ساخت واکسنی برای سویه های آتی کرونا

ساخت واکسنی برای سویه های آتی کرونا تعمیر تلفن: هر بار که یک نوع جدید از خانواده کروناویروس ظاهر می شود و شیوع پیدا می کند، دانشمندان باید واکسن جدیدی تولید کنند. با اینحال حالا یک واکسن منحصر به فرد داریم که در مقابل همه ویروس های کرونای فعلی و آینده محافظت به وجود می آورد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان با موفقیت یک واکسن جدید را روی حیوانات آزمایش کرده اند که می تواند در مقابل همه انواع موجود و آینده ی ویروس کرونا محافظت بوجود آورد.
این واکسن جدید مبتنی بر تکنولوژی آنتی ژن است که توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج و یک شرکت زیست فناوری به نام دیوسین وکس(Diosynvax) توسعه یافته است.
همه ی انواع ویروس کووید موسوم به SARS-CoV-۲ دارای پروتئین های سنبله ای روی سطح خود هستند که به آنها اجازه می دهد وارد سلول های میزبان شوند و آنها را آلوده کنند. واکسن های موجود هم اکنون این پروتئین های سنبله را هدف قرار می دهند، اما تنها می توانند در مقابل انواع ویروس های قبلی محافظت ایجاد کنند. این بدین سبب است که پروتئین های سنبله با جهش ویروس تغییر می کنند. بدین سبب تا آن زمان که واکسن ها فقط یک پروتئین سنبله خاص را هدف قرار دهند، همیشه یک نوع جدید از ویروس با یک پروتئین سنبله جدید می تواند ظاهر شود.
برخلاف واکسن های موجود فعلی، این واکسن جدید بخش های حیاتی ویروس را که برای تکمیل چرخه زندگی به آن نیاز دارد، هدف قرار می دهد.
جاناتان هینی، پژوهشگر ارشد و رییس لابراتوار زونوتیکس ویروسی در کمبریج می گوید: این رویکرد به ما امکان می دهد واکسنی با تأثیر گسترده داشته باشیم که ویروس ها را با مشکل مواجه می کند.
ویروس سارس یک تهدید بزرگ است
کووید-۱۹ نخستین بیماری مهم ناشی از ویروس SARS(سندرم تنفسی حاد شدید) نبود. نخستین شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ در استان گوانگدونگ چین گزارش شد. این بیماری عامل ایجاد نخستین بیماری همه گیر قرن بیست و یکم بود که بیش از ۸۰۰۰ نفر را در ۲۹ کشور مبتلا کرد.
از زمان نخستین شیوع(و بعد از همه گیری کروناویروس)، ویروس های گوناگون SARS-Cov-۲ و انواع آنها آزادانه بین بدن حیوانات و انسان جریان دارند و منتقل می شوند و هیچ گاه نمی دانیم که چه زمانی یکی از آنها به تهدیدی برای انسان تبدیل می شوند.
هینی می گوید: در طبیعت، تعداد زیادی از این ویروس ها وجود دارند که منتظر رقم زدن فاجعه هستند. بدین سبب ما می خواستیم واکسنی ارائه نماییم که نه فقط در مقابل SARS-CoV-۲، بلکه در مقابل همه اقوام آن از ما محافظت کند.
پژوهشگران یک تکنولوژی جدید واکسن ایجاد کردند که تلفیقی از زیست شناسی مصنوعی، تحلیل و بررسی ساختار پروتئین، زیست شناسی محاسباتی و بهینه سازی سیستم ایمنی است. آنها ادعا می کنند که این رویکرد، کارایی واکسن را بیشتر می کند و طیف محافظتی آنرا در مقابل شیوع ویروس های گذشته، فعلی و آینده گسترش می دهد.
فناوری آنتی ژن می تواند با همه ویروس های سارس مبارزه کند
پژوهشگران در طول مطالعه خود با ساختار آنتی ژنی مواجه گشتند که می تواند پاسخ های ایمنی را در مقابل خیلی از ویروس های SARS-Cov-۲ و SARS تحریک کند. آنتی ژن ها پروتئین هایی هستند که در پاتوژن ها یافت می شوند که سیستم ایمنی بدن ما مقابل آنها آنتی بادی(پادتن) تولید می کند.
پژوهشگران این آنتی ژن را با یک ایمونوژن دی ان ای(ماده ژنتیکی که آنتی ژن را کد می کند)، یک ویروس ضعیف و یک واکسن mRNA ترکیب کردند تا یک واکسن جدید تولید کنند.
در گام بعدی، آنها از شبیه سازی های کامپیوتری و آنتی ژن های مهندسی ساختاری برای تعیین دقیق بخش های یک ویروس که برای تکثیر و تکمیل چرخه حیات آن لازمست، استفاده کردند.
این بخش ها به عنوان هدف برای واکسن آنها شناسایی شدند. در نهایت، آنها واکسن خودرا بر روی موش ها، خرگوش ها و خوکچه های هندی در مقابل ویروس های مختلف کرونا آزمایش کردند و مشاهده شد که این واکسیناسیون به یک پاسخ ایمنی قوی در تمام این حیوانات منجر گردیده است.
هینی می گوید: این آنتی ژن های مصنوعی بهینه شده، پاسخ های ایمنی گسترده ای را ایجاد می کنند که محلهای کلیدی ویروس را هدف قرار می دهند که به آسانی نمی توانند تغییر کنند. این کار، مسیر را برای توسعه واکسن هایی در مقابل ویروس هایی که ما هنوز درباره ی آنها نمی دانیم، هموار می کند. این یک فناوری واکسن فوق العاده متفاوت و یک نقطه عطف واقعی است.
این واکسن در حیوانات موفق و بی خطر عمل کرده است و دانشمندان هم اکنون درحال انجام نخستین آزمایشات انسانی آن هستند که اگر موفقیت آمیز باشد، نحوه برخورد دانشمندان با ویروس ها را تغییر خواهد داد و جهان احیانا مؤثرترین واکسن های SARS-Cov-۲ را خواهد داشت.
علاوه بر این، این فناوری، پتانسیل ایجاد واکسن های مشابه برای ویروس هایی غیر از خانواده SARS-Cov-۲ را نیز دارد.
این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.
منبع:

1402/07/04
13:56:51
0.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل