محاسبه تعرفه های جدید اینترنت

محاسبه تعرفه های جدید اینترنت به گزارش تعمیر تلفن مطابق با مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درمورد نرخ های جدید اینترنت، شركتهای عرضه دهنده خدمات اینترنت از امروز ۱۰ آذرماه باید طبق تعرفه های جدید سرویس بدهند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از مهر، مدل «فروش اینترنت غیرحجمی با تاكید بر مصرف منصفانه» ماه گذشته در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و مطابق با این مصوبه، اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنت ثابت (ADSL و فیبرنوری) باید از امروز دهم آذرماه سرویس های خویش را طبق این تعرفه های جدید به فروش برسانند. مطابق با جدول انتشار یافته از جانب وزارت ارتباطات، دراین مصوبه تفاوت اینترنت حجمی سابق با مدل اینترنت غیرحجمی فعلی، تنها نبود محدودیت در سرعت است به نحوی كه رگولاتوری كف سرعت را تعیین كرده و از اپراتورهای اینترنت خواسته كه برپایه این سرعت، اینترنت را با «حجم مصرفی منصفانه» ارائه نمایند. براین اساس اپراتورهای اینترنت موظف شدند كه از امروز جدول تعرفه های جدید خویش را مطابق با سرعت درنظر گرفته شده و با اعمال «سیاست مصرف منصفانه» اعلام كنند. این اپراتورها همینطور ملزم به تضمین كیفیت سرعت در ۹۵ درصد زمان شده اند. در مدل جدید فروش اینترنت ثابت، اپراتور می تواند یكی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال كند؛ به این مفهوم كه یا درصورت رسیدن مشترك به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ كیلوبیت برثانیه كم كند و یا اینكه مشترك را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب كند؛ اما در هر دو صورت سرویس مشترك قطع نخواهد شد. همینطور به اندازه هر میزان مصرف كاربر از اینترنت، دو برابر مصرف از شبكه ملی داخلی برای كاربر لحاظ می گردد و اپراتور عرضه دهنده سرویس موظف است كه این میزان مصرف را دقیقا به كاربر اعلام نماید. برای مثال اگر در قرارداد كاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده، باید حجم مصرف سایتهای داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. برپایه جدولی كه از جانب وزارت ارتباطات انتشار یافته، كاهش قیمت این سرویس با تضمین سرعت و افزایش میزان مصرف حجم دانلود، از مزایای این مصوبه خواهد بود. در این جدول، تعرفه های مصوبه قبلی كمیسیون تنظیم مقررات كه در آخرین روزهای كاری دولت یازدهم به تصویب رسید اما اجرایی نشد، با مصوبه جدید مورد مقایسه قرار گرفته است.
با این وجود، جدول اعلام شده برای نرخ های جدید، نارضایتی كاربران را به همراه داشته و آنها معتقدند كه تعرفه های قدیمی بسیار به صرفه تر بوده و این مدل تعریف شده، اینترنت نامحدود غیرحجمی نیست. مطابق با مصوبه ای كه در سال ۹۵ و در جلسه ۲۳۷ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب و اجرا شده بود، نرخ های اینترنت تا به امروز مطابق با جدول زیر است:
دراین جدول فروش سقف مازاد مصرف هم تعیین شده است:
دفاع جهرمی از نرخ های جدید اینترنت در این زمینه وزیر ارتباطات در دفاع از نرخ های جدید این قیمتها را با قیمت اینترنت كه در آخرین روزهای كاری دولت تصویب شد اما اجرایی نشد، مقایسه كرده است. محمدجواد آذری جهرمی گفته كه در مدل سابق برای سرویس ۲ مگابیت در ثانیه با سقف مصرفی ۱۰ گیگابایت، باید ۳۵ هزار تومان پرداخت می شد. اما اكنون برای سرویس ۲ مگابیتی با حجم مصرف عادلانه ۲۰ گیگابایتی، ۲۵ هزار تومان پرداخت می گردد. در نتیجه عملا ۳۰ درصد كاهش در هزینه و ۱۰۰ درصد رشد در میزان مصرف دیده می گردد. در همین حال در سرویس ۱۶ مگابیتی باآنكه قیمت ۶۰ درصد گران شده اما میزان مصرف رشد ۱۲۰۰ درصد را نشان داده است. به قول وی، با این وجود مطالعات بازار حاكی از این است كه حدود ۷۰ درصد كاربران، مصرف حجم ۷ تا ۱۰ گیگابایت را در ماه تجربه می كنند. وزیر ارتباطات گفته است: برآورد می گردد كه در مدل غیرحجمی اینترنت، سقف مصرف كاربران ۳ برابر افزایش و میزان پرداخت مشتركان با سرعتهای پایین ۳۵ درصد كاهش پیدا كند. تمامی سایتهای اینترنتی نصف قیمت شدند در این مصوبه و با هدف افزایش ترافیك داخلی اینترنت، تعرفه اینترنت داخلی برای تمامی سایتهای داخلی لحاظ می گردد. پیش از این فقط تعرفه سرویسهای داخلی برای ۵۰۰ سایت پربازدید لحاظ می شد اما از این پس، استفاده از تمامی سایتهای داخلی مشمول هزینه یك دوم هزینه اینترنت بین الملل می گردد. قراردادهای قبلی پابرجاستدر صورتی كه مصوبه جدید اجرا شود همچنان قراردادهای قبلی مشتركان با تعرفه های قدیمی فارغ از آنكه به نفع یا به ضرر مشترك یا اپراتور باشد، پابرجا است و اپراتور باید برپایه اینترنت حجمی به كاربر سرویس دهد. اما بعد از اتمام قرارداد، امكان تمدید آن با شرایط قبلی، ممكن نیست. گرانی ها بررسی می شودوزیر ارتباطات در پی اعتراض برخی كاربران در خصوص گرانی اینترنت نسبت به قبل هم اعلام كرده كه یكی از اهداف مدل تعرفه جدید، تولید رقابت بین شركتها به منظور عرضه خدمات مناسب تر و با قیمتی رقابتی تر به مشتركان نهایی بوده است. اگر تعرفه های عرضه شده توسط شركتی بخواهد هزینه های مشترك نهایی را افزایش دهد، مبحث توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی پیگیری و اصلاح خواهد شد. وی اظهار داشت: كسانی كه بازهم به این تعرفه ها اعتراض باشند، صبور باشند تا بازار محتوای داخلی توسعه یابد تا باردیگر بتوانیم این تعرفه ها را اصلاح كنیم. چون كه با این مصوبه، پیش بینی می گردد كه در ۶ ماه اپراتورهای اینترنت ۷۰۰ میلیارد تومان كاهش درآمد داشته باشند.
 

1396/09/10
00:08:54
5.0 / 5
4991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل