دبیر شورای عالی فضای مجازی:

ترند آینده اقتصاد جهانی، هوشمندسازی است

ترند آینده اقتصاد جهانی، هوشمندسازی است به گزارش تعمیر تلفن دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: كسانی كه این شبهه را مطرح می كنند كه ما می خواهیم اینترنت را قطع نماییم، می خواهند موفقیت هایی كه ما در شبكه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان كنند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با مبحث «شبكه ملی اطلاعات، ماهیت ها و لزوم ها» در توضیح شبكه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبكه ملی در فضای كشور ما از شبكه های ارتباطی استفاده می نماید و در حقیقت زیرساخت شبكه ارتباطی كشور ماست. ما در شبكه ارتباطی بیشتر از ۱۵۰ میلیون دستگاه مرتبط داریم. حدود ۶۳ میلیون تلفن هوشمند، میلیون ها كامپیوتر و وای فای، هفت میلیون مودم خانگی ADSL، حدود هشت میلیون پوز بانكی، به تازگی هم بیشتر از یك میلیون تلویزیون هوشمند به شبكه ملی ما پیوسته اند كه از فیلم های درخواستی استفاده می نمایند.
وی با بیان این كه زندگی اقشار وسیعی از مردم در این شبكه صورت می گیرد، اظهار داشت: از زندگی رسانه ای در شبكه های اجتماعی، نیازهای خبری و اطلاعاتی، نیازهای سرگرمی و آموزشی، تا خدمات حمل و نقل، گردشگری، تهیه بلیط و سایر موارد. ازاین رو این شبكه ملی شبكه بسیار وسیعی است كه ضریب نفوذ بالایی در كشور دارد، در حوزه موبایل ضریب ۱۰۰ درصدی را پشت سر گذاشتیم كه البته بعضی بیشتر از یك موبایل دارند اما ضریب واقعی حدود ۸۴ درصد است و حدود ۶۱ میلیون نفر از امكانات پهنای باند موبایل استفاده می نمایند، در منازل حدود هشت میلیون و در ادارات حدود سه میلیون پهن باند در حال استفاده هستند. نزدیك به یك میلیون راننده در كشور داریم كه روی شبكه ملی به مردم خدمت رسانی می كنند.
فیروزآبادی با بیان این كه شبكه ملی، زیست بوم ایرانی هاست و در این زیست بوم، فعالیتهای اقصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حتی فعالیتهای تكنولوژیكی و دانشی صورت می گیرد، اضافه كرد: ما با عنایت به مقام علمی ای كه در جهان داریم، از سرویس ها اطلاعاتی در این شبكه ملی استفاده می نماییم. از بانكهای اطلاعاتی داخل و خارج از كشور استفاده می نماییم و اقتصاد بزرگی را هم شكل داده ایم و از خصوصیت های شبكه ملی این است كه تا درون روستاها سرویس دهی می نماییم. الان از كاربران جدی شبكه ملی اطلاعات، مشاغل روستایی و خانگی ماست. در مشاغل روستایی هم صنعت خانگی را شاهد می باشیم هم به نحوی گردشگری تا روستاهای ما كشیده شده است.

قرارداد شبكه ملی اطلاعات بر پایه اینترنت
رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه اینترنت یك لغت مشترك لفظی است، اضافه كرد: معمولا برداشت عامه مردم از اینترنت، ارتباط با خارج از كشور است. اما در عین حال یك قرارداد ارتباطی هم هست. شبكه ملی اطلاعات قرارداد اینترنت را بعنوان پایه شبكه خودش پذیرفته و مبتنی بر TCP IP است. اما اصطلاحی كه مردم به كار می برند و سبب نگرانی آنها شده، این كه شبكه ملی سبب محدودیت اینترنت می شود، منظور محدودیت در اینترنت خارج كشور است.
دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به شائبه قطع اینترنت بیان كرد: كشوری كه تولید ناخالص ملی اش بیشتر از ۴۵۰ میلیارد دلار است، با قدرت خرید حدود ۱۲۰۰ ملیارد دلار و صادرات غیرنفتی بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار در سال، كشوری كه میلیون ها دانشجو دارد و در حوزه تهیه مقالات تحقیقاتی و علمی در منطقه و جهان به مقامات یك رقمی در حوزه های مختلف رسیده، كشوری كه در سال بیشتر از ۱۵ میلیون سفر خارجی در آن صورت می گیرد و میلیون ها زائر و توریست به آن وارد می شوند، به هیچ وجه نمی تواند در ذهن مسئولانش بیاید كه بخواهند اینترنت را قطع و محدود كنند و كشور را بدون اینترنت خارج از كشور اداره كنند.
وی با تاكید بر توسعه های انجام شده در حوزه شبكه ملی بیان كرد: ما در حوزه بانكی در سال ۲۰ میلیارد تراكنش بانكی داریم كه از نوجوانان تا كهنسالان كشور در حوزه های مختلف از خرید ارزان ترین شیء تا اشیاء گران بها را روی شبكه ملی صورت می دهند. نظام شبكه بانكی، رسانه ای، فیلم درخواستی كه حدود یك میلیون مشترك فعال دارد، در حوزه حمل و نقل، گردشگری، بیمه و سایر موارد، توسعه های بسیاری انجام شده است. كسانی كه این شبهه را مطرح می كنند كه ما می خواهیم اینترنت را قطع نماییم، می خواهند موفقیت هایی كه ما در شبكه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان كنند.

چرا شبكه ملی راه اندازی شده است؟
فیروزآبادی با طرح این سوال كه شبكه ملی اطلاعات چرا راه اندازی شده است؟، اظهار داشت: اولا فقط در كشور ما نیست كه این بحث وجود دارد. در ۲۸ كشور به صورت مشخص چیزی مشابه شبكه ملی با عناوین مختلف از شبكه ملی ارتباطات، شبكه ملی اینترنت، شبكه ملی وب دو در ژاپن و مانند آن وجود دارد و این یك شعار فراگیر است. بحث های خیلی جدی هم مطرح است، خصوصا در چند سال گذشته در اروپا، فرانسوی ها به شكل جدی بحث اینترنت اروپایی را مطرح می كنند كه درحقیقت همان داشتن شبكه ملی است. یعنی داشتن شبكه مبتنی بر قرارداد اینترنت با ملاحظات جامعه اروپایی. ملاحظاتی كه بتوانیم خدمات كیفی تر، ارزان تر و امن تر داشته باشیم.
وی افزود: وقتی زیست بوم ما روی فضای مجازی شكل گرفت، اقتصاد، سیاست و فرهنگ، اجتماع و آموزش و تمامی حوزه هایی كه افراد در طول زندگی با آن مواجهند، روی این فضا قرار می گیرد و بحث اعتماد جدی می شود. این اعتماد هم فقط امنیتی نیست، اعتماد كیفیتی و پایداری سیستم است. وقتی بخواهیم از یك پیام رسان خارجی استفاده نماییم كه نمی دانیم دیتاسنترش كجاست و چه مسیری را طی می كند، تمامی این مسیر كه پیام پیاده می شود، می تواند فرصتی برای اختلال در ارتباط را ایجاد كند، كیفیت را كم كند و ارتباط را ناپایدار كند. ازاین رو شبكه ملی هدفی است كه اغلب كشورها بعنوان پروژه ملی به آن نگاه می كنند.
رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حوزه اقتصادی شبكه ملی اطلاعات، اظهار نمود: ما از دوران صنعتی به سمت اقتصاد خدماتی در حال گذار هستیم. بشر چندین هزار سال اقتصاد كشاورزی داشت، از قرن ۱۸ وارد اقتصاد صنعتی شد و قرن بیستم اوج شكوفایی اقتصاد صنعتی بود، وقتی می گویند اقتصاد كشاورزی یا صنعتی است، یعنی بخش عمده ای از ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد و زنجیره ارزش، آن خصیصه را دارد.
فیروزآبادی افزود: در دوران جدید، بخش خدماتی ۵۰ درصد اقتصادهای در حال توسعه را تشكیل می دهد و در كشورهای توسعه یافته این عدد به ۶۵ درصد هم رسیده و پیشبینی می شود این عدد به ۷۰ تا ۷۵ درصد هم برسد. ازاین رو ما داریم به سمت اقتصاد خدماتی حركت می نماییم كه بن مایه تكنولوژی آن فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در فضای مجازی شكل می گیرد. ازاین رو شبكه ملی اطلاعات پیشران زیست بوم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حال و آینده ماست.

توجه به جنبه های اقتصادی و معنوی حریم خصوصی
وی با بیان این كه در حوزه اقتصادی بحث مالكیت و شكل گرفتن دارایی های بزرگ فكری یا معنوی وجود دارد، اظهار داشت: در جایی كه مالكیت ها ایجاد می شود، بحث حریم خصوصی جدی تر می شود، چون حریم خصوصی هم می تواند جنبه های اقتصادی داشته باشد و هم جنبه های معنوی. در این فضا كه از آن به فضای باز تعبیر می شود، به علت این كه می خواهند بازارها را سریع توسعه دهند، متاسفانه تلاش می كنند گمنامی وجود داشته باشد، دولت ها حداقل مداخله را داشته باشند و در این رابطه به منافع شركت های بزرگ بیشتر از منافع مردم توجه می شود و حریم خصوصی مردم كمتر مورد توجه قرار می گیرد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: هم اكنون بانكهای بزرگ اطلاعاتی، وبال گردن سیستم سیاسی آمریكا و انگلستان شده، انتخابات ۲۰۱۶ آمریكا با ورود به حریم خصوصی مردم انجام گرفت، چالش برگزیت و خروج انگلستان از جامعه اروپایی تحت همین مبحث قرار دارد. شواهد بسیار زیادی وجود دارد كه اطلاعات فروخته می شود. هم اكنون بحثی در اقتصاد مطرح است به نام Targeted Marketing یا بازاریابی هدف گرا؛ مقوله هایی به اسم شخصی سازی اطلاعات وجود دارد كه از راه پردازش اطلاعات، اشخاص و نیازهای شان را آنالیز می كنند و بر مبنای آن بازاریابی می كنند.
فیروزآبادی با بیان این كه بانكهای اطلاعاتی مبتنی بر ذائقه سنجی و بازارسنجی، بحث حریم خصوصی را بسیار حاد كرده است، اضافه كرد: صحبت از هزاران میلیارد دلار بازار است كه با خدشه وارد شدن در حریم خصوصی ایجاد می شود. شركت هایی كه فضای مجازی را توسعه می دهند در حوزه رسانه ای، بانكی، پول مجازی، آموزشی و غیره تلاش می كنند دولت ها را به رسمیت نشناسند و از مرزهای مجازی كشورها به صورت غیرمجاز و با سرسختی عبور كنند و از قوانین آن كشور تبعیت نكنند و جایی كه می تواند بعنوان نماینده ملت ها از حریم خصوصی دفاع كند، دولت ها هستند.
وی افزود: مباحثی مانند فیك نیوز و اخبار جعلی و خلاف واقع، اخبار صدمه رسان، بحث هایی است كه الان در اروپا، روسیه، چین و كره مورد بحث است و در این رابطه قوانینی هم وضع شده است. در اروپا قانون سخت گیرانه ای به نام GDPR و مقررات حفاظت از داده برای صیانت از داده های مردم و حفاظت از داده به منظور حفظ حریم خصوصی و پشتیبانی از دارایی های معنوی و فكری آن جامعه وضع شده است كه ما اگر بخواهیم یك پنجم آن مقررات را هم در كشور به كار ببریم، شاید تعبیرات بدی به كار رفته باشد.

دوران اخبار محرمانه به سر آمده است
رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه دوران اخبار محرمانه و انتشار محدود به سر آمده است، اظهار داشت: برخی از آمارها در فضای مجازی كشور نشان داده است بحث سانسور ذاتا در فضای مجازی منتفی است. فضای مجازی فضایی شبكه ای و جهانی است و نقطه ای نیست. این شبكه مسطح است و جریان هایی امكان دارد در سوپرنودها شكل بگیرد، اما امكان سانسور در آن وجود ندارد. حجم اطلاعاتی كه در این فضا تولید می شود بسیار بالاست. در پیام رسانی مانند تلگرام قبل از فیلتر، ۱.۵ میلیارد مشاهده در روز داشتیم كه الان همین میزان خبر در پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی وجود دارد، ازاین رو بحث سانسور مفهوم ندارد، بحث مقررات گذاری مطرح است.
فیروزآبادی با بیان این كه تا پیش از فضای مجازی، قوانین تعیین كننده بودند، اضافه كرد: وقتی به تدریج وارد بحث فضای مجازی شدیم، بحث مقررات گذاری در دنیا متداول شد و حتی بحث هایی مانند سرمایه داری مقرراتی بعنوان یكی از روش های حكومت داری عنوان شد. جدیدا بحث سفارش و استاندارد مطرح است. پیش از عصر فضای مجازی، موسسات دولتی بودند كه استانداردگذاری می كردند. در صورتیكه برای فناوری هایی مانند شبكه نسل چهار استانداردسازی صورت نگرفته است. كنسرسیومی از شركت های بزرگ سازنده با هم استانداردگذاری كرده اند.
وی افزود: در حوزه فضای مجازی با فیك نیوزها و اخبار خلاف واقع مواجه هستیم. اخباری كه به جامعه صدمه رسان هستند و امكان دارد به بخش بزرگی از جامعه توهین شود، این ها باید مهار شود. اما آیا این مهار به روش قانونی و پیشینی است؟ امكان ندارد چیزی كه قبلا بعنوان ممیزی مطبوعات در فضای انتشارات كاغذی داشتیم را بخواهیم در فضای مجازی هم عملی نماییم. بلكه نظارت می تواند پسینی و مبتنی بر سفارش ها و مقررات باشد، یا بر مبنای قوانینی كه در كشور وجود دارد و اگر شاكی خصوصی وجود داشته باشد یا مدعی العموم، در این گونه موارد اقدام نماید.

بروز قدرت نرم در عصر فضای مجازی
دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به نقش امنیت در شبكه ملی اطلاعات اظهار نمود: بحث امنیت خیلی مهم می باشد. در عصر صنعتی، قدرت سخت در حد اعلای خودش ظاهر شد كه در روابط بین الملل قدرت آتش و در حد افراطی سلاح های هسته ای عنوان شد و یكی از خصوصیات بارز عصر صنعتی، توسعه ویرانگر قدرت سخت بود. در عصر فضای مجازی شاهد ظهور و بروز قدرت نرم و توسعه شدید این قدرت هستیم. قدرت نرمی خلق می شود كه به صورت پراكنده است و مدیریت آن در فضای مجازی خیلی سخت است.
فیروزآبادی افزود: در چند سال گذشته با شكل گرفتن پلت فرم ها، این قدرت پراكنده روی پلت فرم متمركز شده است. ازاین رو در پلتفرمی كه جمع كثیری از كاربران روی آن مشغول به كار هستند، قدرت متمركزی خلق می شود. مانند فیسبوك كه یك پلت فرم دو میلیارد نفره است. این مورد قدرتی خلق می كند و صاحب فیسبوك می تواند اعمال قدرت كند. جایی كه قدرت باشد، بحث امنیت مطرح می شود. ما شاهدیم امنیت ملی خیلی از كشورها توسط صاحبان این پلت فرم ها كه اعتقادی به مرز ندارند و نوعی عناد دارند و به قوانین كشورها بی اعتنایی می كنند، تهدید می شود.
وی با بیان این كه این قدرت بزودی شكل اقتصادی پیدا خواهد كرد، اضافه كرد: همین فیسبوك به دنبال ایجاد یك پول مجازی به نام لیبراست. این پول مجازی در یك پلت فرم دومیلیاردی می تواند مولد قدرتی باشد كه جایگاه دلار را از جایگاه اولی كه با فاصله بسیاری از ارزهای پرقدرت در جهان قرار دارد، به لرزه دربیاورد و دولت آمریكا از ظهور و بروز لیبرا به صورت رسمی جلوگیری كند. در مقابل شبكه ضعیفی مانند تلگرام كه كاربرانش حدود ۱۳۰ میلیون هستند كه ۴۰ میلیون نفر آن در ایران هستند و بخشی دیگر در برزیل و كشورهای خاورمیانه، پول مجازی گرام را مطرح كرده است كه آمریكایی ها جلوی این ارز را هم گرفته اند.
رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه قدرتی كه بتواند رفتار دولت ها و ملت ها را تغییر دهد، مورد توجه قرار دارد، اظهار داشت: علل دیگری وجود دارد همچون این كه دارایی های ما روی این فضا قرار خواهد گرفت. بزودی ارزش دارایی های فكری و معنوی كشورها از دارایی های مادی سبقت می گیرد. همین الان بیشتر از سه چهارم دارایی پنچ شركت بزرگ دنیا، یعنی اپل، گوگل، فیسبوك، آمازون و مایكروسافت، كه بالاتر از شركت های نفتی و بانك ها قرار دارند، فكری و معنوی است. حفاظت از این دارایی ها، حریم خصوصی و مالكیت ها و حفاظت از امنیت اجتماعی به این علت كه زیست در فضای مجازی یك زیست با صبغه غالب اجتماعی است، اهمیت زیادی دارد.
فیروزآبادی افزود: تفاوت جامعه صنعتی با جامعه عصر فضای مجازی این است كه پدیده ها در عصر فضای مجازی اجتماعی هستند، حتی وجوه اجتماعی در علم خیلی قوی است، در تكنولوژی هم وجوه اجتماعی قوی وجود دارد، مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و بلاك چین و تمام این مطالب كه در حوزه تكنولوژیكی مطرح است، جنبه اجتماعی بالایی دارند. ازاین رو برای حفاظت از امنیت اجتماعی و اقتصادی، ما حتما باید به بحث امنیت دقت كنیم و در شبكه ملی اطلاعات هم به بحث امنیت توجه می شود.

در شبانه روز هزاران حمله سایبری به كشور می شود
وی با بیان این كه امروزه جنگ در حوزه فضای مجازی، بحثی جدی است، اضافه كرد: در جنگ های سایبری می توانند در كسری از ثانیه تمام نیروگاه ها و سیستم های بانكی كشور هدف را از كار بیندازند. در كشور ما هم شبانه روز هزارها حمله صورت می گیرد اما این كه این حملات از جانب دولت ها و به قصد از كار انداختن زیرساخت های حیاتی باشد، چنین گزارشی نداریم اما همه كشورها در معرض حملات دولت ها و هكرها قرار دارند و بحث حمله سایبری بسیار جدی است. در سند سایبری آمریكا كه در سال ۲۰۱۸ انتشار یافته، ترامپ حمله سایبری به آمریكا را معادل حمله فیزیكی دانسته و خویش را مجاز دانسته كه بدون هماهنگی با شورای امنیت سازمان ملل، عمل تلافی جویانه انجام دهد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به كاربردهای شبكه ملی اطلاعات اظهار نمود: بزرگ ترین خدمتی كه ما می توانیم با شبكه ملی اطلاعات به مردم عرضه دهیم، اشتغال زایی است، به خصوص با عنایت به شرایط فعلی كشور. توسعه ها معمولا سرمایه بر هستند و برای ایجاد اشتغال در صنعت سرمایه بری مانند پتروشیمی، به ازای هر شغل باید یك میلیارد تومان هزینه كنید. در صنایع كوچك و خانگی هم نسبتا اعداد قابل توجهی وجود دارد. اما در فضای مجازی و با ایجاد شبكه ملی كه می تواند زمینه را برای توسعه فناوری هایی مانند اینترنت اشیاء، آماده كند، این اعداد بسیار متفاوت می باشد.
فیروزآبادی اضافه كرد: ظرف پنج سال آینده ۱۵۰ میلیون دستگاهی كه روی شبكه ملی كار می كنند، حداقل باید به ۵۰۰ میلیون دستگاه برسد، اگر بخواهیم از دنیا عقب نمانیم. ما در شبكه ارتباطی كشورمان به روز هستیم. هیچ كشوری سرویسی در حوزه ارتباطی فراتر از چیزی كه ما داریم، ندارد. امكان دارد در نحوه عرضه و كیفیت تفاوت داشته باشد، اما از لحاظ تكنولوژیكی در سطح خوبی قرار داریم و شاخصه های سخت افزاری خوبی در كشورمان وجود دارد.

اختلالاتی در شبكه ملی وجود دارد
رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه اختلالاتی در شبكه ملی وجود دارد، اظهار داشت: شبكه ما مقداری نامتوازن است. علتش این است كه بخش هایی باید در این شبكه ایجاد می شده كه نشده. ما باید از راه قسمت هایی مانند شبكه توزیع محتوا، دیتاسنترها و توسعه خدمات ابری در كشور این توانایی را در كشور ایجاد می كردیم كه بتوانیم تا خانه های مردم سرعت زیاد را عرضه دهیم. سیم كشی این سرعت بالای ۴۰ مگابیت بر ثانیه با فناوری هایی مانند تانوما فراهم است اما موارد محدودی پیدا می شود كه بتوانند از چنین سرعتی، اطلاعات بگیرند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: این ها اصلاحاتی است كه باید در شبكه صورت بگیرد و بتوانیم با توسعه شبكه ملی بحث اشتغال در این فضا را فراهم نماییم. همچون با فراهم كردن اینترنت اشیاء و هوشمندسازی. كما این كه ترند آینده اقتصاد جهانی كه بخش قابل توجهی از اقتصاد را در این عرصه شامل می شود، هوشمندسازی است.
فیروزآبادی در پاسخ به ادعای تحقق ۸۰ درصدی شبكه ملی اطلاعات اظهار داشت: برآورد مركز ملی كمتر از این مقدار است. در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی، جزئیات شبكه ملی اطلاعات در حوزه ارتباطات، خدمات كاربردی، امنیت و سالم سازی و تعرفه گذاری مورد بحث قرار گرفت. حتی در مواردی تعرفه های ما هم نامناسب است و در خیلی از كاربردها، خرید ظرفیت اینترنتی امكان دارد ارزان تر از اتصال به شبكه ملی باشد و این موارد باید اصلاح گردد.


مشكلاتی در عرضه خدمات شبكه ملی اطلاعات وجود دارد
وی با بیان این كه وزارت ارتباطات پذیرفته كه در حوزه هایی مانند پیام رسان و موتور جست وجو مشكلاتی وجود دارد، اضافه كرد: یكی از مشكلاتی كه در حوادث اخیر وجود داشت این بود كه خدمت در داخل كشور وجود داشت، اما در بحث اطلاع رسانی به مردم، رسانه و شبكه اجتماعی مشكل داشتیم. در مصوبه شورا وزیر ارتباطات قول دادند كه ظرف سه هفته، طرح تكمیلی شبكه ملی اطلاعات در حوزه هایی همچون پیام رسان و موتور جست وجو، عرضه شود. این پروژه ها در كشور وجود دارد اما توان پوشش ملی ندارد و احتیاج به حمایت و تصمیم گیری و اقدم جدی دارد.
رئیس مركز ملی فضای مجازی افزود: تصمیم گرفته شده كه این حوزه ها بر عهده بخش خصوصی گذاشته شود و دولت نقش پشتیبان و حمایت داشته باشد، البته با پذیرش مسئولیت. در شبكه ملی هم در سطح سخت افزاری نیاز داریم بعضی حوزه ها تكمیل شود و هم در حوزه خدماتی مانند موتور جست وجو و پیام رسان و خدمات دیگر. ضرورتی ندارد كه این خدمات در اختیار دولت و حاكمیت باشد. هم اكنون سایت های خبری داریم با پنج میلیون عضو كه از هیچ جا هم مجوز نگرفته اند و هیچ سانسوری هم برای شان صورت نمی گیرد.
فیروزآبادی با بیان این كه به خاطر عرضه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبكه ملی اطلاعات، خیلی ها در خارج از كشور زندان رفتند و خیلی از شركت ها جریمه مالی شدند، اضافه كرد: با این حال، ما امروز شبكه ای داریم كه از آخرین تكنولوژی ها در تمام حوزه ها از سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می نماید. البته نقدهایی به آرایش این شبكه و خلاءهای موجود، وجود دارد. در حوزه نرم افزاری باید حتما خودكفا باشیم و یا حداقل جایگزین داشته باشیم و درگیر انحصار نباشیم.

در حوزه فضای مجازی درگیر انحصار هستیم

وی افزود: متاسفانه ما در حوزه فضای مجازی درگیر انحصار هستیم. نه تنها موتور جست وجوی ایرانی نداریم، بلكه فقط به گوگل وابسته ایم و ۹۸ درصد جست وجوی كشور از راه گوگل انجام می شود، در حالیكه موتورهای جست وجوی دیگری با قابلیت عرضه سرویس در كشور ما وجود دارند. قرار شده وزارت ارتباطات تمامی این مباحث را تا سه هفته دیگه به شورا بیاورد. شورا هم مقرر شده ظرف دو ماه این طرح را تصویب كند و پس از آن جدول زمانی را از وزارت ارتباطات دریافت خواهیم كرد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به تشكیل جلسات این شورا با تاخیر، بیان كرد: ما همیشه معترض بودیم و از رئیس محترم شورا خواهش داشتیم كه برای جلسات شورا وقت اختصاص بدهند. البته ما با دكتر روحانی در تماس مرتب هستیم و جلساتی برگزار می نماییم، اما شورایعالی فضای مجازی باید جلساتی بیشتر از این داشته باشد و طبق آئین نامه مصوب این شورا هم، باید حداقل ماهی یك جلسه داشته باشیم.

رئیس مركز ملی فضای مجازی در پاسخ به این كه در صورت تاخیر در عرضه برنامه توسط وزارت ارتباطات، چه می شود؟، اظهار داشت: در آن صورت مركز ملی خودش اقدام خواهد نمود و اگر مصوبه شورایعالی داشته باشد در حكم قانون است.

فیروزآبادی با بیان این كه در حوزه اقتصاد دیجیتال وضعیت خوبی داریم، اظهار داشت: علتش هم این است كه ما در دولت جایی متناظر اقتصاد دیجیتال نداشتیم كه بخواهد مقررات گذاری كند. اگر چنین جایی بود كه شرایط عصر فضای مجازی را درك نكرده بود و می خواست با شرایط عصر صنعتی این فضا را مدیریت كند، شاید وضع به این خوبی نداشتیم. هم اكنون ما در برخی از خدمات مانند تاكسی شهری، خرده فروشی، خدمات بانكی، بیمه ای و بزودی با اصلاحات در نظام بهداشت و نظام آموزشی، شرایط خوبی داریم.
وی افزود: اگر خودمان این كارها را نكنیم، پلت فرم های خارجی می آیند و این كارها را می كنند. پنج سال پیش شاید چنین تصوری را نمی كردیم، اما امروز ۵۰ درصد فضای رسانه ای ما روی پلت فرم های خارجی شكل گرفته اند. اگر حواسمان نباشد فضای آموزشی، بهداشتی، بانكی و این خدمات هم روی پلت فرم های خارجی شكل خواهند گرفت، در حالیكه شبكه ملی می تواند از همه این ها جلوگیری كند.


با پول های مجازی بدون پشتوانه مخالفیم

دبیر شورایعالی فضای مجازی درباره برخورد با ارز مجازی، اظهار نمود: جلساتی با بانك مركزی و شورای اقتصادی دولت در حوزه بهره گیری از بلاك چین و پول مجازی برگزار می نماییم و مطالعاتی داریم. البته این موضوعات بسیار پیچیده هستند و در همه دنیا هم تصمیم خویش را برای چگونگی برخورد با این فناوری ها نگرفته اند. تعداد كشورهایی كه در این عرصه ها تصمیم نهایی خویش را گرفته اند، به اندازه انگشتان دست هم نیست و ما در این عرصه عقب تر از باقی كشورها نیستیم.
فیروزآبادی افزود: اما هم بانك مركزی و هم اقتصاددان های ما هرچند پول مجازی ای مانند شبیه بیت كوین كه ثبات و پشتوانه ندارد، وارد اقتصاد ملی شود، مخالفند. البته می توان در دوره تحریم از آن بعنوان یك ابزار در خارج از مرزها برای حل مشكلات استفاده كرد، استخراج آن در داخل كشور به شرط آن كه در خارج از كشور هزینه شود و وارد سیستم پولی كشور نشود، بلامانع است اما در ارتباط با پول های مجازی بدون پشتوانه، فعلا دیدگاه ما مخالفت است.
منبع:

1398/09/24
12:00:33
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: آمازون , آموزش , اپل , ارتباطات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل