مسئول كمیته فضای مجازی كمیسیون فرهنگی مجلس:

دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست

دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست به گزارش تعمیر تلفن نماینده موافق طرح صیانت از کاربران فضای مجازی در دفاع از این طرح اظهار داشت: دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست.به گزارش تعمیر تلفن به نقل از مهر، سیّدعلی یزدی خواه نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات و از حامیان طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در سیصد و هشتاد و دومین نشست کارشناسی جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی و مرکز مطالعات راهبردی ژرفا که در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، در مورد محتوای این طرح توضیح داد.
وی اظهار داشت: حدود سه دهه است که برای مدیریت اینترنت در کشور تدبیری اتخاذ نکردیم، امکاناتی وارد کشور شده است که قوانین مقتضی برای مدیریت آن تابحال پیشبینی نشده بود تا جایی که رهبر انقلاب به صراحت در نوروز ۱۴۰۰ از ولنگاری این فضا انتقاد کردند و مسؤلان کشور را خطاب قرار دادند که این رها بودن افتخاری ندارد.
مسئول کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: البته فضای رسانه ای کشور به سمتی رفت که عده ای تصور کردند که مجلس یازدهم می خواهد تا زندگی مردم را مختل کند و دسترسی آنها به اینترنت را تقلیل دهد! لازم است تا بار دیگر به صراحت عرض کنم، مجلس از این طرح قصد مسدود سازی پلتفرمی را ندارد، این طرح صرفا به دنبال ساماندهی فضای مجازی است که در تمام کشورهای جهان اجرا می شود.
یزدی خواه اظهار داشت: امروز جغرافیایی جدیدی در جهان برای کشورها تحت عنوان مرزهای مجازی تعریف شده است ازاین رو همانطور که حضور در حدود سیاسی کشور نیاز به مجوز دارد، باید بپذیریم که میهمانان خارجی هم برای حضور در مرز فیزیکی کشور باید قوانین ایران را بپذیرند و به حاکمیت کشور احترام بگذارند.
تصویب بررسی این طرح در کمیسیون ویژه به معنای ارجاع به کمیسیون فرهنگی نیست
مسئول کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: متأسفانه بعد از تصویب این طرح در کمیسیون برخی رسانه ها وانمود کردند که مصوبه صحن علنی مجلس شورای اسلامی به معنای تنفیذ اختیار کامل مجلس به کمیسیون فرهنگی بود! خیر، حقیقت این است که بر مبنای اصل ۸۵ که مقرر شد این طرح در چارچوب آن بررسی شود، کمیسیونی مشترک از اعضای همه کمیسیون دخیل در فضای مجازی مانند صنایع، امنیت ملی و فرهنگی تشکیل خواهد شد تا محتوای طرح مذکور با حضور کارشناسان و صاحب نظران این حوزه از طیف های مختلف بررسی شود.
ارجاع طرح مذکور به کمیسیون تخصصی به سبب تصویب غیرشفاف طرح نیست
یزدی خواه خاطرنشان کرد: عده ای تلاش می کنند که مردم را مرعوب سازند و این انگاره را برای آنها تداعی کنند که مجلس می خواهد این طرح را در کمیسیون تخصصی و به صورت غیر شفاف تصویب کند تا پاسخگوی افکار عمومی نباشد! پاسخ ما این است که اگر این ادعا حقیقت دارد، دلیل انتشار عمومی پیش نویس طرح در فضای مجازی چیست؟! مجلس قطعا از نظر کارشناسان و صاحبنظران در تدوین نسخه نهایی طرح «حمایت از حقوق کاربران» استفاده خواهد نمود.
وی اضافه کرد: لزوم ارجاع این طرح به کمیسیون مشترک ضرورت ساماندهی فضای مجازی است اما این به معنای تصویب غیر شفاف «قانون پشتیبانی از حقوق کاربران» نیست، مجلس در گذشته هم سابقه برگزاری جلسات کمیسیون ها در حضور رسانه ها را دارد ازاین رو اعلام می نماییم آماده ایم تا جهت تنویر افکار عمومی رسانه ها مذاکرات کمیسیون را پوشش دهند و مبحث محرمانه ای با مردم نداریم.
یزدی خواه افزود: نکته دیگر انباشت طرح ها و لوایح مختلف و مهمی است که مجلس در حوزه معیشت، صنعت و معدن، انرژی و … باید به آنها بپردازد و در عمل بررسی طرحی مانند «حمایت از حقوق کاربران» با ۳۷ ماده مجلس را در رسیدگی به امور معیشتی مردم با مشکل مواجه خواهد نمود. همینطور بر مبنای قوانین داخلی مجلس اگر طرحی در صحن علنی بررسی شود، امکان حضور کارشناسان و صاحبنظران در جلسات فراهم نیست، در حالیکه این مهم برای تقویت مبانی طرح مذکور ضروری به نظر می آید ازاین رو از نمایندگان تقاضا کردیم که طرح پشتیبانی از حقوق کاربران به کمیسیون مشترک ارجاع شود که بر مبنای رأی آنها، درخواست ما پذیرفته شد.
طرح پشتیبانی از حقوق کاربران به دنبال مسدودسازی و فیلترینگ نیست
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد: به صراحت عرض می کنم هدف از این طرح مسدودسازی شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی نیست. بر مبنای پیش نویس قانون پشتیبانی از حقوق کاربران شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی که تمایل به فعالیت در کشور دارند، می توانند با تأسیس نمایندگی و رعایت قوانین کشور در ایران فعالیت کنند، این مورد شامل همه پلت فرم های خارجی می شود. هدف ما تقویت سامانه های بومی و شرکتهای دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات است، مسدودسازی ارتباطی با طرح مجلس ندارد به نظر کدام صاحب نظر و کارشناس تقویت پلت فرم های داخلی اشتباه است؟
وی تصریح کرد: مجلس می خواهد سیاست های تشویقی برای سرویسهای بومی در نظر گیرد، خدماتی مانند اختصاص درگاه پرداخت تحت وب، اعطای تسهیلات ارزانقیمت بانکی و پهنای باند بیشتر در اختیار سرویسهای داخلی قرار خواهد گرفت اما این به معنای مسدودسازی سرویسهای خارجی نیست.
دولت موظف است از طریق اندازی پلت فرم های ملی جهت رفع نیاز مردم حمایت کند
این نماینده مجلس بیان نمود: پس از تصویب این طرح به بخش خصوص ۱۰ ماه فرصت داده می شود تا پلتفرمی طراحی نمایند که رافع نیازهای مردم ایران باشد و از هر لحاظ بتواند با نمونه های خارجی رقابت کند اگر موفق نشدند وزارت ارتباطات موظف خواهد بود طی ۸ ماه چنین پلتفرمی را طراحی کند و باز هم اگر توفیقی حاصل نشد، این مأموریت به سازمان برنامه و بودجه کشور سپرده خواهد شد تا اجرای پروژه مذکور را توسط پیمانکاری حقیقی یا حقوقی که صلاحیت لازم را دارد پیگیری کند. نکته حائز اهمیت این است که در طول مدت تا زمانی که سامانه های بومی با قابلیتی مشابه نمونه های خارجی راه اندازی نشود، فرصت ۴ ماهه تأسیس دفتر آغاز نخواهد شد.
اگر سامانه های غیر بومی پس از راه اندازی نمونه‌ی داخلی مقبول مردم در ایران دفتر تأسیس نکنند هم مسدود نخواهند شد
یزدی خواه اظهار داشت: تصور نماییم که نمونه مشابه سامانه های خارجی در کشور افتتاح شد که اغلب مردم هم از عملکرد آن راضی بودند و سامانه های خارجی مبادرت به پذیرش قوانین ایران و تأسیس دفتر در کشور نکردند، در این صورت هم مسدودسازی در دستور کار نخواهد بود و صرفا خدمات رایگانی که این پلت فرم ها از بیت المال جمهوری اسلامی دریافت می کنند کاهش پیدا خواهد نمود.
وی اظهار داشت: البته این نکته را در نظر بگیرید که اگر ایران سامانه بومی کارآمدی داشته باشد که مردم از آن استقبال به صورت طبیعی شرکتهای خارجی از قانون کشور تمکین خواهند کرد اما اگر چنین اتفاقی هم نیافتد پس از طی همه مراحلی که اشاره کردم، مطابق مصوبات شورایعالی فضای مجازی خدمات دولت جمهوری اسلامی به آنها کاهش پیدا خواهد نمود اما مسدودسازی در کار نیست.
عمده کسب و کار مردم و خدمات پایه کاربردی در بسترهای ایرانی انجام می شود
وی اضافه کرد: آمارها حاکی از این حقیقت است که بخش اعظم کسب و کار مردم در فضای مجازی از راه پلت فرم های ایرانی مانند دیوار، اسنپ، دیجی کالا و … انجام می شود که این طرح علاوه بر این که اختلالی در عملکرد آنها ایجاد نخواهد کرد، رشد روز افزون خدمات آنها را هم دنبال می کند
آئین نامه های فضای مجازی نباید در یک کمیسیون ۵ نفره از یک وزارت خانه تصویب شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: حالا تصویب آیین نامه ها و ابلاغ دستورالعمل های در رابطه با فضای مجازی در اختیار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است که اعضای آن منصوب وزیر ارتباطات هستند به زعم ما صحیح نیست که اختیار جغرافیای سایبری کشور به یک جمع پنج نفره که منصوب وزیر هستند، تنفیذ شود به حکم عقل ذی نفعان مختلف فضای مجازی باید در تصمیم گیری دخیل باشند که در این طرح به آن پرداخته شده است.
طرحی که برای اپراتورها بار مالی دارد، مطلوب آنها نیست
یزدی خواه تاکید کرد: متأسفانه برخی رسانه ها با بی اخلاقی تلاش کردند که هدف این طرح را انتفاع مالی اپراتورهای تلفن همراه نشان دهند! در حالیکه اصلی ترین رکن این طرح «به رسمیت شناخته شدن حق مالکیت معنوی کاربران» است، بر مبنای پیش نویس این طرح، مجلس مالکیت معنوی تولیدکنندگان محتوا را می پذیرد و اپراتورها موظف می شوند تا سهمی از درآمد فروش ترافیک را در اختیار تولید کننده محتوا قرار دهند، آیا واقعاً کاربری هست که محتوای فاخری تولید نماید و از کسب درآمد مجازی ناراضی باشد! البته این بند در صورت تصویب نهایی برای اپراتورهای تلفن همراه بار مالی خواهد داشت و به صورت طبیعی مخالف آن خواهند بود ازاین رو مطرح شدن این مورد که این طرح به دنبال منتفع کردن اپراتورها است از اساس ادعای درستی نیست، ما تلاش داریم تا مانع از جریمه تولید کننده محتوا در فضای مجازی شویم.
وی اضافه کرد: هم اکنون کاربری که در فضای مجازی تولید محتوا می کند باید به اپراتورها جریمه بپردازد، در حالیکه آنها از هربار دانلود این محتوا درآمد کسب می کند، مجلس می خواهد تا برای اولین بار در کشور با این طرح حقوق تضییع شده مردم را به آنها بازگرداند و افرادی که محتوا تولید می کنند بر مبنای مصرف ترافیک آن، درآمد کسب کنند. ازاین رو طرح صیانت علاوه بر این که رانتی برای اپراتورها ندارد و مانع اشتغال مردم نیست، اشتغال زایی و کسب درآمد مردم از فضای مجازی را هم تسهیل می کند.
این طرح مسیر طولانی تا تصویب دارد
نماینده مردم تهران اظهار داشت: این مصوبه مجلس صرفا ارجاع این طرح به کمیسیون تخصصی بود و قانون پشتیبانی از حقوق کاربران مسیر طولانی جهت تصویب و اجرا در پیش دارد. البته به مردم اطمینان می دهیم که منافع آنها اولویت اصلی مجلس در قانون گذاری است و ساماندهی این فضا بیشتر از هر چیز سبب خواهد شد تا آنها اینترنتی امن، ارزان و باکیفیت در اختیار داشته باشند. همینطور در این راه از نقدهای عالمانه و دلسوزانه همه صاحب نظران و کارشناسان هم استفاده خواهد شد و از مردم می خواهیم اخبار مجلس و این طرح را در مبادی رسمی دنبال کنند و به عملیات های رسانه ای که توسط کسانی که منافع آنها به خطر افتاده است، طراحی و اجرا می شود توجهی نکنند. اولویت نخست مردم کمک به معیشت و رفاه مردم و مانع زدایی از زندگی آنها است.


منبع:

1400/05/09
09:45:50
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل