آیا تلفن های هوشمند سلامت روان ما را هدف گرفته اند؟

آیا تلفن های هوشمند سلامت روان ما را هدف گرفته اند؟ به گزارش تعمیر تلفن، مطالعات نشان می دهد که استفاده از تلفن های هوشمند به همه گیری ضعف سلامت روان در بین جوانان منجر گردیده است.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هیچ کس نمی تواند تأثیر انقلابی و عمیق تلفن های هوشمند بر جامعه ای که ما در آن زندگی می نماییم را انکار کند. تخمین زده می شود که تعداد افرادی که تلفن هوشمند دارند بین پنج میلیارد تا ۶.۹۲ میلیارد نفر باشد و پیشبینی می شود این رقم تا سال ۲۰۲۸ به ۷.۷ میلیارد نفر برسد.
حالا به نظر می آید باوجود ساده شدن روش های ارتباط افراد و دسترسی به اطلاعات، استفاده از شبکه های اجتماعی و تغییر ناگهانی تلفن های هوشمند در اوایل دهه ۲۰۱۰ نقش مهمی در ایجاد آن چه اپیدمی بیماری روانی نامیده می شود، داشته است.
ثابت شده که صرف زمان بیش از حد بر روی تلفن های هوشمند، کامپیوتر و تلویزیون منجر به استرس و اضطراب و همینطور اختلال در خواب و افسردگی می شود.
برپایه مطالعه دانشمندان دانشگاه واترلو، کانادا، وابستگی دیجیتال همینطور می تواند افرادی را که تفکر شهودی دارند هنگام تصمیم گیری به سمت موتور جستجوگر تلفن همراهشان سوق دهد تا این که بر روی عقل خود اتکا کنند.
محققان معتقدند: به صورت خاص، این که مردم معمولاً از تفکر تحلیلی پر تلاش خودداری می کنند، نشان داده است که افراد امکان دارد به تلفن های هوشمندشان اجازه دهند تا به جای آنها فکر کند.
گوردون پنی کوک (Gordon Pennycook)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: افراد امکان دارد اطلاعاتی را جستجو کنند که واقعا می دانند یا می توانند به سادگی یاد بگیرند، اما علاقه ای به کوشش برای فکر کردن به آن ندارند.
نتایج حاکی از آن بود که تلفن های هوشمند حتی می توانند ما را خنگ کنند. پنی کوک می گوید: تحقیق ما از ارتباط بین استفاده زیاد از تلفن هوشمند و کاهش هوش پشتیبانی می کند.
دکتر کوستادین کوشف (Kostadin Kushev)، استادیار دانشگاه جورج تاون، تحقیقاتی را انجام داده است که نشان داده است عوارض جانبی استفاده الزامی از دستگاههای هوشمند هم می تواند منجر به کمتر لبخند زدن افراد شود. این به نوبه خود می تواند به صورت قابل توجهی بر توانایی آنها در ایجاد ارتباطات عمیق تر با دیگران تأثیر بگذارد.

تلفن های هوشمند و سلامت روان
به نظر می آید نوجوانان و جوانان به صورت ویژه در معرض تاثیرات منفی استفاده بیش از اندازه از تلفن هوشمند هستند. اما سلامت روانی آنها تا چه حد در خطر است؟
در یک بررسی دقیق، دکتر جاناتان هایت (Jonathan Haidt)، روانشناس اجتماعی از دانشکده بازرگانی استرن دانشگاه نیویورک، و زکری راوش (Zachary Rausch)، محقق مرکز فناوری انسانی، بیان می کنند که تلفن های هوشمند نه تنها توجه و یادگیری را تضعیف می کنند، بلکه تأثیر زیادی بر احساس تعلق جوانان می گذارند. آنها به تحقیقاتی اشاره می کنند که نشان داده است نوجوانانی که بیش از اندازه از تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند، گرفتار ضعف در توانایی تمرکز می شوند.
استدلال آنها بوسیله ی یک بررسی جهانی جدید با عنوان پروژه ذهن جهانی (Global Mind Project)، که توسط لابراتوار غیرانتفاعی Sapien انجام شده است، تایید می شود که نشان داده است تلفن های هوشمند تأثیر منفی زیادی بر سلامت روان و روابط، بخصوص در بین جوانان دارند.
این بررسی نشان داد که حدودا ۵۰ درصد از جوانان حاضر در مطالعه در توانایی درک نشانه هایی مانند حالات چهره، زبان بدن، لحن صدا و لامسه با مشکل مواجهند که این منجر به مشکل در ارزیابی نیت و شکل گیری اعتماد می شود.


تارا تیاگاراجان (Tara Thiagarajan) نویسنده مسئول این مطالعه و دانشمند ارشد و بنیانگذار لابراتوار Sapien بر روشی که تلفن های هوشمند رفتار اجتماعی جوانان را مخدوش می کنند، تصریح کرد.
این متخصص علوم اعصاب می گوید: گزارش اخیر ما در مورد تلفن های هوشمند نشان داده است که هر چه فرد در سنین کمتر نخستین تلفن هوشمند خویش را داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که در بزرگسالی با مشکلات سلامت روان دست و پنجه نرم کند.
این محقق افزود: تلفن های هوشمند هم تعاملات اجتماعی حضوری را تغییر می دهند و هم چشم اندازی تحریف شده از دنیای اجتماعی عرضه می کنند. این چیزی است که باید یاد بگیریم و تمرین نماییم تا در آن بهبود یابیم.
تلفن هوشمند، با مصرف پنج تا هشت ساعت از هر روز فرد منجر به کمبود عمیق تعاملات حضوری در طول رشد می شود.
او توضیح داد که استفاده زیاد از تلفن های هوشمند بر نحوه ارتباط افراد با خانواده هم تأثیر گذاشته است. در مطالعه ای در سال ۲۰۲۱ ۷۴ درصد از والدین اعتراف کردند که استفاده بیش از اندازه از دستگاههای هوشمندشان به رابطه آنها با فرزندانشان صدمه زده است.
تیاگاراجان اظهار داشت: بیشتر از سه برابر تعداد جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله نمی خواهند با خانواده های خود تعامل داشته باشند. این تلفن هوشمند مدت زمانی را که خانواده ها صرف تعامل واقعی با یکدیگر می کنند، کاهش داده است.
با این وجود، تلفن های هوشمند نه تنها جوانان را از دوستان و خانواده دور می کند، بلکه می توانند آنها را در راه افسردگی، اضطراب و صدمه رساندن به خود قرار دهد.
مطالعات آماری نشان داده است که روند خودکشی نوجوانان حدودا همزمان با معرفی تلفن های هوشمند آغاز به افزایش شدیدی کرده است. تعداد جوانان مدرسه ای در ایالات متحده که به خودکشی فکر می کردند بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ به میزان ۲۵ درصد افزوده شد و این در شرایطی است که میزان افسردگی در میان نوجوانان بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ هم حدودا دو برابر شد.

جلوگیری از آسیب
اثرات منفی استفاده از تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی از توجه گسترده دور نمانده است. تعداد والدینی که بر سر ممنوعیت استفاده از تلفن در مدارس اتفاق نظر دارند در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است.
بررسی های سالانه امسال نشان داده که ۸۴ درصد از والدین در ایرلند از ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در تمام مدارس در طول روز حمایت می کنند.
جنبش ممنوعیت تلفن های هوشمند تنها به ایرلند محدود نمی گردد. یونسکو، سازمان آموزش، علم و فرهنگ سازمان ملل متحد، تخمین می زند که از هر چهار کشور یک کشور تلفن هوشمند را در مدارس ممنوع کرده است، چه از راه قانون یا دستورالعمل.
این سازمان در گزارش نظارت بر آموزش جهانی (GEM) در سال ۲۰۲۳ سفارش می کند که تنها استفاده از فناوری پیشرفته ای که از یادگیری پشتیبانی می کند در مدارس توجیه دارد. این سند نشان داده است که دستگاههای تلفن همراه نه تنها می توانند سبب حواس پرتی شوند، بلکه حریم خصوصی دانش آموزان را هم به خطر می اندازند و منجر به قلدری سایبری می شوند.
تیاگاراجان در انتها اظهار داشت: بعضی از اقدامات خاص که می تواند سبب ایجاد تفاوت شو، ممنوعیت تلفن های هوشمند در مدارس است تا زمان کمتری صرف این دستگاه ها شود.
منبع:

1402/06/26
14:22:54
0.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل