نسل پنجم تلفن همراه در راه است

نسل پنجم تلفن همراه در راه است تعمیر تلفن: شركت ایرانسل طی یك مراسم از خدمات و پروژهای جدیدی در راستای فاز سوم شبكه ملی اطلاعات با حضور سید محمود واعظی، وزیر ارتباطات و اطلاعات و استاندار تهران، سید حسین هاشمی رونمایی و افتاح گردید.


در روز چهارشنبه طی یك مراسم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار تهران از خدمات جدیدی در راستای فاز سوم شبكه ملی اطلاعات از جمله بهره‌برداری از زیر ساخت‌های دستیابی به فناوری نسل پنج تلفن همراه شركت ایرانسل رونمایی شد. در این برنامه سه پروژه از ۲۳ پروژه بهره‌برداری شده مرتبط با ایجاد زیرساخت‌های فناوری نسل پنج (۵G)  با عناوین «بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری NB-IoT بر بستر ۵G، بهره‌برداری تجاری از هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN و بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبكه رادیویی مبتنی بر تكنیك‌های ۵G» است.
 
آرش بهگو ، مدیركل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبكه ایرانسل در این مراسم در توضیح پروژه‌های مذكور گفت: بر بستر بازار فعلی شبكه‌های ارتباطی، بازارهای جدیدی به صورت عمودی رشد خواهند كرد. این بازارهای عمودی (از قبیل اینترنت اشیا و اینترنت همه چیز در بخش‌های خدمات مالی، حمل و نقل، كشاورزی و…)، طیف پر تنوعی از نیازهای متفاوت ارتباطی در ابعاد سرعت، تاخیر، تعداد و تراكم كاربر و پایداری شبكه دارند و برآورده كردن این نیازها با فناوری نسل چهار مقدور نیست. راهكار فناوری نسل پنج برای ایجاد آزادی، چابكی و انعطاف لازم در هسته شبكه، استفاده از فناوری‌هایNFV، SDN و Cloud است.
 
بهگو در توضیح این فناوری ادامه داد : فناوری NFV یا Network Function Virtualization نرم‌افزارهای هسته شبكه ارتباطی را از قید سخت‌افزارهای خاص مخابراتی آزاد می‌كند و اجازه می‌دهد تا این نرم‌افزارها با استفاده از فناوری Cloud بر روی ابر سخت‌افزارهای رایج و بیشتر در دسترس با آزادی و چابكی بیشتری كار كنند. فناوری SDN  یا Software Defined Networking هم با جداسازی كامل لایه مسیریابی و لایه ارسال در روترها و سویچ‌های شبكه، مسیریابی منعطف و چابك را میسر می‌كند.
 
وی در تأثیر این فناوری گفت: این فناوری‌ها اجازه می‌دهند تا منابع شبكه به شكل بهینه و با چابكی و انعطاف در اختیار هر یك از بازارهای عمودی قرار بگیرند و بدون از دست رفتن توجیه اقتصادی، پاسخگویی به طیف وسیع نیازهای این بازارها میسر شود.
 
مدیركل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبكه ایرانسل با توجه به مذاكرات انجام شده در سطح جهانی در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص پیشتازی ایرانسل گفت: این پروژه با همكاری یكی از تامین‌كنندگان تجهیزات ارتباطی یعنی شركت سوئدی اریكسون كه بیشترین سهم بازار این تجهیزات را در جهان در اختیار دارد به بهره‌برداری رسیده است. این شركت تامین‌كننده تجهیزات معتقد است هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN ایرانسل، از لحاظ بار ترافیكی بزرگترین پروژه این شركت در جهان تا كنون است.
 
علی قهرمانی مدیركل طراحی و بهینه‌سازی شبكه رادیویی ایرانسل در توضیح پروژه بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبكه رادیویی مبتنی بر تكنیك‌های ۵G گفت: تكنیك‌های نسل پنجمی مورد استفاده در این آزمایش، فناوری Massive MIMIO و Beam Forming هستند كه با تخصیص یك پرتو رادیویی اختصاصی به هر مشترك تحت پوشش یك آنتن، بازدهی فركانسی و نهایتا ظرفیت هر سلول رادیویی را تا چندین برابر افزایش می دهد. با توجه به محدودیت منابع طیف فركانسی، این تكنیك‌ها نقش كلیدی و مهمی را در توسعه ظرفیت رادیویی ایفا می‌كنند. فناوری نسل پنج و NR (New Radio) از تكنیك‌های متنوعی مانند Flexible Framing استفاده می‌كند تا بتوانند انعطاف و چابكی لازم را برای برآورده كردن نیازهای بازارهای عمودی پیش رو را برآورده كنند.
 
قهرمانی افزود: لایه دسترسی در نسل ۵ بر اساس NK (New Radio) است كه با استفاده از تكنیك‌های F-OFDM، Sub Chanel و Mossier MIMO و بهره برداری از رنج وسیعی از طیف‎‌های فركانسی قابلیت‌های متفاوتی را در اختیار مشتركین قرار می‌دهد.
 
اپراتور ایرانسل امروز بهره برداری تجاری از پروژه های «هسته شبكه ابری NB-IoT بر بستر ۵G» و «هسته شبكه ابری مبتنی بر NFV/SDN » را به صورت  رسمی آغاز كرد و در ردیف پیشتازترین اپراتورهای جهان در این زمینه قرار گرفت. البته لازم به ذكر است كه همراه اول نیز پیش از این با همكاری شركت معروف نوكیا برای شناخت، توسعه و پیاده سازی ۵G در ایران قراردادی را منعقد و برای پیاده سازی بومی آن با دانشگاه شریف همكاری خواهد كرد.
 
شركت ایرانسل در این مراسم  با ارائه گزارشی‌ از ۲۳ پروژه جدید خود با عناوین « توسعه‌ بخش شبكه‏های مترو و انتقال»، «توسعه شبكه های دسترسی/ رونمایی از بیست و پنج هزارمین Node پهن باند شبكه ایرانسل»، « توسعه شبكه IXP»، «توسعه شبكه CDN»، «توسعه شبكه IP»، «توسعه مراكز داده و میزبانی داخلی»، «توسعه زیرساخت‌های مدیریت دسترسی اینترنت/ رونمایی از Gateway  اهواز و اصفهان»، «بهره برداری از مركز عملیات امنیت شبكه»، «مدیریت منابع شبكه»، «بهره برداری تجاری از اولین شبكه  گسترده NB-IoT در ایرانسل»، «رونمایی از تلویزیون اینترنتی لنز بر بستر وب (Web TV)»، «رونمایی از تعرفه و پیشنهادهای جدید سیم كارت های