افشای رمزعبور بیش از ۹۰۰ وی پی ان

افشای رمزعبور بیش از ۹۰۰ وی پی ان لطمه پذیری در محصول وی پی ان یك شركت، به مهاجمان اجازه می دهد تا ازراه دور و به صورت غیرمجاز به شبكه شركت ها متصل شوند و تأیید هویت چندعاملی را غیرفعال كنند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، پژوهشگران امنیتی ابتدا در سال ۲۰۱۹ درباب یک لطمه پذیری که بر محصول وی پی ان شرکت Pulse Secure تأثیر می گذارد هشدار دادند، این لطمه پذیری به شدت بحرانی به مهاجمان اجازه می دهد تا ازراه دور و به صورت غیرمجاز به شبکه شرکت ها متصل شوند، تأیید هویت چندعاملی را غیرفعال کنند و ازراه دور لاگ ها و پسورد هایی با متن ساده، ازجمله پسورد های حساب کاربری Active Directory را مشاهده کنند.
طبق اطلاعات مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۲۰ یک هکر، فهرستی از آدرس IP بیش از ۹۰۰ سرور Pulse Secure VPN و همین طور اسامی کاربری و رمزهای عبوری که از الگویی ساده برای انتخاب کاراکترهای آنها استفاده شده بود منتشر نمود که تحت تأثیر این لطمه پذیری بحرانی قرار گرفته اند.
کارشناسان امنیتی وب سایت زددی نت که نسخه ای از این فهرست را با کمک شرکت اطلاعاتی KELA به دست آورده است نیز صحت این مساله را تأیید می کنند. این فهرست شامل IP آدرس سرورهای Pulse Secure VPN، سرور Pulse Secure VPN نسخه firmware، کلیدهای SSH هر سرور، فهرستی از تمامی کاربران محلی و رمزهای عبور هش شده آنها، جزئیات حساب کاربری مدیر، آخرین ورودهای VPNشامل اسامی کاربری و رمزهای عبوری که از الگویی ساده برای انتخاب کاراکترهای آنها استفاده شده است وکوکی های VPN session می شود.
از بین ۹۱۳ آدرس IP منحصربه فرد بعد از بررسی های صورت گرفته توسط اسکنرهای Bad Packets CTI تعداد ۶۷۷ مورد از این آدرس ها در سال قبل هنگام اکسپلوت عمومی این لطمه پذیری، نسبت به آن لطمه پذیر بوده اند؛ همین طور در میان فهرست منتشرشده، مشخص شده است که ۶۷۷ شرکت از اولین اسکن Bad Packets در سال گذشته، هنوز وصله نشده اند.
حتی اگر این شرکت ها سرورهایPulse Secure خودرا وصله کنند، جهت جلوگیری از سوءاستفاده هکرها، باید رمزهای عبور خودرا تغییر دهند. فهرست مذکور در یک تالار گفتگو در میان هکرها به اشتراک گذاشته شده است تا مورد سوءاستفاده قرار گیرد. بسیاری ازاین باندها با بهره گیری از سرورهای Pulse Secure VPN وارد شبکه های سازمانی شده و از قربانیان طلب باج خواهند کرد.
نکته مهم آن است که سرورهای Pulse Secure VPN معمولأ بعنوان gateway دسترسی به شبکه های شرکتی، مورد استفاده قرار می گیرند تا کارکنان آنها بتوانند بوسیله اینترنت و ازراه دور به اپلیکیشن های داخلی وصل شوند.
تحلیل گری به نام Bank Security و کسی که در همان لحظات اولیه از فهرست مذکور اطلاع پیدا کرد و آنرا با زددی نت به اشتراک گذاشت، نظر جالبی درباب این فهرست و محتوای آن بیان کرد. بگفته وی، تمامی سرورهای Secure VPN موجود در فهرست، نسخه ای از firmware را اجرا می کنند که نسبت به این نقص لطمه پذیر هستند؛ وی معتقد می باشد هکری که این فهرست را منتشر نموده، تمامی فضای آدرس IPv۴ اینترنت را برای سرورهای Pulse Secure VPN اسکن کرده است.
برای مقابله با این لطمه پذیری و جلوگیری از تحت تأثیر قرار گرفتن سرورها، اعلام گردید که هرچه سریع تر وصله های امنیتی انتشار یافته توسط Pulse Secure را اعمال کنید و اگر سازمان شما از Pulse Connect Secure استفاده می نماید، در اسرع وقت نسبت به اعمال وصله امنیتی انتشار یافته اقدام کنید.
منبع:

1399/05/22
12:58:15
5.0 / 5
1988
تگهای خبر: آسیب , اپل , اپلیكیشن , اطلاعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل