در گفت وگو با تعمیر تلفن تاكید شد

توجه به توسعه صادرات حوزه سودآور نرم افزار در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد

توجه به توسعه صادرات حوزه سودآور نرم افزار در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد تعمیر تلفن: به اعتقاد فعالان عرصه برنامه نویسی کامپیوتر، حوزه نرم افزار یکی از حوزه های ارزش آفرین و سودآور است، بدین جهت لازم است این حوزه در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد و به صادرات نرم افزار و درآمدزایی از فروش تولیدات برنامه نویسی توجه شود؛ امری که تا حالا نسبت به آن غفلت شده است.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، گزارش های جهانی حاکی از آنست که سهم محصولات فناوری های پیشرفته در ۲۰ سال اخیر دو برابر شده است و در این میان صادرات خدمات فناوری اطلاعات به یکی از حوزه های تجاری بزرگ در دنیا تبدیل گشته است؛ به شکلی که کشوری مانند هند توانسته است سهم شایسته ای از بازارهای جهانی فناوری اطلاعات را کسب کند.
سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی هند در سال مالی ۲۰۲۰ به فناوری اطلاعات و ارتباطات تعلق داشته است؛ چونکه این کشور در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۳۶ میلیارد دلار درآمد صادراتی از محل صادرات محصولات IT داشته است. این در حالیست که میزان صادرات محصولات آی تی این کشور در سال ۲۰۱۰ در حدود ۶۰ میلیارد دلار بوده است که طی ۱۰ سال، رشد بیش از دو برابری را تجربه کرده است.
امری که در ایران به سبب عدم امنیت سرمایه گذاری، تحریم ها و قوانین دست و پاگیر کمتر به آن توجه شده، ضمن آنکه ایران رقیب قدری مانند هند را در پیش روی خود دارد و بگفته یکی از فعالان عرصه برنامه نویسی کامپیوتر، این حوزه باید از قالب یک شغل تبدیل به یکی از دغدغه های دولتمردان آینده شود؛ چونکه محصولات این حوزه حتی پس از گذشت ۱۰ سال همچنان درآمدزا و ارزآور برای کشور دارد.
محسن مدحج، برنامه نویس و کارشناس فناوری اطلاعات در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ضرورت توجه به توسعه نرم افزار و صادرات آن، اظهار داشت: وقتی صحبت از صادرات می شود، همه توجهات به سمت فروش نفت، گاز، فولاد، ذخایر معادن و در نهایت محصولات کشاورزی و فرش می رود و این در حالیست که امروزه کشورهای پیشرفته به سمت تولیدات نرم افزاری و صادرات آنها حرکت کرده اند.
وی اشاره کرد: صادرات اپلیکیشن های پیامرسان، بازی، شبکه های اجتماعی، برنامه های آموزشی و نرم افزارهای کاربردی و تجاری نظیر نقشه، موتور جستجو، معماری، حسابداری و غیره تنها قسمتی از صادرات در زمینه برنامه نویسی شمرده می شود.
مدحج، با تاکید بر این که دولت آینده باید نگاه صادرات را از فروش ذخایر کشور به سمت تولیدات برنامه نویسی تغییر دهد، اضافه کرد: بی شک توجه به صادرات نرم افزاری و محصولات حوزه IT نه فقط از لحاظ اقتصادی و منافع مالی، بلکه از منظر فرهنگی و استراتژیکی نیز می تواند موثر باشد.
این فعال حوزه برنامه نویسی کامپیوتری، با اشاره به تجارب جهانی دراین زمینه، تصریح کرد: بررسی تجارب جهانی نشان میدهد که صادرات یک بازی به کشورهای دیگر می تواند برای کشور تولیدکننده میلیاردها دلار درآمدزایی فعال داشته باشد، یعنی محصول با گذشت یک دهه از زمان تولید آن همچنان درآمدزا و ارزش آفرین است که از این مساله نمی توان بسادگی گذشت.
وی با اعلان اینکه برنامه نویسی باید از قالب یک "شغل" به یک "دغدغه" مبدل شود، اظهار نمود: امروزه تولیدات و محصولات برنامه نویسی نقش استراتژیکی را برای ابرقدرت ها بازی می کند. بطور نمونه داده های اطلاعاتی در فضای وب یک تجارت پرسود برای موتورهای جستجو شده، درحالی که نمونه های داخلی کشورمان به سبب حمایت نشدن نتوانسته اند به جایگاه واقعی خود برسند.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد: در حال حاضر خیلی از انیمیشن ها، بازی ها و کارتون های کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی به سبب کیفیت بالا و قیمت پایین در ایران ایجاد می شود، درحالی که اگر دولت آینده به این حوزه عنایت بیشتری کند، این ظرفیت می تواند به نقطه پیشران اقتصاد مبدل شود.
مدحج اشاره کرد: توجه و حمایت به برنامه نویسی و باور داشتن به صادرات محصولات این حوزه، باید در گفتمان دولتمردان شکل بگیرد؛ موضوعی که در این ایام انتخابات و مناظرات به آن کمتر پرداخته می شود. واقعیت این است که مفهوم تجارت در کشورهای توسعه یافته از شکل سنتی خارج شده و امروزه نرم افزارها و برنامه های موبایلی، تحت وب و بازی ها جای آنها را گرفته است.
منبع:

1400/03/24
08:53:09
0.0 / 5
613
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل