دبیر شورای عالی فضای مجازی:

اجرای شبكه ملی اطلاعات به ۱۵ دستگاه ابلاغ گردید

اجرای شبكه ملی اطلاعات به ۱۵ دستگاه ابلاغ گردید به گزارش تعمیر تلفن دبیر شورایعالی فضای مجازی از ارسال ابلاغیه به ۱۵ وزارتخانه و دستگاه اجرایی برای اعلام برنامه های مدنظر درمورد پیاده سازی طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات اطلاع داد.ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات با عنایت به سند معماری و طرح کلان این شبکه که سال جاری در شورایعالی فضای مجازی به تصویب رسید، عنوان کرد: ما تا پیش از مصوبه سالجاری شورایعالی فضای مجازی که در آن سند طراحی و معماری کلان شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسید، تمرکز خویش را روی زیرساخت شبکه قرار داده بودیم. اما پس از این مصوبه، وزارت ارتباطات پذیرفت که خدمات پایه هم جزئی از وظایفش است و در مورد آن مسئولیت دارد.
وی افزود: بنابراین الان در حال پیگیری هستیم که با کمک وزارت ارتباطات بتوانیم در حوزه خدمات پایه به نتایج خوبی برسیم؛ یکی از این خدمات پایه بحث پیام رسان ها و دیگری مبحث موتور جستجو بومی است که خبرهای خوبی در این عرصه در راهست و در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی عرضه خدمات روی شبکه ملی اطلاعات را مقدم دانست و اظهار داشت: نکته دیگری که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات در این سند مورد توجه قرار گرفته است در ارتباط با خدماتی می شود که هر یک از متولیان باید عرضه کنند تا استفاده از این شبکه، شکل مشخصی به خود بگیرد. اگر شبکه ملی اطلاعات را به یک جاده اصلی تشبیه نماییم عرضه خدمات مختلف همچون راهداری و سیستم حمل و نقل عمومی از الزامات است. در سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات هم عرضه خدمات کاربردی بعنوان الزامات دیده شده است.
فیروزآبادی اضافه کرد: مطابق با آنچه که از سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است، حدود ۱۵ وزارتخانه، دستگاه و سازمان شناسایی شده اند که در این عرصه مسئولیت دارند. مأموریت های جدی این دستگاه ها برای پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است. همچون این مأموریت ها می توان به پیاده سازی نظام آموزشی فضای مجازی، نظام بانکداری الکترونیکی و نظام تولید و توزیع محتوای فضای مجازی اشاره نمود.
وی اظهار داشت: ما در مرکز ملی فضای مجازی برای این دستگاه ها ابلاغیه فرستاده ایم. از دستگاههای مسئول خواسته شده که نحوه تحقق مأموریت های خود مطابق با اهدافی که در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات آورده شده را مشخص و برنامه هایشان را اعلام کنند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه جلسات توجیهی هم با این دستگاه ها برگزار شده است، تصریح کرد: امیدواریم در برنامه هفتم توسعه برنامه های در رابطه با پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات مشخص شود و در این صورت، شاهد این خواهیم بود که شبکه ملی اطلاعات با سرعت بیشتری توسعه می یابد و ما به اهداف تعیین شده، خواهیم رسید.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل شده و اهداف مدنظر قابل قبول است، اظهار داشت: شبکه ملی راهی است که همیشه باید برقرار باشد. بارها این سوال از من پرسیده شده که این پروژه آیا تمام می شود؟ جواب، خیر است.
فیروزآبادی افزود: اما اینکه آیا این پروژه در مرحله رضایت بخشی در حال حرکت است، پاسخ، بله است. ما در یک سال قبل و با تلاشی که در همه حوزه ها صورت گرفت یک دفعه توانستیم ۱۵ درصد ترافیک داخلی پهنای باند را افزایش دهیم. باآنکه مقدار زیادی از این افزایش مصرف، زاییده شرایط است.
وی اظهار داشت: با انتشار کرونا سامانه های الکترونیکی مانند سامانه جامع تجارت، سامانه بورس، سامانه های هویتی و بانکی، اقتصاد دیجیتال و آموزشی بوجود آمد و این مسئله سبب شد که ما یکباره به تسریع در پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات برسیم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: وقتی پلت فرم آموزش مجازی «شاد» روی شبکه های داخلی مورد استفاده قرار گرفته، این طور تلقی می شود که شبکه ملی اطلاعات توسعه پیدا کرده است.


منبع:

1399/11/19
23:50:24
0.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل