درباره اینترنتی كه سرعت انتقالش كمتر از ثانیه است

درباره اینترنتی كه سرعت انتقالش كمتر از ثانیه است تعمیر تلفن: در صورتیكه نسل سوم شبكه تلفن همراه سبب افزایش اتصال مصرف كنندگان شد و نسل چهارم، مصرف كنندگان دیجیتالی را هدایت كرد، حالا شبكه های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبكه ها را چندصد برابر می كنند، بلكه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می كنند و تأخیر انتقال دیتار را به كمتر از یك میلی ثانیه می رساند.


به گزارش تعمیر تلفن به نقل از ایسنا، سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارش خود، تعداد اتصالات ۵G را تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۴ میلیارد در كل جهان پیش بینی كرده است. این رقم الان برابر ۲۰۰ میلیون است و GSMA نتیجه می گیرد كه در سال ۲۰۲۵ فقط ۱۵ درصد اتصالات جهانی موبایل ۵G خواهند بود.

هرچند اپراتورها و تولیدكنندگان تجهیزات موبایل، شبكه های ۵G را در آمریكا و كره جنوبی راه اندازی كرده اند ولی هم اكنون پوشش دهی آنها محدود است و فقط برای برنامه های حرفه ای استفاده می شوند. البته مناقصه ای كه رگولاتور فرانسه در پاییز گذشته به منظور اعطای فركانس ۵G برگزار كرد، سبب شد تا ۷۹ اپراتور موبایل در سراسر جهان، تصمیم خودرا جهت راه اندازی شبكه و خدمات ۵G رسماً اعلام كنند.
پیش بینی ها از اتصال كشورها به ۵G چه می گوید؟
بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جامعه جهانی موبایل، گزارشی ارائه و اعلام نمود كه برمبنای بررسی های انجام شده تا سال ۲۰۲۱ فقط ۵۰ درصد كشورها، خدمات ۵G ارائه خواهند كرد. یافته ای كه سیسكو هم آنرا تأیید كرده است. سیسكو (شركت تولیدكننده تجهیزات شبكه) اعلام نموده كه پیش بینی می كند تا سال ۲۰۲۲ فقط ۳ درصد اتصالات جهانی موبایل، ۵G باشند، حدود ۴۲۲ میلیون دستگاه ۵G (موبایل و یا دستگاه سازگار با ۵G) و ۵.۷ میلیارد كاربر متصل به شبكه های ۵G،. بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۲، ۵G فقط ۱۲ درصد دیتاهای ترافیك جهانی موبایل را تشكیل خواهد داد.

سازمان GSM همین طور می گوید مشكل اساسی شبكه های ۵G همچنان كمبود استاندارد و عدم سازگاری دستگاه هاست و شبكه های تجاری ۵G كه تابحال در آمریكا، كره جنوبی، امارات و چین فعال شده اند، فقط ۴۰ درصد جمعیت جهان را پوشش می دهند، یعنی حدود ۲.۷ میلیارد نفر. بدین سبب گسترش شبكه های ۵G باید با سرعت بیش تری صورت گیرد. به عبارت دیگر، قطره ای در اقیانوس بازار موبایل، بازاری كه بگفته سیسكو تا سال ۲۰۲۲، ۷۹ درصد ترافیك جهانی دیتای موبایل را با حدود ۷۷ هگزابیت (۷۷ هزار پتابیت) ترافیك ماهانه و یك زتابیت ترافیك سالانه تشكیل خواهد داد.
برمبنای اعلام سازمان تنظیم مقررات رادیویی، واقعیت این است كه ۵G نه تنها كل صنعت ارتباطات را در مقیاس گسترده ای عمیقاً تغییر خواهد داد بلكه تأثیرات بسیار مهمی بر كلیه بخش های اقتصادی خواهد داشت. خصوصاً كه گسترش ۵G، نیازمند نسل جدید دستگاه ها، اشیا متصل، هوش مصنوعی و دیتاهای بزرگ است. تركیبی كه در تمامی جنبه های زندگی روزمره ی ما تأثیرگذار خواهد بود و ارتباط ها و تعامل هایمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد برای اینكه همگی به شدت وابسته به كیفیت دائمی این اتصالات خواهند بود.
باید از اقتصاد ۵G بهره بگیریم
همانطور كه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چندی قبل درباره تأخیر در توسعه پهن باند در كشور اظهار نمود: زمانی، جلوی توسعه نسل سوم تلفن همراه در كشور گرفته شد اما از شروع دولت یازدهم، این توسعه صورت گرفت اما اگر از الان برای توسعه نسل پنجم زمینه سازی نكنیم، نمی توانیم از اقتصادش بهره بگیریم. آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهارم كه حوزه فراتری از ارتباطات است، باید مورد توجه قرار گیرد.
بر این اساس، توسعه ۵G باید همراه نسل جدید دستگاه ها، داده های بزرگ و هوش مصنوعی صورت گیرد، بدین سبب باید بر این صنعت غلبه نماییم تا بتوانیم فاصله بین رشد ترافیك و كاهش هزینه ی آنرا برای كاربر كم و كمتر نماییم و یك مدل عمومی برای فناوری های اطلاعات و ارتباطات به منظور ایجاد خدمات آنلاین (در زمان واقعی) و خدمات درخواستی تدوین نماییم.
گزارش GSMA تاكید می كند كه با ۵G تغییرات بنیانی در صنایع مربوط به سرگرمی ها ایجاد خواهد شد كه نیازمند افزایش پهنای باند است. شبكه های پهن باند ۵G با ارائه واقعیت افزوده، برنامه های واقعیت مجازی و نمایش ۳۶۰ درجه، سرگرمی های دیجیتال و برنامه های تلویزیونی را غنی تر و اجتماعی تر می كنند و تأثیرات بسیار زیادی بر ارائه خدمات سرگرمی دیجیتال خواهند داشت.
در بخش حمل و نقل نیز ۵G در هماهنگی با سایر فناوری ها كار خواهد داشت. ماشین ها، دوچرخه ها و عابران پیاده موقعیت خودرا در زمان واقعی ارسال خواهند كرد و سیستم های هوش مصنوعی با اتصالات هوشمند دستورالعمل های لازم را به رانندگان و افراد خواهند فرستاد و ترافیك را در جاده ها مدیریت خواهند كرد. با عمومی كردن اتومبیل های هوشمند خودكار، ارائه خدمات حمل و نقل مشترك افزایش خواهد یافت و مفهوم تحرك كاملاً متحول خواهد شد.
انقلاب صنعتی جدید: انقلاب دیجیتال
با نسل جدید صنعت آینده به روش جدید هوشمند و دیجیتال، انقلاب مهمی در كلیه ابعاد صنعتی ایجاد خواهد شد. اتصالات هوشمند در زمان واقعی، همراه با روبات ها، كامپیوترها و ابزارهای مدیریت هوشمند، چهارمین انقلاب صنعتی هستند كه بخش تولید و پشتیبانی را در كارخانه ها به شدت متحول خواهند كرد.
درواقع ۳G سبب افزایش اتصال مصرف كنندگان شد، ۴G مصرف كنندگان دیجیتال را هدایت كرد و پلتفرم های جدید سیستم های هوشمند، مصرف كننده دیجیتالی را تبدیل به مصرف كننده ی افزوده خواهند كرد؛ یا به عبارت دیگر، مصرف كننده ای كه تصمیمات اصلی را خود به تنهایی خواهد گرفت، اما نیازمند همكاری همزمان همه ی اعضای این اكوسیستم و موافقت آن هاست. البته هنوز كارهای زیادی باقی مانده و تقسیم شبكه ها به برش های مختلف، این امكان را به اپراتورهای موبایل داده است تا خدمات متنوع، چندمنظوره و غنی تری، بسیار بیشتر از یك اتصال ساده به كاربران خود ارائه نمایند.
مجموعه پلتفرم های سیستم های مدیریت هوشمند به اضافه IoT و هوش مصنوعی، امكان ارائه خدمات بسیار جدید برای پاسخگویی به انواع نیازمندی های كاربران را فراهم می سازد. به عبارت دیگر، اتصال هوشمند یكی از عناصر كلیدی آینده ای پایدار در اقتصاد دیجیتال است و تولید دیتا، دریافت دیتا در زمان واقعی و پردازش آن، ثروت واقعی ما در آینده است.
استانداردهای شبكه ۵G چیست؟
حالا شبكه های ۵G نه تنها حجم دیتا روی شبكه ها را چندصد برابر می كنند، بلكه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می كنند و تأخیر آن كمتر از یك میلی ثانیه خواهد بود، در صورتیكه تأخیر در ۴G برابر ۲۵ تا ۴۰ میلی ثانیه است. استانداردهای ۵G هم چنین امكان استفاده از طیف پهن ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را در اختیار می گذارد.
الان اپراتورها در حال كار روی فناوری هایی هستند كه شبكه را به برش های مختلف تقسیم می كنند و اطلاعات را برمبنای اولویت انتقال می دهند. برای مثال با استفاده از این فنآوری، اطلاعاتی كه توسط وسیله نقلیه فرستاده می شود، با اولویت تعیین شده و به صورت مستقل پردازش می شود، در صورتیكه سایر دیتاهای فرستاده شده مثل اطلاعات مربوط به كنتورهای هوشمند گاز با تأخیر بیشتری ارسال خواهند شد. البته این تكنولوژی الان به شدت مورد بحث و جدل است برای اینكه با اصول بی طرفی شبكه مغایرت دارد.
در این گزارش همین طور بر ارتباط و همكاری اپراتورهای تلفن همراه، سرمایه گذاران برای بهره برداری صحیح، بسیار تاكید شده و مثال هایی از همكاریهای انجام شده، ارائه شده است. این تجربیات، توسط نهادهای استانداردسازی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا به تدوین استاندارد نهایی بینجامند. برمبنای آخرین اطلاعات، هم اكنون بیشتر از ۲۰۱ اپراتور در ۸۳ كشور، در حال توسعه و گسترش پروژه های پایلوت ۵G هستند. ژاپن نیز اعلام نموده است كه شبكه ۵G خودرا برای بازی های المپیك ۲۰۲۰ آماده بهره برداری خواهدنمود. اریكسون هم پیش بینی كرده است كه تا آخر سال ۲۰۲۴، شبكه های ۵G، ۴۰ درصد جمعیت جهانی را پوشش خواهند داد.1398/04/06
11:00:17
5.0 / 5
4383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

تعمیر تلفن

fixtel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تعمیر تلفن محفوظ است

تعمیر تلفن

تعمیر تلفن، تعمیر موبایل