حفاظت از حریم شخصی بیماران با استفاده از ماسک دیجیتال

حفاظت از حریم شخصی بیماران با استفاده از ماسک دیجیتال به گزارش تعمیر تلفن، دانشمندان دست به ساخت یک ماسک دیجیتالی زده اند که امکان ذخیره تصاویر افراد را در پرونده های پزشکی فراهم می آورد و در عین حال از استخراج و به اشتراک گذاری اطلاعات زیست سنجی (بیومتریک) شخصی و حساس افراد جلوگیری می کند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، در مطالعه ای که اخیرا در مجله "Nature Medicine" انتشار یافته، تیمی به رهبری دانشمندان دانشگاه کمبریج و دانشگاه سون یات سن (Sun Yat-sen) در گوانگ ژو چین، از الگوریتم های بازسازی سه بعدی و یادگیری عمیق برای پاک کردن خصوصیت های قابل شناسایی از تصاویر چهره افراد استفاده کردند، در حالیکه مشخصه های مورد نیاز برای تشخیص بیماری حفظ شده است.
این تصاویر از چهره افراد می تواند برای شناسایی علایم بیماری مفید باشد. بعنوان مثال، مشخصه هایی همچون چین و چروک های عمیق پیشانی و چروک های اطراف چشم به صورت قابل توجهی با بیماری عروق کرونر قلب مرتبط می باشد، در حالیکه تغییرات غیر طبیعی در حرکت چشم می تواند نشان دهنده عملکرد ضعیف بینایی و مشکلات رشد شناختی بینایی باشد. با این حال، تصاویر چهره، اطلاعات زیست سنجی دیگری همچون نژاد، جنس، سن و خلق و خوی بیمار را هم ثبت می کنند.
با افزایش دیجیتالی شدن سوابق پزشکی، خطر نقض حریم شخصی به وجود می آید. در حالیکه بیشتر داده های بیماران را میتوان به صورت ناشناس ثبت کرد، ثبت ناشناس داده های در ارتباط با چهره با حفظ اطلاعات ضروری کار دشوارتری است. روش های متداول، همچون محوکردن و برش مناطق قابل شناسایی، امکان دارد به از دست رفتن اطلاعات مهم در رابطه با بیماری منجر شود.
نگرانی های در ارتباط با حریم شخصی سبب شده که مردم اغلب در به اشتراک گذاشتن داده های پزشکی خود برای تحقیقات پزشکی عمومی یا سوابق سلامت الکترونیکی تردید داشته باشند و این مانع از توسعه مراقبت های پزشکی دیجیتال می شود.
پروفسور هاشین لین (Haotian Lin) از دانشگاه سون یات سن می گوید: در طول همه گیری کووید-۱۹، ما مجبور بودیم به مشاوره تلفنی یا تماس ویدئویی روی بیاوریم. مراقبت های بهداشتی از راه دور برای بیماری های در ارتباط با چشمی نیازمند به اشتراک گذاشتن مقدار زیادی اطلاعات دیجیتال از چهره است. بیماران می خواهند بدانند که از اطلاعات حساس بالقوه و حریم شخصی آنها حفاظت می شود.
پروفسور لین و همکارانش یک "ماسک دیجیتال" بوجود آورده اند که ویدئوی اصلی از چهره بیمار را دریافت می کند و یک ویدئو با استفاده از الگوریتم یادگیری عمیق و بازسازی سه بعدی عرضه می کند، در حالیکه تا حد امکان اطلاعات در ارتباط با زیست سنجی شخصی بیمار حذف می شود و شناسایی فرد ناممکن می شود.
یادگیری عمیق مشخصه ها را از قسمت های مختلف صورت استخراج می کند، در حالیکه بازسازی سه بعدی به صورت خودکار اشکال و حرکت چهره ها، پلک ها و کره چشم ها را بر مبنای خصوصیت های استخراج شده به صورت دیجیتالی در می آورد. تبدیل ویدیوهای نهایی به ویدیوهای اصلی بسیار دشوار است؛ چونکه بیشتر اطلاعات لازم از آن حذف شده اند.
در مرحله بعد، محققان میزان مفید بودن این ماسک ها را در بررسی های بالینی آزمایش کردند و دریافتند که تشخیص بیماری با استفاده از ماسک های دیجیتال با تشخیص انجام شده با استفاده از فیلمهای اصلی مطابقت دارد. این نشان داده است که بازسازی به اندازه کافی جهت استفاده در رجوع های بالینی دقیق بوده است.
در مقایسه با روش های سنتی مورد استفاده برای شناسایی بیماران که شامل برش تصویر می شود، خطر شناسایی بیمارانی که نقاب دیجیتالی داشتند به صورت قابل توجهی کمتر بود.
محققان بیمارانی را که به کلینیک رجوع می کردند به صورت تصادفی برگزیده و نگرش آنها در مورد ماسک های دیجیتال را بررسی کردند. بیشتر از ۸۰ درصد از بیماران معتقد بودند که ماسک دیجیتال نگرانی های در ارتباط با حریم شخصی آنها را می کاهد و آنها تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی خود در صورت اجرای چنین اقدامی ابراز کردند.1401/06/26
10:48:59
0.0 / 5
67
تگهای خبر: اطلاعات , تلفن , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل