حل بحران پیوند عضو با چاپ سه بعدی یخی

حل بحران پیوند عضو با چاپ سه بعدی یخی تعمیر تلفن: سالانه هزاران نفر در صورتیکه منتظر اندام اهدایی و اهداکنندگان مناسب هستند، جان خودرا از دست می دهند و الان راه حل جدیدی در چاپ سه بعدی اندام می تواند به حل این بحران کمک نماید.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، کمبود اعضای موجود برای پیوند در خیلی از کشورهای جهان یک مسئله مهم است. به عنوان مثال تنها در ایالات متحده بیش از ۱۰۰ هزار نفر هم اکنون در فهرست انتظار هستند و سالانه شش هزار آمریکایی جان خودرا در این انتظار از دست می دهند.
به نقل از آی ای، تقاضا برای اندام هایی همچون قلب، کلیه و کبد بطور قابل توجهی بیش از عرضه موجود است که همین مورد منجر به طولانی شدن زمان انتظار و اغلب نتایج ویرانگر می شود.
حالا پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون یک روش جدید مهندسی بافت ابداع نموده اند که هدف آن بطور بالقوه پل زدن میان این شکاف بین تقاضای اندام و در دسترس بودن آنست که چراغ امید جدیدی را افروخته است.
پیشرفت با چاپ سه بعدی یخی
یکی از موانع اصلی در مهندسی بافت، چالش ایجاد شبکه های رگ های خونی مصنوعی است که پیچیدگی های شبکه های طبیعی، از مویرگ های ریز گرفته تا شریان های بزرگ تر را منعکس می کند.
در شصت و هشتمین نشست سالانه انجمن زیست پزشکی در فیلادلفیا که برای برگزاری از ۱۰ تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است، تیمی از پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون به رهبری فیمو یانگ راهکار جدیدی را برای رفع مشکلات چاپ بافت بدن انسان ارائه خواهند کرد.
این تیم امکان استفاده از چاپ سه بعدی یخی را بررسی کردند، تکنیکی که با اضافه کردن جریان آب به سطح بسیار سرد در طول پروسه چاپ، از چاپ سه بعدی معمولی متمایز است.
یانگ در اطلاعیه ای توضیح داد: آن چه روش ما را از انواع دیگر چاپ سه بعدی متمایز می کند این است که بجای این که اجازه دهیم آب در حین چاپ بطورکامل یخ بزند، اجازه می دهیم حالت مایع خودرا نگه دارد. این پروسه پیوسته، همان چیزی است که ما آنرا «فرم آزاد» می نامیم. روشی که به ما کمک می نماید تا ساختاری بسیار صاف داشته باشیم.
وی ادامه داد: ما یک گام فراتر رفتیم و آب سنگین را در پروسه خود وارد کردیم که به آب نقطه انجماد بالاتری می دهد و ایجاد ساختارهای فوق العاده صاف را تضمین می نماید.
این قالب های یخی چاپ سه بعدی، زمانی که در مواد ژلاتینی جاسازی می شوند، به عنوان پایه ای برای کانال های واقعی رگ های خونی عمل می کنند. ژلاتین وقتی در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرد، سفت می شود و یخ را ذوب می کند و ساختارهای پیچیده و واقعی رگ های خونی را بر جا می گذارد.
فراتر از پیوند اعضا
نتایج این پیشرفت فوق العاده، فراتر از پرداختن به بحران پیوند عضو فوری است. پژوهشگران با موفقیت نشان دادند که سلول های اندوتلیال که مشابه با سلول های موجود در رگ های خونی طبیعی هستند، می توانند به رگ های خونی تولید شده وارد شوند. قابل توجه است که این سلول ها تا دو هفته روی ژلاتین زنده ماندند. علاوه بر این، این تیم به پتانسیل کشت سلولی طولانی در آینده اشاره نمود.
در صورتیکه پیوند اعضا بطور قابل توجهی از این رویکرد نوآورانه سود می برد، یانگ تطبیق پذیری این رگ های خونی چاپ شده با چاپ سه بعدی را برجسته کرد. به گفته ی ایشان، این ساختارها فراتر از پیوند همین طور می توانند به عنوان ابزار ارزشمندی برای آزمایش دارو عمل کنند و به پژوهشگران این امکان را می دهند تا اثرات داروها بر رگ های خونی را در یک محیط کنترل شده مطالعه کنند.
علاوه بر این، این رگ های مصنوعی می توانند بطور بالقوه با سلول های خود بیمار پوشانده شوند و نگاهی شخصی سازی شده برای درک چگونگی واکنش سلول های فردی به درمان های دارویی پیش از تجویز آنها به بیمار ارائه می دهند.
منبع:

1402/11/24
08:42:09
0.0 / 5
169
تگهای خبر: كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل