پرواز شگفتی ساز نخستین هواپیمای هیدروژنی جهان

پرواز شگفتی ساز نخستین هواپیمای هیدروژنی جهان به گزارش تعمیر تلفن، همشهری آنلاین نوشت: هیدروژن مایع دردسر بزرگی است، اما یکی از معدود فناوری هایی شمرده می شود که شانس واقعی برای کربن زدایی از پروازهای دوربرد را دارد.


این خبر بزرگی برای هوانوردی پاک است که H2Fly حالا نخستین پرواز با خلبان هیدروژن مایع در جهان بشمار می رود. هیدروژن مایع یک سوخت تمیز است که در هنگام سوختن چیزی جز آب منتشر نمی کند و می تواند بوسیله سلول سوختی برای تولید نیروی فوری برای موتورهای الکتریکی عمل کند. این سوخت حدود ۲.۸ برابر بیش از سوخت جت انرژی دارد و در دنیای هوانوردی که هر گرم وزن تفاوت ایجاد می کند، این عدد بسیار بزرگ است.
از طرفی کار کردن با آن کمی هم کابوس وار است. برای نگهداری آن به شکل مایع، باید سوخت را نزدیک به دمای صفر مطلق نگه دارید. باتوجه به سطوح فشار محیط، تنها در منفی ۲۵۳ درجه سانتیگراد می جوشد و ممکنست محتوای انرژی بالایی از نظر وزن داشته باشد، اما از نظر حجمی چگالی انرژی آن خیلی کم است. برای حمل همان مقدار انرژی به مخزن حدودا چهار برابر بزرگ تر از مخزن سوخت جت معمولی نیاز است. بدین سبب تعدادی از مزیت وزن آن در تجهیزات سنگین تر از بین می رود.


با این وجود، هنگامی که همه چیز در نظر گرفته شود، H2Fly می گوید که توانسته حداکثر برد هواپیمای Pipistrel Taurus HY4 دو بدنه خودرا هنگام تغییر از سوخت هیدروژن گازی به مایع دو برابر نماید و برد آنرا از ۷۵۰ کیلومتر به ۱۵۰۰ کیلومتر برساند. هر دوی این ارقام با فناوری باتری نسبتاً سنگین امروزی امکان پذیر است.
طراحی عجیب این هواپیما به خلبان اجازه می دهد در بدنه سمت راست بنشیند، در صورتیکه سیستم سوخت در بدنه سمت چپ ایزوله نگه داشته می شود. در همین حال، سیستم پیشرانه الکتریکی و سلول های سوختی تبدیل کننده هیدروژن همگی در یک اتاقک موتور مرکزی در میان آنها قرار دارند.
این شرکت می گوید که حالا نه فقط نخستین پرواز خلبان دار هیدروژن مایع در جهان را به انجام رسانده است، بلکه سه ماموریت دیگر را که از فرودگاهی در ماریبور، اسلوونی به انجام می رسد، داشته است.
طبق بیانیه مطبوعاتی، این هواپیما در طول آزمایش های پروازی متعدد، عملکرد ایمن و کارآمد را داشته است و تحلیل و بررسی پروازهای آزمایشی ارقام برد مورد انتظار H2Fly را تایید می کند.
۵۸۵۸منبع:

1402/06/18
12:22:47
0.0 / 5
290
تگهای خبر: آنلاین , باتری , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل