سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

پایش و نقشه برداری مناطق سیل زده با تصاویر ماهواره ای

پایش و نقشه برداری مناطق سیل زده با تصاویر ماهواره ای به گزارش تعمیر تلفن سازمان فضایی ایران با ارائه گزارشی از رخداد سیلاب اخیر فروردین ماه جنوب كشور، اعلام نمود: نقشه ماهواره ای پایش و نقشه برداری مناطق سیل زده در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار گرفت.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از مهر، سازمان فضایی ایران با انتشار خلاصه ای از رخداد سیلاب اخیر در جنوب كشور بر اساس داده های ماهواره ای اعلام نمود: از نخستین روز سال ۱۳۹۹ با ورود سامانه های بارشی نسبتا قدرتمند و نفوذ هوای سرد شمالی، شاهد بارش فراگیر باران و برف در اغلب مناطق كشور و همین طور وقوع سیلاب برای مناطق جنوبی كشور بوده ایم. بدین ترتیب كه از عصر روز جمعه اول فروردین ۹۹ سامانه اول از مرزهای غربی و شمال غربی و از عصر روز شنبه ۲ فروردین نیز سامانه دوم با رطوبت فراوان بعد از گذر از خلیج فارس از جنوب و جنوب غربی ایران وارد كشور شد. با ورود این جبهه های هوا از شمال و جنوب باتوجه به فراهم بودن صعودهای شدید منتج از استقرار جبهه انسدادی كم فشار بر فراز ایران شاهد بارش های سراسری و نسبتا سنگین به خصوص در استان های جنوبی كشور بودیم.
پیش بینی سیلاب اخیر با داده های ماهواره ای هرچند پیش بینی های هواشناسی در كشور از وظایف سازمان هواشناسی كشور است اما سازمان فضایی ایران جهت برنامه ریزی و اتخاذ آمادگی لازم در پایش مناطق سیل زده و تهیه نقشه های ماهواره ای مربوطه و همین طور ارائه اطلاعات لازم به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بمنظور آمادگی بدنه اجرایی این وزارت خانه در مقابله با سیلاب احتمالی، نقشه های پیش بینی سیلاب برای حداكثر ۱۰ روز در این سازمان تولید و مورد بهره برداری قرار می گیرند. برای سیلاب اخیر، مطابق با سطح اطلاعات دریافتی از مدلهای هواشناسی و با بررسی كارشناسی در سازمان فضایی ایران، در ۲ نوبت اخطار وقوع سیلاب ناگهانی به ترتیب در تاریخ های ۲۵ اسفند ۹۸ و اول فرودین ۹۹ با مشخص كردن استان های مستعد رخداد سیلاب تولید شد. بدین سبب طبق پیش بینی های قبلی در ایام ۲ و ۳ فروردین در استان های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، كرمان و فارس شاهد سیلابی شدن مسیل ها و آب گرفتگی برخی مناطق روستایی بودیم كه متاسفانه خسارات جانی و مالی نیز برجا گذاشت. دراین زمینه هرچند پیش گیری از خسارات مالی وارد شده در كوتاه مدت غیرقابل اجتناب بوده است اما با افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در سطح جامعه، پیش گیری از خسارات جانی كاملا امكان پذیر بوده است.
پایش و نقشه برداری مناطق سیل زده با داده های ماهواره ای مركز پایش ماهواره ای سازمان فضایی از روز اول فروردین ۹۹ همزمان با شروع بارندگی ها در غرب و جنوب كشور، به صورت مستمر با تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای نسبت به اندازه گیری میزان بارش و مسیر حركت سامانه های بارشی در كشور، اطلاعات لازم را تهیه و در اختیار سازمان مدیریت بحران كشور، جمعیت هلال احمر و همین طور مردم بوسیله پرتال و شبكه های اجتماعی سازمان فضایی ایران قرار داد. همین طور این مركز بعنوان یك مركز پیش رو در دریافت و پردازش سریع داده های ماهواره ای، بلافاصله بعد از اختتام بارندگی ها با پردازش تصاویر ماهواره ای نسبت به شناسایی مناطق سیل زده در كشور اقدام و نقشه های مربوطه را در اختیار مراجع ذیربط در سطح كشوری و استانی قرار داده است. این نقشه های نقش مهمی در ارائه خدمات حیاتی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و همین طور سازمان مدیریت بحران كشور به مناطق سیل زده دارد و می تواند در روند پرداخت عادلانه خسارات ناشی از سیلاب و یا بحران های دیگر به كار گرفته شود. مركز پایش ماهواره ای در سطح كشور بوسیله توان كارشناسی موجود در اداره كل سنجش از دور همگام با همكاریهای تعریف شده بین المللی (همكاری با مركز هماهنگی و پاسخ دهی اورژانس اتحادیه اروپا و چارتر بین المللی فضا و بحران) نسبت به تهیه لایه های اطلاعات مكانی مورد نیاز در زمان های وقوع بحران اقدام می كند و اهتمام دارد تا از توان بخش خصوصی كشور نیز در امتداد تقویت خدمات قابل ارائه بهره برداری كند.


منبع:

1399/01/08
23:35:14
5.0 / 5
3063
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل