تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی

تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی تعمیر تلفن: یک شرکت انگلیسی می خواهد عمیق ترین معدن اروپا را به نخستین باتری گرانشی خود تبدیل کند. بنابراین، این معدن که زمانی مرکز تولید روی و مس بود، حالا انرژی تجدیدپذیر را ذخیره و آنرا در صورت تقاضا به شبکه عرضه خواهدنمود.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، شرکت ذخیره انرژی گرویتریسیتی(Gravitricity) مستقر در بریتانیا به زودی کار خود برای تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به نخستین باتری مبتنی بر گرانش شروع خواهدنمود.
این معدن با عمق ۱۴۴۴ متر در ۴۵۰ کیلومتری شمال هلسینکی پایتخت فنلاند واقع شده است و متعلق به شرکت کانادایی First Quantum Minerals است. این معدن که منبع روی و مس بوده، عمیق ترین معدن در اروپاست.
به نقل از آی ای، تولید از این معدن که ۶۰۰ شغل مستقیم و غیرمستقیم به وجود آورده بود، در اوت سال ۲۰۲۲ متوقف گردید و بدنبال آن کاوش در ابتکارات گوناگون در این سایت آغاز شد.
هنریک کیوینیمی، مدیر عامل شرکت توسعه محلی Callio Pyhäjärvi می گوید: ما می توانیم از بهترین شبکه برق منطقه و تحول در بازار انرژی استفاده نمائیم. همین طور بسیار جذاب است که از این فرصت ها استفاده گردد.
باتری مبتنی بر جاذبه
حالا شرکت گرویتریتیسی مستقر در ادینبرو، گروی استور(Gravistore) را توسعه داده است که یک سیستم مبتنی بر گرانش است که می تواند به عنوان باتری برای ذخیره انرژی اضافی از منابع تجدیدپذیر عمل کند.
باتری گرانشی(Gravity battery) یک وسیله برای ذخیره انرژی است که انرژی گرانشی را که انرژی ذخیره شده در یک جسم ناشی از تغییر ارتفاع در اثر گرانش است که به آن انرژی پتانسیل نیز می گویند، ذخیره می کند. یک باتری گرانشی با بهره گیری از انرژی یک سیستم به بالابردن یک جرم برای تولید و افزایش انرژی پتانسیل گرانشی کمک می نماید، سپس برای تبدیل انرژی پتانسیل به الکتریسیته، رها می شود و بوسیله یک مولد الکتریکی برق تولید می کند.
انرژی تولید شده از باتری های گرانشی در دسته انرژی های پایدار قرار می گیرد. یک مدل از باتری گرانشی، باتری هایی هستند که جرمی مانند یک بلوک بتن متصل به مولد الکتریکی را برای تولید برق رو به پایین رها می کنند. رایج ترین باتری گرانشی در نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای استفاده می شود، جایی که آب برای ذخیره انرژی به ارتفاعات بالاتر پمپ می شود و برای تولید برق بوسیله توربین های آبی رها می شود.
حالا در این سیستم جدید، در یک روز آفتابی یا بادخیز، زمانی که مزارع خورشیدی یا بادی انرژی بیشتری نسبت به نیاز تولید می کنند، پایگاه های Gravistore می توانند وزنه هایی را که در ستون های از کار افتاده معدن قرار می گیرند، برای ذخیره انرژی بالا ببرند.
سپس در هنگام ایجاد تقاضا، می توان وزنه ها را رها کرد تا انرژی آزاد شود و ژنراتورهای برق فعال شوند. بسته به نیاز، وزنه ها را می توان به آرامی در یک رهایش کوتاه رها کرد تا نیاز به انرژی را به اندازه مورد نیاز تامین کند.
شرکت گرویتریتیسی حالا از یک ستون کمکی ۵۳۰ متری برای ساخت نمونه اولیه ۲ مگاواتی برای نشان دادن فناوری خود استفاده خواهدنمود که نخستین نمونه از این نوع در اروپاست.
بگفته وب سایت این شرکت، گرویتریتیسی همین طور روی شناسایی معادن در کشورهای دیگر مانند جمهوری چک، آلمان و هند کار کرده است.
مزایای باتری گرانشی
سیستم های ذخیره انرژی مبتنی بر گرانش به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. آنها جایگزین های عملی برای سیستم های ذخیره سازی باتری لیتیوم یونی در نظر گرفته می شوند.
قبل از این گزارش شده بود که چگونه یک پروژه ذخیره انرژی مبتنی بر گرانش در سوئیس ۱۴ سال طول کشید تا ساخته شود و الان می تواند برق ۹۰۰ هزار خانه را تامین کند.
این در حالیست که راهکارهای گرویتریتیسی از زیرساخت های موجود مانند معادن عمیق استفاده می نماید که می توانند بعد از توقف عملیات استخراج، تغییر کاربری دهند. این رویکرد نه فقط فرصت های شغلی جدیدی را در مناطق دورافتاده ای که این معادن در آن قرار دارند، فراهم می آورد، بلکه خاصیت های ذخیره سازی باتری را نیز فراهم می آورد.
به عنوان مثال، باتری های مبتنی بر گرانش می توانند در کمتر از یک ثانیه از صفر به توان کامل برسند. همین طور ماژولار هستند و به طراحان اجازه می دهد ظرفیت آنها را برمبنای شرایط و الزامات محلی تغییر دهند.
این فناوری از نظر کارایی و هزینه، بهتر از باتری های لیتیوم یونی است. باتری های لیتیوم یونی اغلب از مشکلات ناشی از تلفات انرژی رنج می برند، اما باتری های مبتنی بر گرانش اینطور نیستند. همین طور استقرار و کارکرد این سیستم بسیار ارزان تر است و به تعداد کمی از چرخه ها یا سال ها برای ذخیره سازی انرژی محدود نمی شود.
مارتین رایت، رییس اجرائی شرکت گرویتریتیسی می گوید: این پروژه در مقیاس کامل مسیری را برای سایر پروژه های تجاری فراهم می آورد و به راهکار ما اجازه می دهد تا در معادن تعطیل شده بکار گرفته شود و آینده بالقوه ای را برای معادنی که به انتها عمرشان نزدیک می شوند، عرضه نماید.
منبع:

1402/11/19
13:46:47
0.0 / 5
195
تگهای خبر: باتری , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل