چند سیم کارت به نام شماست؟

چند سیم کارت به نام شماست؟ تعمیر تلفن: ارزان بودن سیمکارت ها گاهی سبب شده تا افراد در نگه داری سیمکارت ها دقت لازم را نداشته و در پی آن چندین سیمکارت داشته باشند که گاهی حتی نمی دانند این سیمکارت ها کجا و در دسترس چه کسی است؛ این در حالیست که عدم دقت در نگه داری سیمکارت ها ممکنست موجب شود که سیمکارت در دسترس افراد سودجو قرار بگیرد و آنها با فعال کردنش، به کارهای مجرمانه اقدام نمایند.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، پدیده سیمکارت های جعلی و ناقص یا همان سیمکارت های بدون هویت که به اقدامات خلاف کارانه همچون کلاهبرداری و حتی قتل منجر شده، طی سالهای قبل مشکلات مختلفی به وجود آورده است و از سویی بواسطه این سیمکارت ها قاچاق ترافیک انجام می شد و حجم این قاچاق نیز بسیار بالا اعلام شده بود. درنهایت این مشکلات سبب شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دراین زمینه به اقدامی جدی دست بزند.

در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود که در طرح احراز هویت و ساماندهی سیمکارت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و برای اینکه دیگر در ایران سیمکارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین را راه اندازی کرده است. بدین ترتیب کاربران با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیکی و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir می توانند از تعداد خطوطی که با کد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال کردن خطوطی که از آنها استفاده نمی کنند، اقدام نمایند.

هم چنین کاربران می توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ بوسیله یکی از خطوط تحت مالکیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام نمایند.

اما این خدمات فقط به افراد حقیقی داده می شود که حداقل یک سیمکارت در یکی از اپراتورهای چهارگانه داشته باشند. بدین ترتیب مشترکین تلفن همراه باید کد ملی و شماره تلفن همراه خودرا در این سامانه وارد کنند. بعد از ثبت اطلاعات، پیامکی برای آنها ارسال می شود که در آن تعداد سیمکارت های ثبت شده با کد ملی متقاضی در هر اپراتور تلفن همراه درج شده است.

هر مشترک در هر دوره ۱۰ روزه فقط یک دفعه می تواند از این سامانه تعداد خطوط خودرا استعلام کند. همین طور درصورتی که از آخرین استعلام بیش از ۱۰ روز گذشته ولی موفق به استعلام نشده باشد، می توان موضوع را با مدیریت سامانه درمیان گذاشت. با وارد کردن اطلاعات اولیه، کد رهگیری به فرد داده خواهد شد و بعد از آن پیامکی با محتوای تعداد سیمکارت ها در هر اپراتور برایش ارسال می شود.

در این سامانه کاربران می توانند تعداد تمامی خدمات مخابراتی که به نامشان ثبت شده را استعلام کنند و نتیجه این استعلام به خط تلفن همراه اعلام شده توسط کاربر پیامک می شود. بدین سبب حداقل باید در یکی از اپراتورهای تلفن همراه، یک سیمکارت با کد ملی (شناسه هویتی) کاربر ثبت شده باشد. گفتنی ست مشترکان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خودشان می توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کنند و با ارائه کارت ملی از تمامی خطوط به نام خود که ممکنست بدون اطلاع مشترک به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیمکارت ها اقدام نمایند.

بنابراین درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت بوسیله سیمکارت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه، این مالک سیمکارت است که در وهله ی اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد، برای اینکه قانون وی را دارنده سیمکارت می شناسد؛ هرچند پس از بررسی های فنی می توان مشخص کرد که این تماس از طرف وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالک سیمکارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاکم قضایی و شاکی باشد تا بعد که مجرم اصلی شناسایی شود. بنا بر این اکیدا به دارندگان سیمکارت ها سفارش شده حتما در نگهداری سیمکارت های خود دقت لازم را داشته باشند و سیمکارت هایی را که نیاز ندارند حتما بوسیله اپراتور مربوطه غیرفعال کنند و به هیچ وجه سیمکارت تلفن همراه خودرا در اختیار دیگران قرار ندهند، برای اینکه هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالک اصلی سیمکارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.

طبق این گزارش، مغایرت احتمالی بین تعداد خطوط اعلام شده با تعداد مورد انتظار ممکنست به دو دلیل باشد؛ در صورتیکه تعداد سیمکارت های اعلام شده کمتر از انتظار شما باشد، بدین معناست که تعدادی از سیمکارت های در اختیارتان به نام شما ثبت نشده است و یا اطلاعات هویتی برای تعدادی از خطوط در اختیارتان فاقد کد ملی بوده یا کد ملی ثبت شده صحیح نیست که در آن صورت احتمال قطع این خطوط توسط اپراتورها وجود دارد. در صورتی هم که تعداد سیمکارت های اعلام شده بیش از انتظار باشد، به این معناست که تمام یا تعدادی از خطوط خودرا بدون رعایت ضوابط و مقررات تغییر نام به دیگران واگذار شده و یا تعدادی سیمکارت به نام شما و البته بدون اطلاع کاربر در بانک اطلاعاتی اپراتورها ثبت شده است.

چند سیمکارت می توان خرید؟

براساس مقررات هر شخص حقیقی می تواند در مجموع از تمامی اپراتورهای تلفن همراه، حداکثر تعداد ۱۰ سیمکارت فعال به نام خود داشته باشد. اتباع غیرایرانی با داشتن مدارک هویتی معتبر شامل گذرنامه، کارت پناهندگی، کارت اقامت (آمایش)، کارت هویت و کارت سبز می توانند بصورت همزمان حداکثر سه سیمکارت فعال از مجموع تمامی اپراتورهای تلفن همراه به نام خود داشته باشند. اشخاص حقوقی مانند شرکتها برای تعداد سیمکارت های فعال به نام خودشان محدودیتی ندارند.

با این حال در خیلی از پرونده های کلاهبرداری، با سیمکارت هایی مواجه می شویم که در اختیار مالک اصلی نیست و افراد دیگری از آن سوء استفاده می نمایند و مجرمان سایبری هم بنا بر این بدنبال خرید سیمکارت بدون سند زدن هستند. تمامی مسئولیت های استفاده از سیمکارت، حتی اگر کسی به غیر از مالک از آن استفاده نماید، به عهده مالک آنست. همین طور ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی یا تبلیغات پیامکی با سیمکارت شخصی ممنوعست و استفاده از سیمکارت شخصی برای تبلیغات، موجب مسدود شدن سرویس ارسال پیامک و قطعی سیمکارت می شود.

بسیاری از جرائم و کلاهبرداری های اینترنتی و تلفنی با بهره گیری از سیمکارت های تلفن همراه سایر افراد به انجام می رسد، بدین سبب کاربران نباید سیمکارت روشن و فعال خودرا در اختیار دیگران قرار دهند. با ارسال کد ملی به سامانه ۳۰۰۰۱۵۰ یا مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir، منوی حقوق کاربران، گزینه استعلام خدمات مشترکین، می توانید از تعداد سیمکارت هایی که به نام شما ثبت شده، باخبر شوید و با مراجعه به دفاتر امور مشترکان اپراتورها، نسبت به مسدودسازی سیمکارت هایی که با نام شما فعال شده و از آنها باخبر نیستید، اقدام کنید.

همچنین از ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری هم از طرف مسئولان اعلام گردید پیامک اطلاع رسانی برای هر شخص با ماسک CRA.ir ارسال می شود تا افراد از تعداد سیمکارت هایی که به نام آنهاست باخبر شوند.

منبع:

1401/11/26
10:06:42
0.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل