بررسی امنیت سایبری در سال ۹۸،

حملات سایبری و اختلالات اینترنتی

حملات سایبری و اختلالات اینترنتی به گزارش تعمیر تلفن حملات سایبری از مواردی است كه با هدف قرار دادن زیرساخت های كشور به اختلال اینترنتی و نارضایتی كاربران منجر گردید، هرچند از آغاز سال قبل از سپر دفاعی با نام دژفا رونمایی شده بود كه در شناسایی و مقابله با این حملات سایبری تأثیر زیادی داشت.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، سال 1398 برای هكرهایی كه زیرساخت های ایران را مورد هجوم قرار داده بودند، سال پركاری بود. باآنكه در عصر حاضر با جنگ های سایبری روبه رو هستیم و همواره امكان حمله سایبری از راه اینترنت وجود دارد، اما در این سال حملات گسترده ای به زیرساخت ها صورت گرفت و اختلال در اینترنت را هم سبب شد. بنابراین تحلیل گران براین عقیده اند كه همچنان لازم است ضریب امنیت و پایداری سرویسهای ملی خویش را بالا ببریم.
با عنایت به اهمیت توجه به مسائل امنیتی و تأمین امنیت اقتصاد دیجیتال كه در سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات هم مورد تاكید قرار گرفته، وزارت ارتباطات اردیبهشت ماه سال ۹۸، از طراحی زنجیره ای حفاظتی تحت عنوان «دژفا» یا دژ فناوری اطلاعات خبر داد، طرحی كه بعنوان سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می كند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، پشتیبانی از تداوم خدمات دیجیتال، پیشگیری از كلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست.
بعد از رونمایی از دژفا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به حملات سایبری اشاره نمود و اینكه ۳۳ میلیون حمله سایبری خنثی شده است. همان گونه كه وزیر اشاره كرده بود، روند حملات سایبری كه مبحث جدیدی نیست ادامه داشت تا زمانی كه در آذر ماه ۹۸، وزیر ارتباطات بار دیگر از حمله سازمان یافته ای ضد زیرساخت های دولت الكترونیك اطلاع داد كه توسط سپر امنیتی دژفا شناسایی و دفع شد.
هرچند خود وزارت ارتباطات هم از این حملات سایبری در امان نمانده و گفته شد بخشی از سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز ۲۲ دیماه مورد حمله سایبری قرار گرفته است. البته بعد از آن مركز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای كامپیوتر ای) اعلام نمود در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز و یا اعمال تغییری در محتوای وبسایت صورت نگرفته است.
اما یكی از گسترده ترین حملات سایبری هم در بهمن ماه سال ۹۸ رخ داد كه به قول مسئولان شركت ارتباطات زیرساخت ایران، پیش از این نظیر نداشت. این حمله منجر به اختلال چندساعته در شبكه اینترنت شد و حمید فتاحی -‏ ‏رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت- درباره آن اعلام نمود كه هكرهای اجاره ای، گسترده ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران را ضد زیرساخت های كشور اجرا كردند و به اذعان زیرساخت، درنهایت با مداخله سپر دژفا وضعیت به حالت عادی برگشت و جهرمی هم اعلام نمود این حمله با قدرت دفاعی دفع شده است.
حملات سایبری گسترده كه البته با واكنش سپرهای دفاعی هم روبه رو می شد، تاثیراتی هم بر كیفیت اینترنت داشت تا جایی كه امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات كشور- اظهار نمود: كیفیتی كه مردم دریافت می كنند، تحت تأثیر حملات اینترنتی بر زیرساخت ها قرار گرفته است. وی همینطور اعلام نمود حجم این حملات بسیار گسترده است و از اینكه این حملات با كاهش كیفیت خدمات اینترنتی منجربه نارضایتی مردم شود، ابراز نگرانی كرد.
البته مطابق اظهارات ابوالقاسم صادقی -معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات- درباره حملات سایبری و سطوح متفاوت پیچیدگی این حملات، خیلی از حملات، حملات ساده بدافزاری، بعضی حملات خاص تر و پیچیده تر و درصد كمتری هم ضد زیرساخت های حساس است كه البته سپر دژفا هم با مجموعه ای از سامانه ها برای رصد وضعیت تهدیدات و افزایش توان مقابله با صدمه ها در فضای سایبری كشور برای مقابله با این حملات توسط مركز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای كامپیوتری كشور طراحی شده است.1399/01/09
18:58:48
5.0 / 5
3171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل