رئیس دانشگاه امیركبیر خبر داد

ساخت ابررایانه سیمرغ برای خدمات اینترنت اشیا

ساخت ابررایانه سیمرغ برای خدمات اینترنت اشیا به گزارش تعمیر تلفن رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر كاربرد ابررایانه سیمرغ را مربوط به سرویسهای حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عنوان نمود و اظهار داشت: در صورت تخصیص اعتبار، این پروژه وارد فاز اجرایی می شود.احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به امضای توافقنامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای ساخت «ابررایانه سیمرغ» اظهار داشت: جزئیات این پروژه هنوز نهایی نشده و تا زمانی که این توافقنامه به قرارداد تبدیل نشود، ابعاد آن مشخص نمی باشد.
وی با اشاره به اینکه جزئیات بیشتر این طرح در چارچوب قرارداد مشخص خواهد شد، اظهار داشت: ما فعلاً تفاهم کرده ایم که پروژه ای را در چارچوب سوپرکامپیوتر «سیمرغ» جلو ببریم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این ابررایانه بیشتر در حوزه مربوط به خدمات و وظایف وزارت ارتباطات ایجاد می شود، افزود: زمانی که بودجه این پروژه مشخص و ابلاغ شود، می توان اظهار داشت که توان محاسباتی این کامپیوتر چقدر خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه در وهله نخست باید رقم بودجه این پروژه ابلاغ شود، اظهار داشت: بدین سان مشخص است که امسال و یا سال های آینده چه میزان بودجه برای این پروژه در نظر گرفته خواهد شد و بر مبنای آن، میزان و نوع تجهیزاتی که برای نصب و راه اندازی این سوپرکامپیوتر نیاز است، خریداری می شود.
معتمدی اظهار داشت: این پروژه مطابق با نیاز وزارت ارتباطات تعریف شده و مربوط به کاربردهای خدمات اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و اپلیکیشن ها و نرم افزارهای کاربردی خواهد بود. این در شرایطی است که برای مثال اگر ابررایانه ای برای نیازهای وزارت علوم طراحی شود، باید با دید مربوط به سرویسهای علمی و تحقیقاتی و متناسب با نیاز محققان، اساتید و دانشگاهیان باشد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه آنچه درخواست وزارت ارتباطات در این طرح است، طبیعتاً جنبه های تجاری قوی تری دارد، اضافه کرد: این پروژه نیازمند بیزینس پلن، بیزینس مدل و هم مشارکت بخش غیردولتی است و خیلی از جنبه های آن در فاز نخست مشخص و تعریف خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه زمان بندی اجرای ابررایانه «سیمرغ» هنوز قطعی نشده و باید در قرارداد مشخص شود، اظهار داشت: دانشگاه امیرکبیر قوی ترین واحد دانشگاهی در کشور است که در حوزه ابررایانه فعالیت می کند. سال ۹۰ هم در این دانشگاه بزرگترین ابررایانه کشور (ابررایانه ملی) به سفارش معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور طراحی و راه اندازی شد که تا به امروز هم سرویس می دهد.

1399/03/10
22:52:34
5.0 / 5
2495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل