یافته های یك تحقیق نشان داد

نقش پررنگ اینترنت در خواب آلودگی روزانه

نقش پررنگ اینترنت در خواب آلودگی روزانه به گزارش تعمیر تلفن اینترنت را می توان معجزه ای بی بدیل در دنیای علم و فناوری دانست كه توانسته پیشرفت های شگرفی را برای انسان به ارمغان آورد اما به مانند هر پدیده دیگری، استفاده نادرست از اینترنت هم می تواند تبعات نامطلوبی به همراه داشته باشد. محققان كشور تأثیرگذاری این مورد را در وضعیت هوشیاری روزانه دانشجویان بررسی نموده اند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، در جهــان امــروزی، اینترنــت توانسته اســت اثــرات گسترده ای در جنبه های مختلـف زنـدگی انسان ها بگذارد. اینترنت وسیله ای است كه بیشتر افـراد از آن برای فعالیتهای خـود در كسـب دانـش، آمـوزش، كسب وكار و سرگرمی استفاده می نمایند. طبق آمار، بـالای ۷۰ درصــد نوجوانــان و جوانــان از اینترنــت، شــامل شبكه های اجتماعی و ارتباطی، سایت ها و نرم افزارهای آنلاین اسـتفاده می كنند و در كل، میزان استفاده این گروه سنی از اینترنت بیشتر از بزرگسالان است.
همچنین اطلاعات آماری نشان از آن دارند كه حدود نصف كاربران اینترنت جهان در مناطق آسیایی زندگی می كنند و در بـین كشـورهای خاورمیانـه نیـز كاربران اینترنت در ایران به صورت قابل ملاحظه ای بیشتر از سایر كشورها هستند.
آن گونه كه متخصصان امر می گویند، از سال ۲۰۰۰ تـا ۲۰۱۶ تعـداد كاربران اینترنت در ایران از ۴ درصـد بـه ۶۸ درصـد افزایش یافته است. اما این افزایش، با تبعاتی هم همراه بوده است. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده بی رویه از اینترنـت سبب ایجاد افسردگی، اضطراب، تنهایی، بیش فعـالی و همینطور اتخاذ تصمیمات هیجـانی می شود. مطالعات نشان می دهند استفاده صدمه زا و اعتیـادآور از اینترنت با مشكلات روانی- اجتماعی، افـت تحصـیلی، كاهش عملكرد شغلی، كاهش اعتمادبه نفس، كـاهش رابطــه والــدین و فرزنــدان و كمبــود خــواب در بــین دانشــجویان همراه می باشد. بنابراین بایستی ضمن انجام پژوهش های داخلی دقیق در این رابطه، به ایجاد راهكارهایی برای كنترل مشكلات موجود پرداخت.
در این راستا، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشكی اردبیل به انجام پژوهشی پرداخته اند كه در آن به ارتباط استفاده صدمه زا از اینترنت با خواب آلودگی روزانه دانشجویان پرداخته شده است.
این مطالعه توصیفی مقطعی بر روی ۲۸۰ نفر از دانشجویان پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اجرا شده است و این افراد، با استفاده از پرسشنامه های استفاده صدمه زا از اینترنت، مورد مصاحبه قرار گرفته اند.
نتایج این تحقیق نشان می دهند كه خواب آلودگی روزانه ارتباط شدیدی با استفاده از اینترنت دارد و دانشجویان باید تحت آموزش ها و آگاهی لازم در مورد استفاده مفید از اینترنت قرار گیرند.
مالك اباذری، محقق گروه بهداشت عمومی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی اردبیل و همكارش دراین باره می گویند: «میانگین سنی شركت كنندگان در این مطالعه حدود ۲۴ سال بود و بر مبنای نتایج، نمره استفاده صدمه زا از اینترنت برای ۳۴ درصد آنها طبیعی، ۴۵ درصد خفیف، ۱۸ درصد متوسط و ۳ درصد شدید بود. میزان شیوع خواب آلودگی روزانه هم حدود ۱۲ درصد بود. ضمناً بر مبنای یافته ها، بین استفاده صدمه زا از اینترنت و خواب آلودگی روزانه ارتباط مثبت و قابل توجهی به دست آمد».
این محققان در تشریح نتایج اعلام نموده اند: «بر اساس یافته ها، حدود ۶۶ درصـــد از دانشجویان مورد بررسی، به نحـوی اخـتلال در اسـتفاده از اینترنـت را نشان دادند و ۱۲ درصــد آنها هم در طــول روز احسـاس خواب آلودگی می كردند».
طبق تعریف محققان فوق، اسـتفاده صدمه زا از اینترنـت عبارتی است كه جهت استفاده غیرقابل كنترل، بیش ازحد و مضر از اینترنت بكار برده می شود.
اباذری و همكارش كه این یافته ها را در مجله «سلامت و بهداشت» به چاپ رسانده اند، با عنایت به عوارض خواب آلودگی در فعالیتهای روزانه و افزایش روز افزون كـاربران اینترنت و بروز اعتیاد و صدمه های حاصـل از آن، بر این باورند كه «ضروری است آموزش ها و راهكارهـای لازم جهت استفاده مفید از اینترنـت در اختیـار دانشـجویان و سایر آحاد جامعه قرار گیرد».
مجله «سلامت و بهداشت» از نشریات دارای رتبه علمی پژوهشی از كمیسیون نشریات علوم پزشكی كشور است كه توسط دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل منتشر می شود.1398/10/22
16:08:21
5.0 / 5
4146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل