رئیس پژوهشكده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی ایران اعلام كرد

ماهواره ناهید2 گام ایران به سمت مدار 36 هزار کیلومتری

ماهواره ناهید2 گام ایران به سمت مدار 36 هزار کیلومتری به گزارش تعمیر تلفن، رئیس پژوهشکده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی ایران با تکیه بر این که سری ماهواره های ناهید گامی برای توسعه محموله های مخابراتی در مدار GEO است، اظهار داشت: با طراحی معماری مخابراتی که در ماهواره «ناهید ۲» صورت گرفت، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، دکتر نصیری در جمع خبرنگاران در مورد کاربردها و مأموریت های ماهواره «ناهید ۲»، اظهار داشت: ما ۳ مدار اصلی در فضا داریم که شامل مدارهای LEO در فاصله کمتر از ۲۰۰۰ کیلومتر، مدار MEO در فاصله بین ۲۰۰۰ تا کمتر از ۳۶۰۰۰ کیلومتر و مدار GEO در فاصله ۳۶۰۰۰ کیلومتر است.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به مدار GEO و استقرار ماهواره عملیاتی در آن، نیازمند کسب تجارب و دانش فنی مختلف هستیم، اضافه کرد: برای این منظور با ماهواره های کوچکتر و در مدار پایین تر، فناوری ها و زیر سیستم ها باید مورد تست و آزمون قرار گیرند. در این خصوص ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» با جرم حدود ۱۲۰ کیلوگرم، بعنوان یکی از گامهای برنامه راهبردی جهت دستیابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ (مدار GEO) خواهد بود.
نصیری همچون کاربردها و مأموریت های سری ماهواره های ناهید را تست محموله های باند KU و گامی برای توسعه محموله های مخابراتی در مدار GEO عنوان نمود.
رئیس پژوهشکده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی، افزود: به عبارت دقیق تر همچون مأموریت های این ماهواره میتوان به توسعه و آزمون فناوری های کلیدی مورد نیاز، تست انتقال مداری، تعیین موقعیت مستقل از GPS، اندازه گیری تشعشعات فضایی، تست زیرسیستم های مختلف ماهواره در فضا و برقراری ارتباط بین دو نقطه در دید ماهواره اشاره نمود.
وی در پاسخ به این سوال که ایجاد و برقراری ارتباط بین دو نقطه برای «ناهید ۲» چگونه برنامه ریزی شده است، توضیح داد: با طراحی معماری مخابراتی که صورت گرفته، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور و به کمک تجهیزات قابل حمل در نظر گرفته شده به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند.
ماهواره مهدا
رئیس پژوهشکده سامانه های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران همینطور به آخرین وضعیت ماهواره «مهدا» اشاره نمود و خاطرنشان کرد: ماهواره «مهدا» یک محموله تحقیقاتی در کلاس میکرو ماهواره ها با جرم کمتر از ۴۰ کیلوگرم است. این محموله تحقیقاتی به منظور تایید صحت عملکرد ماهواره بر و همینطور آزمون قطعات و زیرسیستم های ماهواره به منظور ایجاد سابقه فضایی ساخته شد و به فضا ارسال شد.
نصیری تصریح کرد: ارتباط ایستگاه زمینی با این ماهواره در باند S در حال انجام می باشد.
وی تصریح کرد: اطلاعات دریافتی حاکی از عملکرد عالی پرتابگر بوده و خود ماهواره هم درحال انجام وظایف خود است.
تفاوت ماهواره های مهدا و ثریا
نصیری در مورد تفاوت های ماهواره «مهدا» و «ثریا»، اظهار داشت: ماهواره های «مهدا» و «ثریا» در وزن و اندازه و باند مخابراتی با هم تفاوت دارند. ولی هر دو گامهای مقدماتی برای رسیدن به مدار GEO هستند.
وی در مورد این که اطلاعات به دست آمده از سیگنال های دریافت شده از ماهواره ها حاوی چه اطلاعاتی هستند، اظهار داشت: به صورت مرسوم اطلاعات دریافتی از ماهواره ها شامل اطلاعات در رابطه با وضعیت کاری و سلامت زیرسیستم های ماهواره از قبیل دما، گزارش از وضعیت مصرف توان هر قطعه، گزارش شارژ باتری ها در ماهواره، وضعیت پایداری لینک ارتباط مخابراتی، نرخ چرخش ماهواره، موقعیت مداری و... است.
وی با تکیه بر این که از ماهواره «مهدا» از زمان تزریق، سیگنال دریافت شده است، اظهار نمود: هم اکنون ارتباط دوطرفه با ماهواره به صورت مستمر در زمان های گذر مربوطه از روی ایران برقرار است.
به نقل از ایشان، بر مبنای اطلاعات دریافتی، سلامت ماهواره و زیر سیستم های ماهواره «مهدا» مورد ارزیابی قرار گرفته است.
نصیری ادلمه داد: این ارتباط مخابراتی همانطور که گفته شد، در باند S برای نخستین بار توسط ماهواره «مهدا» محصول پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برقرار شده است.




منبع:

1402/11/20
15:32:17
0.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل