همایش اقتصاد دیجیتال

كواكبیان: همه نهادها باید پاسخگو باشند

كواكبیان: همه نهادها باید پاسخگو باشند به گزارش تعمیر تلفن یك عضو هیات رئیسه فراكسیون امید با تاكید بر این كه در كشور ما شفافیت و پاسخگویی مشكل دارد، اظهار داشت: همه نهادها شامل دولت، مجلس و شورای نگهبان باید به مردم پاسخگو باشند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، مصطفی كواكبیان در دومین همایش اقتصاد دیجیتال، رونق تولید و سامانه هوشمند پاسخگو با تبریك ایام دهه فجر اظهار داشت: در ۴۰ سال قبل انقلاب اسلامی در داخل و سطح منطقه دستاوردهای زیادی داشته اما این به آن مفهوم نیست كه از بازبینی در بعضی از بخش ها غفلت نماییم.
وی با بیان این كه وارد انقلاب صنعتی چهارم می شویم، اضافه كرد: سوال این است كه چقدر مدیران خودرا آماده ورود به انقلاب صنعتی چهارم كرده اند حالا هر لحظه دنیا با پیشرفت های زیادی مواجه می باشد كه باید تلاش نماییم با آن پیشرفت ها هم گام باشیم امیدواریم در چنین همایش هایی شاهد بازبینی و ورود به انقلاب صنعتی چهارم باشیم و این كه بدانیم چطور مقرر است در عرصه اقتصاد دیجیتال حركت نماییم.
نماینده تهران با اشاره به اهمیت موضوع پاسخگویی اظهار داشت: وقتی از پاسخگویی صحبت می شود دوست داریم كه دیگران پاسخگو بوده و خودمان را از پاسخگویی مبرا می داریم، حال این كه پاسخگویی با شفافیت هم راه است. اگر كسی مدعی پاسخگویی شد باید اقداماتش را به صورت شفاف در معرض افكار عمومی قرار دهد. در روایات هم آمده كه ضعیف ترین فرد جامعه می تواند قوی ترین فرد را ملزم به پاسخگویی كند این همان امر به معروف و نهی از منكر است. البته كه در جامعه ما همه نهادها از پاسخگویی حرف می زنند اما وقتی نوبت به خودشان می رسد وضعیت فرق می كند.
كواكبیان به موضوع رد صلاحیت ها اشاره و اظهار نمود: ممكنست در موضوع رد صلاحیت ها هجمه هایی برای شورای نگهبان باشد ولی باید شورا پاسخگو بوده و توضیح دهد كه چرا این رد صلاحیت ها رخ داده این كه مقرر است كرسی های رقابتی و مسابقه انتخابات چطور باشد اما قبل تر از آن دولت باید پاسخ دهد كه چرا در طول چهار سال دوره مجلس دهم لایحه جامع انتخابات را به مجلس نفرستاد. این یعنی قسمتی از كار مربوط به دولت می شود.
وی اضافه كرد: بخش دیگر مربوط به ما مجلسی ها است، درست است كه در این دوره برای اصلاح قانون انتخابات سعی كردیم و طرح مربوطه با مواد خوبی همچون حزبی شدن و استانی شدن انتخابات تصویب گردید، اما به سبب ایراد شورای نگهبان از دستور كار خارج شد چند بار تذكر دادم كه باردیگر این طرح بحث شود كه این اتفاق رخ نداد.
كواكبیان با تاكید بر این كه باید همه نهادها دولت، مجلس و شورای نگهبان پاسخگو باشند، اضافه كرد: وقتی مردم ببیند كه با آنها با صداقت برخورد می شود پاسخ لازم را می دهند آنها قدر صداقت را می دانند باید شفافیت باشد و از پنهان كاری دوری كرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد: مردم می خواهند از امور باخبر باشند آن بخش كه مربوط به مسائل امنیتی است را شورای امنیت ملی كشور تصمیم گیری می كند، البته كه در آن موارد هم باید به مردم با شفافیت پاسخ داد ولی به هر حال در موضوعات دیگر لازم است به مردم توضیح داده شود.
وی با بیان این كه در شفافیت و پاسخگویی مشكل داریم، افزود: در نهادهای مختلف برای پاسخگویی مشكل وجود دارد اگر مدعی رسیدن به حكمرانی مطلوب هستیم باید موضوع شفافیت و پاسخگویی در همه نهادها آموزش داده شود. باید امر پاسخگویی را یاد بدهند كه هم اكنون شركت ها و نهادهای خصوصی در مسئله پاسخگویی پیشرفته تر از ارگان های دولتی هستند.
كواكبیان در عین حال اظهار نمود: ما می توانیم بدون پاسخگویی حكومت نماییم اما این به معنای نادیده گرفتن اصل هشتم قانون اساسی یعنی امر به معروف و نهی از منكر است اگر پاسخگویی تعطیل شود یعنی امر به معروف و نهی از منكر را كنار گذاشته ایم.
نماینده تهران افزود: ما امر به معروف و نهی از منكر را به گشت و یا سایر موارد مشابه تقلیل داده ایم و این كه به آستین كوتاه فلان پسر و چند تار موی دختر خانمی تذكر داده شود اینها هم مهم می باشد، اما نباید امر به معروف و نهی از منكر را محدود به چیزهای پیش پا افتاده كرد. حكمرانی مطلوب با پاسخگویی قوام پیدا می كند. رابطه پاسخگویی و امر به معروف و نهی از منكر با امنیت جامعه بسیار مهمست.
وی افزود: ضعیف ترین فرد جامعه هم باید بتواند از مسئولان سوال كند نه این كه به سبب سوال آن فرد و یا حتی خبرنگاری سریع او را به دادگاه احضار نمایند. باید اساتید دانشگاه هم بتوانند سوال هایشان را در مجالس مختلف مطرح كنند نه این كه جلسات محدود به حضور چند خبرنگار با سوالات از پیش مشخص شده باشد.
این عضو هیات رئیسه فراكسیون امید درانتها با اشاره به برگزاری انتخابات اظهار داشت: ما در آستانه برگزاری انتخابات هستیم ممكنست در مقاطعی در صدر یا ذیل فضای مجازی پر از مطالبی شود، نباید در این مواقع از موضوع فیلتر شدن صحبت كرد باید بجای فیلتر پاسخگو بود و تولید محتوا كرد فیلتر و محدودیت جواب نمی دهد.
منبع:

1398/11/14
13:35:47
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: آموزش , دیجیتال , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل