جزئیات اولین منظومه ماهواره ای ایران در گفت وگو با تعمیر تلفن اعلام شد

۳ پرتاب آزمایشی محموله ۱۶ ماهواره ای شهید سلیمانی طی امسال

۳ پرتاب آزمایشی محموله ۱۶ ماهواره ای شهید سلیمانی طی امسال تعمیر تلفن: کنسرسیومی از شرکت های خصوصی و دولتی طراحی و ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی را که شامل 16 ماهواره است، در دستور کار خود قرار داده اند که سال قبل نمونه آزمایشی آن تحت عنوان «هاتف 1» پرتاب شد و امسال نیز 3 پرتاب آزمایشی از این منظومه ماهواره ای خواهند داشت.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، سازمان فضایی ایران در امتداد ارائه خدمات فضاپایه در عرصه ارتباطات به ویژه اینترنت اشیاء، پروژه نخستین منظومه ماهواره ای مخابراتی باند باریک را به نام «شهید سلیمانی» تعریف کرد و سپس با هدف تقویت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی، مناقصه واگذاری این پروژه را برگزار کرد.
با انجام پروسه مرحله اول مناقصه این پروژه مهم، ابتدا شرکتها و کنسرسیوم های متقاضی واجد شرایط، شناسایی شدند و سپس با انجام مرحله دوم مناقصه، برنده مناقصه که کنسرسیومی متشکل از شرکت های خصوصی و دولتی است، برگزیده شد. با تعیین مجری و همین طور انجام اقدامات مربوط، قرارداد طراحی، ساخت، پرتاب، آزمون و تحویل در مدار منظومه مخابراتی اینترنت اشیاء (IOT) میان سازمان فضایی ایران و کنسرسیوم داخلی منعقد گردید.
منظومه مخابراتی شهید سلیمانی در حقیقت نخستین منظومه ماهواره ای ایران و جهان اسلام است که با تاکید بر توان داخلی درحال ساخت است و خدمات بسیار خوبی را به دستگاه های دولتی، بخش خصوصی و مردم ارائه خواهدنمود.
این منظومه در عرصه ارتباطات خصوصاً اینترنت اشیاء کاربرد دارد، به این معنا که هر آن چه از اشیاء که قابلیت وصل شدن به این منظومه را داشته باشد، می توان با بهره گیری از ماهواره، کنترل کرد و برای آن شیء فرامین لازم کاربری را صادر کرد.
غیر از این مورد، در موارد مختلف دیگری مانند پایش آب و خاک، پایش جنگلها، دمای هوا در مناطق آتش خیز، میزان خشکی یا رطوبت خاک نیز با بهره گیری از سنسورهایی که متصل به این ماهواره هستند، می توان داده های مرتبط را با سرعت بسیار مناسبی جابجا کرد.
یکی دیگر از با اهمیت ترین کاربردهای این منظومه ماهواره ای، استفاده از حسگرهای ارتباطاتی آن برای رصد و پایش خطوط انتقال نفت و گاز است که با این روش، ایستگاه های کنترل خطوط به آسانی می توانند میزان فشار و یا وضعیت خطوط را با ارسال داده با بهره گیری از ماهواره، به سرعت ترین زمان ممکن در تمام نقاط کشور حتی نقاط صعب العبور و خارج از شبکه های زمینی، انجام دهند.
به کارگیری ظرفیت منظومه مخابراتی شهید سلیمانی، به خوبی می تواند خیلی از مشکلات حوزه ارتباطاتی کشور به ویژه در مناطق دورافتاده و صعب العبور را رفع کند و ان شاءالله با تکمیل پروسه ساخت ماهواره ها و پرتاب آنها، این امکان مهم برای شرکتها و سازمان های دولتی و خصوصی فراهم خواهد شد.
غیاثوند، مدیر پروژه منظومه شهید سلیمانی در گفت و گو با ایسنا، به بیان روند توسعه صنعت فضایی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: از سال ۱۳۳۶ که ماهواره اسپوتنیک روسیه برای نخستین بار به فضا پرتاب شد، پیشینیان ما هیچ گاه تصور نمی کردند که ایران ۵۰ سال پس از آن بتواند وارد این عرصه شود. پس از انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی اجازه نداد تا کشور وارد این عرصه شود و در سال ۱۳۷۵ با حضور ماهواره های «مصباح» و «سینا» کارهای فضایی ایران شروع شد.
وی اظهار داشت: ماهواره «مصباح» ساخته شد، ولی توسط اروپایی ها پرتاب نشد و ماهواره «سینا» نیز پرتاب شد ولی در همان ابتدا اعلام گردید که امکان ارتباط گیری با آن وجود ندارد و مسیر و کارهای فضایی ایران با طراحی و ساخت ماهواره های «امید»، «رصد»، «نوید» و «فجر» شتاب گرفت.
غیاثوند با اعلان اینکه اینها در حد ماهواره های تحقیقاتی است و لازم بود که به سمت ماهواره های عملیاتی برویم تا نیازهای جامعه تامین گردد و بازار این حوزه شکل بگیرد، افزود: لازمه حضور بخش خصوصی در صنعت فضایی، ایجاد بازار آنست، بدین جهت باید به سمت توسعه ماهواره برها برویم و این رویکرد سبب شد که در سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ به سمت توسعه ماهواره برها برویم و در سال ۱۴۰۲ ماهواره «ثریا» با بهره گیری از ماهواره بر «قائم ۱۰۰» پرتاب شد و یک هفته پس از آن ماهواره های «مهدا» و «هاتف» با ماهواره بر سیمرغ به مدار تزریق شدند.
این فعال صنعت فضایی اشاره کرد: این فعالیت ها منجر به توسعه صنعت فضایی در کشور شد و در عرصه پرتاب ماهواره نیز ماهواره برهای «قائم»، «سیمرغ»، «سفیر» و «قاصد» نیز همچون ماهواره برهایی هستند که عملیات با آنها اجرائی شده است.
مجری طرح منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی تصریح کرد: یکی از تاکیدات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور توسعه مخابرات باند باریک یا اینترنت اشیاء است؛ بدین جهت به همت دولت و سازمان فصایی پروژه منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی شکل گرفت تا بتوانیم در شعاع ۱۵ کیلومتری از کشور سنسورهای اینترنت اشیاء را رصد کرده و داده برداری نماییم.
غیاثوند، منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی را بزرگترین پروژه صنعت فضایی کشور توصیف کرد و اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین نکته این طرح هم افزایی بین بخش خصوصی و بخش های دولتی بود.
وی افزود: طراحی و ساخت این منظومه ماهواره ای وارد فازهای اجرائی شده و این منظومه شامل ۱۶ ماهواره است (به جز ماهواره های رزرو) که در ۳۴ صفحه مداری کار خواهدنمود و در هر صفحه ۴ ماهواره عملیات دارد.
مجری طرح اشاره کرد: سال قبل یک نمونه آزمایشی تحت عنوان «هاتف ۱» پرتاب شد تا زیر سیستم های آن تست شود و امسال نیز ۳ پرتاب آزمایشی از این منظومه ماهواره ای خواهیم داشت. این پرتاب برای تست محموله و زیر سامانه اینترنت اشیاء است.
وی مرحله بعدی این پروژه را تجاری سازی آن دانست و اظهار داشت: گام بعدی طراحی و ساخت منظومه ۶۴ ماهواره ای است که از یک میلیون حسگر پشتیبانی می کند.
منبع:

1403/03/22
11:23:41
0.0 / 5
23
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل