جدید ترین داده های ماهواره ای درباره گسل شمال تهران

جدید ترین داده های ماهواره ای درباره گسل شمال تهران به گزارش تعمیر تلفن رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیك سازمان نقشه برداری كشور بیشترین نرخ حركت مربوط به گسل ˮزندان-مینابˮ را ۱۱ میلی متر در سال دانست و اظهار داشت: بعد از آن گسل تبریز با ۷ میلی متر در سال، عشق آباد با ۶ میلی متر در سال و مشا با ۱.۵ تا ۲ میلی متر در سال قرار دارد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا دکتر حمیدرضا نانکلی امروز در وبینار "نقشه برداری نوین با استفاده از داده های ماهواره ای"، سازمان نقشه برداری را مرجع کلیه فعالیتهای در رابطه با نقشه برداری دانست و اضافه کرد: اداره ژئودزی و ژئو دینامیک این سازمان در این راستا برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است که با استفاده از فناوری های مختلف همچون فناوری ماهواره ای اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینکه ماهواره های مورد استفاده در مدارهای با ارتفاع پایین و بالا است، اظهار نمود: هم اکنون حدود ۱۰۰ ماهواره در مدارهای مختلف وجود دارد که با ارسال سیگنال هایی به سطح زمین با استفاده از گیرنده های GNSS دریافت و پردازش هایی بر روی آن انجام می شود و از این طریق به داده های مربوط به موقعیت های زمینی دسترسی پیدا می‎کنیم.
نانکلی، با تاکید بر اینکه این داده ها در تهیه نقشه ها کاربردهای وسیعی دارند، افزود: بر این اساس تابحال ۱۳۵ ایستگاه دائمی GNSS در کشور به راه افتاده است که با استفاده از داده های آنها می توانیم مبادرت به مطالعات جا به جایی پوسته زمین، پیش نشانگرهای زلزله و تعیین ریسک مناطق لرزه خیز نماییم.
وی بررسی پارامترهایی چون حرکت پوسته زمین، تغییر شکل گسل ها، فرونشست ها، فرو لغزش ها و آتشفشان را از دیگر کاربردهای داده ایستگاه های GNSS نام برد و اظهار نمود: ایران از نظر ساختاری در بین صفحه عربی و اوراسیا قرار دارد که در مرز آن راندگی اصلی البرز به طول ۱۳۰۰ کیلومتری قرار گرفته است.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور با تاکید بر اینکه بیشترین زمینلرزه های کشور در مرز این دو صفحه رخ می دهد، خاطرنشان کرد: نرخ حرکت گسل ها با استفاده از GPS محاسبه می شود که این نرخ از ۱۶ میلی متر تا ۲۲ میلی متر از غرب به شرق در حال افزایش می باشد که علت آن چرخش زمین نسبت به طول جغرافیایی است.
وی تصریح کرد: به علت فشار پلیت عربی به پوسته ایران، در گسل ها شکستگی ایجاد می شود که بر اثر اصطکاک انرژی در آنها انباشته و بعد از مدتی این انرژی در چارچوب زلزله آزاد می شود.
نانکلی، مناطق حاشیه زاگرس، پهنه البرز، بلوک لوت و ناحیه فرورانشی مکران را از مناطق لرزه خیز کشور نام برد و اضافه کرد: عمق زلزله ها در کشور ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری است، ولی این عمق در منطقه مکران بیشتر است ضمن آنکه زلزله های بزرگی بوجود می آورد که این زلزله ها منجر به سونامی می شوند.
وی آخرین زلزله مکران را متعلق به سال ۱۹۴۵ دانست.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور تصریح کرد: بر این اساس ایستگاه های مختلفی را راه اندازی کردیم و این ایستگاه ها به صورت آنلاین اطلاعات را به ما ارسال می کنند تا مورد پردازش قرار گیرند.
نانکلی با اشاره به نرخ حرکت گسل های کشور، خاطرنشان کرد: بیشترین نرخ حرکت مربوط به گسل "زندان-میناب" با ۱۱ میلی متر در سال است، بعد از آن گسل تبریز با ۷ میلی متر در سال، عشق آباد با ۶ میلی متر در سال و مشا با ۱.۵ تا ۲ میلی متر در سال قرار دارد.
وی با اشاره به نرخ حرکت گسل شمال تهران، توضیح داد: علیرغم ایجاد ایستگاه هایی در پیرامون این گسل، ولی تابحال هیچ نرخ حرکتی برای این گسل ثبت نشده و حالت قفل شدگی دارد و به نظر می آید تجمع لرزه ای در این گسل ایجاد شده؛ ازاین رو هیچ لغزش دستگاهی از این گسل به ثبت نرسیده است.
وی افزود: بر مبنای اطلاعات ماهواره ای که به دست آمده، در گسل مشا به سمت فیروزکوه و در منطقه کرمان-راور تنش زیادی مشاهده می شود.
نانکلی با اشاره به وضعیت لرزه زایی منطقه مکران، توضیح داد: در این منطقه زلزله های خاموش مشاهده می شود، به این مفهوم که به صورت خاموش و نامحسوس زلزله هایی در مدت یک هفته تا ۳ ماه رخ می دهد، بدون آنکه ما آنها را احساس نماییم.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور تغییر رفتار آتشفشان ها را از دیگر کاربردهای فناوری فضایی در حوزه پایش زلزله دانست.
منبع:

1399/07/16
21:45:55
5.0 / 5
1771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل