کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟

کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟ به گزارش تعمیر تلفن، طرح شبکه ملی اطلاعات که به منظور دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت درحال راه اندازی و توسعه است از مزایایی مانند تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از بین المللی برخوردار می باشد و سبب شده بعضی از سرورهای داخلی در مقایسه با سایت های خارجی تخفیف ۵۰ درصدی داشته باشند.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، ایده اولیه شبکه ملی اطلاعات، در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نام «اینترنت ملی» و «شبکه ملی اینترنت» مطرح شده بود. سال ۱۳۸۹ با عنوان «شبکهٔ ملی اطلاعات» وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد و قرار بود تا آخر سال ۱۳۹۵ هم کامل شود. حالا درگاه های پرداخت یا سایت های تماشای آنلاین فیلم به اینترنت ملی وصل هستند و دسترسی به آنها از خارج از کشور امکان پذیر نیست. در واقع مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید.

در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطات آغاز شد؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و برپایه هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است. دسترسی به خدمات دولت الکترونیک مثل آموزش، بهداشت و درمان و درگاه های پرداختی همچون مزیت های اینترنت داخلی بشمار می رود.

ارزان تر شدن اینترنت در شبکه ملی اطلاعات شاید یکی از مهم ترین خصوصیت و مزیت های این طرح محسوب شود؛ در واقع یکی از جنبه های مهم این طرح بعد اقتصادی آن است که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک مرتبه به خارج و داخل کشور برنگردد به سود همه خواهد بود. ازاین رو برای وبسایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وبسایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مورد در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

اما این که کدام یک از سایت ها مشمول این طرح می شوند، محل پرسش بود. همزمان با بهره برداری از فازهای اول و دوم شبکه ملی اطلاعات در ابتدا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات فهرستی از ۱۰۰ سایتپر ترافیک داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار دارد را به اپراتورها و شرکتهای اینترنت عرضه کرد که کاربران با رفتن به این سایت ها تنها نصف هزینه را پرداخت کنند و مقرر شد این فهرست به مرور تکمیل شود.

در سال ۱۳۹۹ از جانب مسؤلان اعلام گردید لیستی بالغ بر ۲۰ هزار سایت با تعرفه یک دوم وجود دارد و سازمان فناوری اطلاعات هم یک سامانه دارد که آنجا اعلام می کنند آی پی باید داخلی باشد و سپس به اپراتور اعلام می شود که تعرفه را یک دوم کند.

کاربران برای آگاهی از سایت هایی که مشمول ۵۰ درصد کاهش اینترنت پرسرعت می شوند، می توانند به این لینک مراجعه نموده و با کلیک بر بخش تعرفه ترافیک سایت های داخلی لیست سایت ها را مشاهده کنند.
1401/12/16
14:04:30
0.0 / 5
156
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل