راه اندازی ایمیل بومی برای ارتباط بین دولت و شهروندان

راه اندازی ایمیل بومی برای ارتباط بین دولت و شهروندان به گزارش تعمیر تلفن رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی پست الکترونیکی احرازشده بومی اظهار داشت:  شهروندان برای دریافت اطلاعات و برقراری ارتباط با دولت به ابزار امن و تاییدشده نیاز دارند و همین مسئله نیاز به راه اندازی ایمیل رسمی را بیش از گذشته ضرورت بخشید.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم «رونمایی از سامانه سروا (بازارچه خدمات الکترونیکی) و پست الکترونیکی احرازشده بومی» که امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات و بصورت آنلاین برگزار شد، امیر ناظمی بیان کرد: در کشور ما هر کدام از دستگاهها مسئولیت دارند تا سرویس و خدمات دولتی خودرا به خدمات الکترونیکی تبدیل کنند. تنها مسئولیت سازمان فناوری اطلاعات نیز فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای این کار است.
وی افزود: زمانی که درباره زیرساخت صحبت می نماییم، مسئله فقط زیرساخت فیزیکی نیست، بااینکه زیرساخت فیزیکی مانند مرکز ملی تبادل اطلاعات و مراکز داده دولت الکترونیک نیز جزو آنست. در لایه خدمات، مجموعه ای از خدمات بعنوان خدمات پایه ای همچون خدمات احراز هویت مورد نیاز است که بطور مثال خدمت احراز هویت شاهکار قبل از این در دسترس قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه تا کنون بیش از ۱۰۰۰ خدمت دولتی الکترونیکی شده است، اضافه کرد: این خدمات بصورت API ارائه شده و توسط دستگاه های دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. قسمتی از این خدمات روی یک سکوی جداگانه به نام «سروا» به بخش خصوصی و کسب وکار نیز ارائه می شود.
ناظمی با اشاره به اینکه دسترسی به API دو کارکرد مهم دارد، اظهار داشت: کارکرد اول این است که کسب وکارها بعنوان استفاده کنندگان خدمات بتوانند خدمات بهتری به شهروندان عرضه کنند. خیلی از این خدمات برمبنای شرایط روز طراحی می شود، مانند شناسایی افراد مبتلا به کرونا که سرویس مربوط به آن از سال قبل روی سروا ارائه شده است.

کسب وکارها میانجی بین خدمات دولتی و شهروندان می شوند
وی درباره دومین کارکرد سراوا اظهار نمود: بازارچه API سکوی سروا، اجازه می دهد شرکتها و استارت آپ ها بعنوان میانجی بین خدمات دولتی عمل کنند و به شهروندان این امکان را می دهند که تعدادی از خدمات دولتی را از یک اپلیکیشن خصوصی دریافت نمایند. در این شرایط شهروند مختار است خدمات را از دولت بصورت مستقیم یا از اپلیکیشن واسط دریافت کند. سکوی سروا بر طبق این منطق به وجود آمده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اعلان اینکه روی سکوی سروا دو نوع خدمت ارائه می شود، اظهار داشت: خدماتی که استفاده کننده آن کسب وکارها هستند و خدماتی که به شهروندان ارائه می شود و کسب وکار بعنوان واسط عمل می کند. این سکو سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا با استقبال خوبی از طرف کسب وکارها مواجه گردید.
ناظمی در پاسخ به این که رونمایی از سامانه سراوا با آنچه دو سال قبل رونمایی گردید چه تفاوتی دارد، بیان کرد: سامانه سروا دو سال قبل رونمایی گردید و ماهانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تراکنش در بستر آن انجام می شود. سرویسی که امروز رونمایی گردید، بازارچه API نام دارد تا کسب وکارها بتواند از آن استفاده کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پست الکترونیکی احرازشده بومی نیز بیان کرد: شهروندان برای دریافت اطلاعات و برقراری ارتباط با دولت به ابزار امن و تاییدشده نیاز دارند و همین مسئله نیاز به راه اندازی ایمیل رسمی را بیش از گذشته ضرورت بخشید.
ناظمی با اعلان اینکه وظیفه سازمان فناوری اطلاعات، ایجاد زیرساخت است، اشاره کرد: برای الزام استفاده دستگاهها از این زیرساخت دو راه وجود دارد. یک راه، سیاست بالا به پایین است که به مصوبات دولتی و ابلاغیه برای اجبار به استفاده مربوط می شود و دومین چاره کمک رسانه ها است تا بتواند این مسئله را به یک مطالبه عمومی که از طرف شهروندان مطرح می شود، تبدیل کنند.
ادامه دارد
منبع:

1400/02/28
23:41:13
0.0 / 5
392
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل