ابداع سیستمی برای دانلود اطلاعات ماده تاریک

ابداع سیستمی برای دانلود اطلاعات ماده تاریک به گزارش تعمیر تلفن، دانشمندان «دانشگاه سیدنی» یک سیستم جدید ابداع نموده اند که می تواند اطلاعات ناسا در رابطه با ماده تاریک را دانلود کند و امکان بازیابی داده ها را فراهم آورد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، داده های مأموریت ناسا برای نقشه برداری از ماده تاریک در اطراف خوشه های کهکشانی، در یک سیستم بازیابی جدید ذخیره شده اند که توسط دانشمندان «دانشگاه سیدنی» طراحی شده است. این سیستم، امکان بازیابی گیگابایت ها اطلاعات را حتی بعد از قطع ارتباط و صدمه دیدن تلسکوپ مبتنی بر بالن در فرایند فرود فراهم می آورد.
در ماه آوریل، «تلسکوپ تصویربرداری بالن فوق فشار»(SuperBIT) از «فرودگاه واناکا»(Wanaka Airport) نیوزیلند پرتاب شد. این تلسکوپ زیر یک بالن پر از هلیوم به اندازه یک استادیوم ورزشی در بالای جو زمین معلق شد و ۵.۵ بار بر فراز سراسر دنیا به پرواز درآمد اما ماه بعد هنگام فرود آمدن در جنوب آرژانتین صدمه دید.


دو سیستم بازیابی اطلاعات که بیشتر از ۲۰۰ گیگابایت از اطلاعات SuperBIT را ذخیره می کرد، با چتر نجات به صورت ایمن فرود آمد. این ذخیره، داده هایی را مانند نقشه ماده تاریک اطراف کهکشان ها و تصاویر خیره کننده ای از فضا در بر داشت. ماده تاریک یک ماده نامرئی است که جرم آن شش برابر بیشتر از ماده معمولی جهان است.
این پژوهش که به سرپرستی دکتر «الن سیرکس»(Ellen Sirks) پژوهشگر دانشکده فیزیک دانشگاه سیدنی انجام شد، دستورالعمل هایی را برای ساختن سیستم بازیابی داده ها عرضه می کند و مأموریت کم هزینه ای را پیشنهاد می دهد که دانشمندان می توانند مطمئن باشند اطلاعات آنرا میتوان حتی در بدترین شرایط ذخیره کرد.
پژوهشگران این پروژه که یک گروه بین المللی از دانشمندان استرالیا، انگلیس، آمریکا، کانادا، اروپا و تایوان هستند، گفتند که نخستین استفاده از کپسول های سیستم بازیابی اطلاعات در یک مأموریت علمی زنده، موفقیت بزرگی را به دنبال داشته است.
سیرکس اظهار داشت: تلسکوپ ما به نقطه ای رسید که به صورت کامل نابود شد و ارتباطات پهنای باند بالا را از دست دادیم. ازاین رو نه تنها سیستم بازیابی اطلاعات کار کرد، بلکه برای موفقیت این مأموریت بسیار ضروری بود. وقتی چیزی را از آسمان می اندازید، همیشه این احتمال وجود دارد که مشکلی پیش بیاید. بنابراین، بسته های بازیابی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شما بسیار ضروری هستند.
وی ادامه داد: این مجموعه فرود چیزی است که ما حدود پنج سال درحال توسعه آن بوده ایم اما حالا توانستیم آنرا در پیکربندی نهایی آزمایش نماییم. کار به جایی رسیده است که ناسا می خواهد تولید آنرا برای سایر مأموریت های علمی هم آغاز کند. بنابراین، این در واقع آخرین آزمایش ما برای نشان دادن کارکرد این سیستم بود.
سیرکس اظهار داشت که سیستم های بازیابی اطلاعات شامل کامپیوتر های کوچک با کارت های SD برای ذخیره کردن داده ها، یک لینک ماهواره ای «تلفن من را پیدا کن» و چتر نجات هستند که در محفظه های فوم برای ضدآب نگه داشتن آنها قرار دارند.


بیرون آوردن سیستم ها از محل فرود، خود یک مأموریت بود. سیرکس گفت با عنایت به زمین ناهمواری که بسته ها در آن فرود آمدند، پلیس محلی در حومه آرژانتین به بیرون آوردن آنها کمک کرد.
در یک مأموریت معمولی مبتنی بر بالن مانند مأموریت ناسا، داده ها توسط ماهواره دانلود می شوند اما سیرکس اظهار داشت که دانشمندان اغلب برای دانلود سریع داده ها، به ارتباط مستقیم نیاز دارند که همیشه کارآمد یا ممکن نیست.
همینطور رصدهای مبتنی بر بالون، کیفیت تلسکوپ های فضایی را با کسری از بودجه عرضه می کنند؛ یعنی میلیونها دلار در مقایسه با میلیاردها دلار.
سیرکس اظهار داشت: ما هر شب آن قدر داده دریافت می کردیم که بازیابی آنها در اواسط پرواز بسیار کند و پرهزینه بود. هم اکنون، کارآمدترین راه برای دانلود داده ها اینست که آنها را روی یک درایو SD کپی نماییم و به زمین بفرستیم. شاید این چاره به شکلی عجیب به نظر برسد اما خوب کار می کند.
این پژوهش در مجله «Aerospace» به چاپ رسید.1402/08/25
14:30:23
0.0 / 5
126
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل