چگونه دسترسی برنامه ها به گوشی را كنترل كنیم؟

چگونه دسترسی برنامه ها به گوشی را كنترل كنیم؟ تعمیر تلفن: دسترسی هایی كه هنگام نصب برنامه ها در اختیار برنامه نویسان قرار می دهید، می تواند سبب سوءاستفاده شود و با در اختیار داشتن اطلاعاتی همچون لیست مخاطبان و تصاویر دوربین، مسائل نقض حریم امنیتی ایجاد كند، بدین سبب لازم است قبل از نصب اپلیكیشن ها، بررسی نموده و ببینید به چه دسترسی هایی نیاز دارید.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، خیلی از افراد خصوصا هنگام نصب بازی ها نمی دانند كه چه دسترسی هایی در اختیار برنامه نویسان قرار داده و این كار را به راحتی انجام می دهند. حتی خود برنامه نویسان گاهی دسترسی ها و درپشتی هایی برای خود باز می كنند و اجازه را هم رسما از شما می گیرند. بدین سبب زمانی كه یك نرم افزار را بدون خواندن نصب می كنید و امكان دارد مسائل امنیتی و نقض حریم شخصی برایتان پیش بیاید.
همانطور كه پلیس فتا هم بارها آگهی داده، اپلیكیشن ها با استفاده از سوژه دسترسی می توانند به بخش های مختلف سیستم عامل دسترسی پیدا كنند. این دسترسی می تواند به لیست مخاطبان، تصاویر دوربین و غیره باشد. البته در نسخه های جدید اندروید، این مشكلات برطرف شده و امكاناتی را برای كاربران جهت كنترل دسترسی برنامه ها فراهم گشته است. غیرفعال كردن دسترسی های برنامه ها می تواند تاثیر زیادی در حفظ امنیت گوشی داشته باشد.
بدین سبب همواره به دسترسی اپلیكیشن ها توجه داشته باشید و بررسی كنید این دسترسی ها در امتداد خدماتی است كه اپلیكیشن ارائه می دهد یا ارتباطی به زمینه كاری اپلیكیشن ندارد. البته هنگام نصب اپلیكیشن، برای دسترسی ها همواره از كاربر اجازه گرفته می شود ولی پس از نصب هم می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات، این دسترسی ها را تغییر دهید.
جهت انجام این كار می توانید به دو روش اقدام كنید؛ در روش اول، برای انجام این كار، ابتدا به قسمت تنظیمات (setting) گوشی رفته و قسمت apps را انتخاب كنید. سپس گزینه app permissions را انتخاب كنید. در صفحه بازشده دسترسی ها را به صورت دسته بندی شده مشاهده خواهید كرد. در نهایت می توانید دسترسی برنامه ها را قطع كرده و یا باردیگر به آنها دسترسی بدهید.
در روش دوم، جهت مشاهده این كه اپلیكیشن مورد نظر شما چه دسترسی های دارند، از قسمت Apps and Notifications به Apps مراجعه نموده و پس از انتخاب اپلكیشن مورد نظر، قسمت permissions را انتخاب كنید. در این قسمت دسترسی های اپلیكیشن مورد نظر نشان داده می شود و با انتخاب آیكون كنار هر دسترسی می توانید وضعیت آنرا تغییر دهید.
هشدار درباره دسترسی هایی كه به برنامه ها می دهید
در این زمینه گلمر بحری - متخصص در حوزه امنیت فناوری اطلاعات-، هشداد داده بود: بعضی از دسترسی هایی كه از كاربران گرفته می شود، به سبب نخواندن و كوتاهی كاربر است وگرنه این حق به سبب متن باز بودن اندروید برای هر كسی كه بخواهد در اندروید برنامه ای بنویسد، وجود دارد. كاربران باید یاد بگیرند وقتی می خواهند از یك محصول استفاده كنند، اطلاعاتی كه هنگام نصب نرم افزار به آنها داده می شود را بجای رد كردن، مطالعه كنند.
وی با بیان این كه در زمان نصب هر نرم افزاری در اندروید، به شما توضیح داده می شود كه چه دسترسی هایی با نصب این نرم افزار به توسعه دهندگان آن نرم افزار می دهید، اظهار داشته بود: یك نرم افزار می تواند دسترسی انجام هر نوع كاری را بخواهد. خیلی از نرم افزارها و محصولات خارجی دیگر هم چنین دسترسی هایی را همچون دسترسی به پیامك ها و یا دوربین از شما می گیرند.
بحری با بیان این كه كاربر مختار است در صورت عدم تمایل به در اختیار گذاشتن دسترسی هایی كه نرم افزار طلب می كند آنرا نصب نكند، خاطرنشان كرده بود: شما می توانید اگر احساس كردید نمی خواهید این دسترسی ها را در اختیار نرم افزار قرار دهید، در تنظیمات خود این دسترسی را ببندید و یا در نهایت اگر در تنظیمات اجازه نصب به شما داده نشد، نرم افزار را نصب نكنید.
منبع:

1398/07/14
14:18:03
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل