرح كنند.

اهمیت اینترنت اشیاء تنها در كنترل تجهیزات سبك منزل همچون روشن و خاموش كردن برق یا كولر یا یخچال نیست بلكه این اهمیت زمانی دو چندان می گردد كه این تكنولوژی وارد صنعت، تجارت جهانی و حمل و نقل و راهداری شود. اینجاست كه اینترنت اشیا دیگر یك فناوری لوكس یا غیرضروری نیست بلكه به پدیده ای در اندازه عظمت واژه انقلاب تبدیل می گردد كه باید از حالا برای وقوع آن در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت و اقتصاد خویش را آماده كنیم.

پیش بینی شده است تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ میلیارد از اشیاء به این نكنولوژی جدید مجهز باشند. از اینترنت اشیاء امروزه در حوزه اتومبیل های خودران، ارتباط خودروها با یكدیگر و همین طور پیروی از علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می گردد كه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت به علت استفاده درست از زمان می گردد.

اینترنت اشیاء در وهله اول در استفاده از زمان باعث صرفه جویی می گردد كه به تبع آن در حوزه های مربوط به انرژی هم صرفه جویی اتفاق می افتد. این فناوری می تواند در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ جهت استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی، در كنترل سیستم های هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیك، كشاورزی، حمل و نقل و هم مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، مساله مهمتر تولید بستر لازم برای تسهیل ورود و راه اندازی فناوری های نوین در كشور بوده و ورود فناوری های نوین به كشور بدون تولید زیرساخت های لازم امری بیهوده است.
1396/09/29
18:12:00
5.0 / 5
4944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل