تصویب محیط آزمون تسهیل كننده مقررات حوزه های جدید فناوری

تصویب محیط آزمون تسهیل كننده مقررات حوزه های جدید فناوری به گزارش تعمیر تلفن دبیر شورایعالی فضای مجازی از تصویب محیط آزمون (سندباكس) به منظور تسهیل مقررات حوزه های جدید فناوری در كشور اطلاع داد.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به مصوبه جلسه ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات در مورد مدیریت محیط آزمون (سندباکس)، اظهار داشت: مقرره گذاری محیط آزمون نوعی تنظیم­ گری است که برای ایده­ های جدید بویژه در حوزه فناوری های مالی (فین­ تک ­ها) که پیامدها و ابعاد اجرای آن­ها برای حاکمیت شناخته شده نیست، مورد استفاده قرار می­ گیرد که مرکز ملی فضای مجازی کشور با عنایت به درخواست های مختلف در سال های اخیر در کشور برای موضوعات جدید به خصوص حوزه فناوری مالی این مورد را در دستور کار قرار داد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور اضافه کرد: هم اکنون تقاضاهای زیادی در کشور برای موضوعاتی مانند رمزارزها و خدمات مبتنی بر زنجیره بلوکی مطرح گردیده است که امیدواریم از این ظرفیت برای پاسخگویی به متقاضیان استفاده گردد و از بلاتکلیفی بیرون بروند.
وی در تشریح این مصوبه اظهار داشت: مبحث و ایده ه­ای که توسط یک شرکت بعنوان یک ایده نو مطرح شده و عموماً به حوزه ­های فناورانه جدید و نو پدید مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، خدمات مبتنی بر زنجیره­ های بلوکی و رمزارزها مربوط می ­شود، یک تنظیم ­گر حاکمیتی و بخشی مانند بیمه، بورس، حوزه بانکی و یا حتی حوزه ­هایی مانند سلامت و محتوا یک محیط آزمونی که مشتمل بر رویه ­ها، قواعد و ساختار نظارت است را ایجاد می­ کند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: در آن محیط با تسهیل مقررات و کاهش شرایط سخت­گیرانه و برای مدت مشخص و با تعداد کاربری محدود و هم قلمرو اجرای حفاظت شده، ایده را به مرحله اجرا می ­گذارند و نتایج و پیامد ها را بررسی می­ کنند و بعد از پیمودن دوره آزمایشی نسبت به توقف و یا گسترش کار به قلمرو بزرگتر و کل جامعه اعلان نظر کرده و فضا را برای ورود این نوع ایده برای عموم متقاضیان فراهم می کنند.
وی با اشاره به شکل گیری دبیرخانه این مورد در وزارت امور اقتصادی و دارایی، خاطرنشان کرد: حکمرانی این مجموعه به صورت چند ذی نفعی است به این مفهوم که همه بخش­ های کشور چه دولتی و چه خصوصی در آن حضور دارند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی هم نظارت کلان بر روند خواهد داشت، اضافه کرد: این تجربه می­ تواند به تدریج بالغ شود و ما سالانه با بررسی فعالیت­ های مبتنی بر این دستورالعمل با دریافت نظرات نخبگان و هم مشکلاتی که محتمل است بوجود آید، مدیریت این محیط­ ها را بهبود خواهیم داد.
وی اظهار داشت: این دستورالعمل با تلاش جمعی تمامی ذی نفعان، نخبگان و بخش­های خصوصی و دستگاه ­های دولتی که با مساله اعطای مجوز به موضوعات جدید و ناشناخته مواجهند، نوشته شده و نخستین تجربه مواجهه کشور با این نوع تنظیم­ گری است که البته کشورهای زیادی به این روش روی آوردند و در منطقه، کشور ما جزو پیشروان اقدام در این خصوص است.
این دستورالعمل مورد تایید ریاست جمهوری قرار گرفته و متن آن در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دسترسی است. کارگروه مذکور در دستورالعمل شکل گرفته و درگاه الکترونیکی برای ارتباط با جامعه و متقاضیان برای دریافت ایده ­ها و پیشنهادات توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد.


1399/04/31
14:08:45
5.0 / 5
2412
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل