پاسخ وزیر ارتباطات به شائبه ها درباره سیستم عامل بومی

پاسخ وزیر ارتباطات به شائبه ها درباره سیستم عامل بومی به گزارش تعمیر تلفن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد سیستم عامل بومی و نصب آن روی گوشیهای داخلی، به سوالاتی كه در این زمینه برای كاربران بوجود آمده بود، پاسخ داده است.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، تصمیم برای بومی كردن سیستم عامل، به دنبال حذف اپلیكیشن های ایرانی از ماركت های خارجی و با هدف تأمین دو فاكتور امنیت و استقلال، گرفته شد و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- علت ایجاد این سیستم عامل را پشتیبانی از استارت آپ های داخلی عنوان كرده است.
روز گذشته اعلام گردید سیستم عامل بومی موبایل طراحی نصب آن روی گوشی داخلی جی ال ایكس شروع شده است. بعد از آن، جهرمی در اینستاگرام خود درباره ی سیستم عامل اندروید سفارشی شده، با طرح این پرسش كه چرا این سیستم عامل پیگیری شد؟ نوشت: در یك سال گذشته، برخی از نرم افزارهای ایرانی از گوشیهای تلفن همراه، توسط شركت های آمریكایی به بهانه های مختلف حذف شدند. ضربه بزرگی به كسب وكارهای ایرانی وارد شد، این اقدام از شركت اپل آغاز و به گوگل هم تسری پیدا كرد. آیا باید دست روی دست گذاشت تا كسب وكار جوانان ایرانی از دست برود؟
ایشان در ادامه در پاسخ به صحت این مورد كه شركت گوگل دلیل حذف نرم افزارهای ایرانی را عدم رعایت امنیت كاربران ذكر كرده بود، توضیح داد: در مورد پوسته های تلگرام، وزارت ارتباطات در دی ماه ۹۶ بیانیه داد و اعلام نمود كه امنیت این پوسته ها را تأیید نمی كند، هم اینك هم با آخر مهلت قضائی فعالیت آنها خاتمه یافته است. اما یك سوال: آیا گوگل در مورد بدافزارهایی كه با نصب روی گوشی تلفن همراه، تحت عنوان ستاره مربع ها و خدمات ارزش افزوده جیب مردم و هم اطلاعات آنها را هم سرقت می كند، همین برخورد را می كند؟ سیاست حفاظت از داده ها باید همواره مورد احترام باشد و نه سلیقه ای.
با سیستم عامل بومی محدودیت ایجاد می شود؟
یكی از شائبه هایی كه درباره ی سیستم عامل بومی وجود دارد، امكان ایجاد محدودیت در دسترسی به سرویس های بین المللی است. آذری جهرمی درباره ی این مورد و در پاسخ به اینكه آیا همه نرم افزارها اندرویدی روی این سیستم عامل قابل نصب است؟ اظهار داشت: با این سیستم عامل، شما قادر به استفاده از تمام نرم افزارهای بین المللی هستید، اما به عكس، گوگل قادر به دستكاری گوشی شما نخواهد بود. به دیگر سخن، جاده یك طرفه شده و ایرانیان قادر به استفاده از همه خواهند بود اما دیگر قابلیت تحریم و حذف ایرانیان وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به امنیت اطلاعات كاربران در این سیستم عامل، اظهار نمود: این سیستم عامل در اختیار همه است، قابلیت بررسی در همه آزمایشگاه های امنیت سایبری دنیا را دارد. ارزیابی مركز امنیت سازمان فناوری اطلاعات، سلامت سیستم را نشان داده است. از بررسی های داخلی و بین المللی هم استقبال می نماییم.
او درباره ی زمان ارائه ی گوشیهایی كه از سیستم عامل بومی استفاده می نمایند، بیان كرد: عرضه آزمایشی از ۱۷ تیر شروع شده و در سطح انبوه تا شهریورماه صورت خواهد گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در پاسخ به اینكه آیا سرنوشت این سیستم عامل مانند پیام رسان های داخلی است؟ اظهار داشت: اصولاً تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، تصور كنید یك روز بامداد متوجه شوید نرم افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانكداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را كه روی گوشی خود استفاده می كردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت كشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل كمك می نماید در آن روز بی چاره نباشیم.1398/04/18
13:12:36
5.0 / 5
4772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل